Зітхнули з полегшенням?
Більшість чорнобильців припинили голодувати. І влада, і суспільство позбулися подразника, який вимагав від них дій і небайдужостіУ неділю ввечері був демонтований намет чорнобильців у Донецьку. При цьому п’ятеро чорнобильців залишалися всередині. Голодовка, оголошена майже місяць тому, була припинена після довгих перемовин із губернатором Донецької області Андрієм Шишацьким у стінах Пенсійного фонду 11 грудня о 19.30. За словами протестуючого Володимира Деркача, губернатор запропонував чорнобильцям виплатити (невиплачені до того) пенсії за листопад і грудень взамін на демонтаж наметового містечка. Пропозиція Шишацького спричинила розкол серед протестуючих: ті, хто був не згоден із такою пропозицією, залишали залу переговорів, останні ж зоставалися у приміщенні Пенсійного фонду. «Там зараз йде торг. З боку влади — Шишацький, Кірша і Фомін, з боку чорнобильців — Гончаров, Пучков, Петренко і Капустін. Йдеться про те, що влада готова надати компенсацію за списком, до якого ввійшли учасники акції й ті, хто підтримував нас. Умова — покинути наметове містечко негайно», — заявив журналістам Володимир Деркач після того, як відмовився брати участь у перемовинах.
Устояти перед такою пропозицією губернатора змогли лише шестеро, двоє з яких голодують. Останні подалися додому на автобусах, що надала облдержадміністрація. Одразу ж на сайті ДонОДА з’явилося повідомлення: «Сьогодні ввечері в наметове містечко прибув голова Донецької облдержадміністрації Андрій Шишацький і провів перемовини з ініціативною групою протестуючих. Після закінчення переговорів голова і представники протестуючих оповістили про прийняте рішення. На даний час демонтаж наметів здійснюється самими жителями наметового містечка, а також за допомогою комунальних служб міста. У свою чергу губернатор гарантував виділення коштів із обласного бюджету в сумі 500 тис. грн для вирішення найнагальніших проблем. Додаткові 500 тис. виділяють міста і райони, а також будуть задіяні позабюджетні фонди. Андрій Шишацький пообіцяв сприяти в наданні конкретної допомоги особливо потребуючим. Ініціативна група заявила, що для них слово губернатора і принципи — важливіші паперів, тому вважали зайвим підписання меморандуму й інших документів». «Я з перших днів акції прийняв рішення направити всі зусилля на вирішення цієї проблеми і спочатку був налаштований на компроміс. Радий, що сьогодні ухвалили позитивне рішення. Нам потрібно піклуватися про здоров’я і життя й без того постраждалих людей. Я робитиму все, що від мене залежить, у рамках своєї компетенції», — заявив Андрій Шишацький.
Після того як губернатор виїхав, намет почали демонтувати. До демонтажу підключилися працівники комунальних служб і правоохоронних органів. Правда, останні свою участь спростовують, повідомляє ІТАР-ТАРС. О 22.33 намет, подібно до Помпеїв, упав, в ньому залишилося все, що було: речі, чайники і віра в те, що все вирішиться законним шляхом, і протестуючі чорнобильці, які так і не покинули своє місце протесту.
Чому чорнобильці не підписали меморандум, незрозуміло і невідомо. Адже вони самі не раз говорили про те, що перестали вірити владі і що час її гнати геть. Говорили, що звертатимуться до європейських судів, щоб відстояти своє конституційне право. Донецьк здався після важкого місяця голодування і тиску з боку влади і пересічних людей.
Роль донецьких чорнобильців не така вже й мала, як може здатися. Їх почули інші, це переросло в соціальний протест інших регіонів. Варто пригадати, що його підтримали Луганськ, Львів, Харків, Київ. У наметове містечко на вул. Університетська, 91 приїжджали люди з Кривого Рогу, Дніпропетровська. Донецьке наметове містечко об’єднало чорнобильців із усієї області, і вони тримали оборону. Але чи можна їх засуджувати? Чи можна винити людей, які добряче зіпсували своє здоров’я, в тому, що вони здалися за обіцянку губернатора про виплати?
P. S. Уже вчора на місці протесту чорнобильців комунальні служби Донецька висадили двадцять ялинок. Намети більше там не поставиш...