Знакове бажання
З «кабiнету реформ» йдуть реформатори
Учора прес-служба міністра економіки так прокоментувала отриману нами інформацію. З понеділка 15 травня Сергій Тигипко пішов у відпустку. Ряд організацій Дніпропетровщини запропонували Сергієві Леонідовичу балотуватися в народні депутати. Пізніше прес-секретар прем’єр-міністра Наталя Зарудна підтвердила, що міністр економіки балотується в окрузі №36 (Павлоград Дніпропетровської області).
Прес-секретар С.Тигипка Ірина Рудько повідомила, що заяву про відпустку міністр погоджував з прем’єром заздалегідь, щодо п’ятничної заяви про відставку їй нічого не відомо, а в п’ятницю Сергій Тигипко повернувся з Парижа, де брав участь у розширеному засіданні двосторонньої українсько-французької комісії з питань економічної співпраці в другій половині дня, і малоймовірно, що він встиг написати вказану заяву. Разом з тим прес-служба міністра не має в своєму розпорядженні інформації, чи відвідував Тигипко Дніпропетровщину після повернення з-за кордону.
Що могло бути причиною раптового бажання впливового міністра покинути уряд? Погодьтеся, що вибрати для розвитку політичної кар’єри нинішній парламент, який стрімко втрачає вплив разом із повноваженнями і до того ж перебуває напередодні конституційної кризи, з усіма наслідками, що із цього випливають, аж до дострокового розпуску, — для такого рішення потрібні вагомі підстави. А виходячи з того, що за Сергієм Тигипком міцно закріпився імідж ліберального реформатора, досвідченого, навіть талановитого адміністратора, зі значно більшим, аніж у прем’єра, стажем урядової діяльності, — його рішення покинути уряд прочитується насамперед як сумнів (котрий, можливо, навіть дещо емоційно проявився) в перспективності та результативності Кабінету Ющенка.
Народний депутат Віктор Суслов, який свого часу також пішов із поста міністра економіки у відпустку для участі у виборах, виходячи зі свого досвіду, вважає, що якщо погляди міністра економіки відрізняються від поглядів керівництва Кабміну, то, природно, він має піти з уряду. «Я чекаю, що тепер у цьому уряді з’явиться Віктор Пинзеник. Для чистоти експерименту», — досить саркастично оцінив можливі наслідки того, що відбулося, народний депутат.
Представник опозиції — соціаліст Йосип Вінський припускає такі причини, що спонукали Тигипка дистанціюватися від уряду: «Очевидно, не все виходить так, як він хоче. Декларований напрям діяльності уряду, ймовірно, змінюється, і Тигипко не хоче брати в цьому участі».
Можливо, з висоти свого досвіду Сергію Леонідовичу щось видно таке, в чому він справді не хотів би брати участі? Адже багато які спостерігачі зазначають, що Тигипко один із небагатьох людей в уряді, які мають здатність прораховувати ситуацію на декілька кроків наперед. Нещодавно в інтерв’ю нашій газеті, яке було опубліковане 6 травня, міністр економіки казав про те, що йому більше імпонують економічні методи, якими нині вирішуються економічні завдання, в той же час він зазначав, що уряд не має піддаватися ейфорії, не має зупинятися і забувати про те, що необхідна критична маса змін, які забезпечать нормальну роботу економіки. Досить загальні побажання, і висловлені вони були також і як керівництво до дії для себе. Впало в око хіба що те, що оцінка Сергієм Тигипком економічного зростання як «перших паростків реформ, котрі проводилися багатьма урядами», відрізнялася від позиції прем’єра. Однак усе одно не схоже, що вже тоді міністр вирішив усе покинути і піти в депутати.
Можна пригадати ще одну тезу, яку Сергій Тигипко висловив до призначення в уряд Ющенка і яка закріпилася за ним як своєрідне кредо міністра економіки: «Я можу працювати тільки з людьми, які поділяють моє бачення реформ». Невже протиріччя в уряді досягли критичних розмірів?
Коли матеріал було підготовлено, ми отримали інформацію з неофіційних, але компетентних джерел, що і міністр палива та енергетики Сергій Тулуб також написав заяву про відставку. Очевидно, причини цього мають інший характер, сам міністр пише про незгоду зі стилем роботи віце-прем’єра, який відає галуззю. Неузгодженість і політична боротьба між профільними віце-прем’єром та міністром останнім часом мали досить гучне публічне розголошення, за такої ситуації хтось повинен був піти, а оскільки Віктор Ющенко не готовий розлучитися з Юлією Тимошенко, то відповідно, саме її опонент не міг довго залишатися її підлеглим.
Тим часом прес-секретар Мінпаливенерго Микола Коваль не підтвердив кореспонденту «Дня» Вiталiю КНЯЖАНСЬКОМУ інформації про гадану відставку С.Тулуба. За словами М.Коваля, міністр щойно проводив нараду. На вівторок намічена його доповідь на «Енергофорумі». При цьому прес-секретар передбачив, що, можливо, хтось сприйняв як заяву про відставку відкритий лист міністра Президентові Л.Кучмі, у якому, зокрема, йдеться про те, що робота Мінпаливенерго останнім часом сильно ускладнилася бюрократичними перепонами. Наприклад, документообіг міністерства у квітні збільшився майже удвічі порівняно з січнем. Тільки за 9 робочих днів з 20 квітня до 5 травня отримано 367 термiнових доручень Кабміну.
Закiнчення i коментарi на стор. "День планеты"