Жива історія
Є книги, які відображають час, і книги, які визначають час. Нової книги Юрія Щербака «Україна: Виклик і вибір» стосуються обидва визначення. Автор, представник покоління шестидесятників в українській літературі, після розпаду Радянського Союзу пішов на державну службу. Автор книги про Чорнобиль, він став першим лідером української Партії зелених, першим міністром з питань охорони навколишнього середовища в незалежній Україні, потім — послом України в Ізраїлі, Сполучених Штатах, Мексиці та Канаді. На всіх цих постах він блискуче захищав інтереси своєї країни. Пізніше, будучи в Оттаві, він отримав телеграму, в якій без особливих церемоній зазначалося, що його усунено від виконання обов’язків. Йому було 69 років, його здоров’ю могли позаздрити багато молодих людей, і він хотів і надалі служити своїй країні. Результатом стала ця книга.
Книгу посла Щербака найкраще читати в парі з книгою колишнього міністра закордонних справ Анатолія Зленка «Дипломатія і політика». Книга Зленка, яка більше схожа на традиційні мемуари, легко читається. З книгою Щербака все інакше. Це безкомпромісний, подекуди важкий підручник реалій сучасного світу, в якому опинилася Україна, і розуміння якого часто бракує тим, хто віддає накази дипломатам. Адже дипломат аж ніяк не вільна людина: він завжди когось представляє, а іноді ті, хто дає йому вказівки, просто не уявляють собі, з чим мають справу закордонні представники України. Останні в свою чергу також інколи втрачають зв’язок із політичними реаліями своєї країни, що неминуче впливають на міжнародну політику. На щастя, в перші критичні роки незалежності України її президентом був один із найкмітливіших політичних умів нашого часу.
В Україні офіційні промови часто не мають нічого спільного з неофіційними реаліями світу, в якому ми всі живемо. Чи можемо ми справді чекати, що Україна, маючи офіційний ВВП у розмірі $640 доларів на людину, стане членом Євросоюзу, чиї найбідніші члени, такі, як Греція чи Португалія, все ж мають показник $10000, а реальні кандидати (Чехія, Польща, Словаччина) — $3500? Очевидно, ні. Для того щоб шанси України підвищилися, просто необхідно щось змінити. Сьогодні перед Україною стоїть важкий вибір, і Юрій Щербак зробив їй цінну послугу, вказавши на деякі аспекти цього вибору. Його книга — не розважальне чтиво, але вона важлива для тих, кому небайдуже, яку країну нинішні українці залишать у спадок своїм нащадкам.
Випуск газети №:
№198, (2003)Рубрика
Панорама «Дня»