Перейти до основного вмісту

Знову житимемо в борг

Кабiнет мінiстрiв розпочав «будівництво» піраміди ОВДП
13 квітня, 00:00

Тим часом, відповідно до розрахунків до закону про державний бюджет на 2000 рік, обсяг випуску ОВДП передбачено в розмірі 3,89 млрд. грн. Він має дорівнювати обсягу погашення зобов’язань, узятих урядом раніше, повідомляє Інтерфакс-Україна. Агентство також зазначає, що прем’єр-міністр Віктор Ющенко заявив про намір уряду розмістити 2000 року ОВДП на суму, що не перевищує обсяг погашення раніше випущених облігацій внутрішніх позик. (Вчора Ющенко заявив, передає УНІАН, що емісія ОВДП здійснюватиметься безпосередньо на термін виконання зовнішніх зобов’язань, які починаються з 14 квітня і тривають протягом року). 1999 року Мінфін продав ОВДП на суму 3,8 млрд. грн., а погасив на 3 млрд. грн., тоді як 1998 р., відповідно, на 7,29 млрд. грн. і 8,5 млрд. грн.

Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко сказав «Дню»: «Це — нормальний крок уряду, спрямований на те, щоб вийти на фондовий ринок та реанімувати фінансові інструменти, без яких, у принципі, не може функціонувати будь- яка держава. Це — сигнал ринку про поновлення довіри до уряду. За ним іде ще один позитивний сигнал: Мінфін та уряд обслуговуватимуть борги попередніх років за ОВДП. Щоправда, при цьому мають бути здійснені чіткіші кроки з реструктуризації цих боргів, насамперед, перед внутрішніми інвесторами. Такі кроки очікувалися вже давно, але досі не здійснені. А загалом, випуск ОВДП — позитивний крок».

У коментарі «Дню» президент корпорації «Пульсар» Олександр Нарбут підкреслив, що уряд сьогодні стурбований близькою датою підбиття підсумків реструктуризації зовнішньої заборгованості та реалізації пакету умов, запропонованих іноземним інвесторам, і, відповідно, відстроченими виплатами за відсотками у зв’язку з реструктуризацією. За словами О. Нарбута, їхня загальна сума перевищує $220 млн. і це — великий удар по бюджету та резервах Нацбанку (крім того, є і внутрішні виплати за реструктуризованими ОВДП). Нарбут вважає, що випуск ОВДП пов’язаний також із проблемою поточної фінансової ліквідності, яка постала перед урядом у зв’язку з невиконанням (на 10%) плану фінансових надходжень до бюджету. Крім того, на думку О. Нарбута, існують ще реструктуризовані зобов’язання уряду перед Нацбанком, і уряд намагатиметься не здійснювати грошових виплат, а розрахуватися тими ж ОВДП-2000.

Ситуація для емісії ОВДП загалом сприятлива, вважає О. Нарбут, оскільки в комерційних банках спостерігається надлишок ліквідності і банки, за умови дефіциту кредитоспроможних і надійних позичальників, зацікавлені пограти в державні цінні папери, прибутковість яких перевищуватиме ставку Нацбанку. «Думаю, що в учасників ринку все ж буде настороженість щодо цих облігацій, — сказав О. Нарбут, — тому ті, хто куплять їх на самому початку, отримають непогану прибутковість. Це буде приваблювати. Проте засмучує, що В. Ющенко багато говорив про прагнення направити фінансові ресурси передусім у реальний сектор економіки, а нинішня емісія ОВДП цьому не сприятиме».

Екс-віце-прем’єр, народний депутат Віктор Пинзеник сказав «Дню»: «Уряд проголосив бездефіцитний бюджет. І запитується: під що позичати, якщо бюджет бездефіцитний? Таке рішення не можна зрозуміти. І друге: сьогодні фiнансовий стан не дозволяє говорити про такий рівень довіри, коли можна чекати масового покупця для ОВДП. Навіть за умови утримання стабільного курсу гривні для створення клімату довіри треба час. Та й узагалі, Україна сьогодні не має права йти на позики. Не можна нам залазити в нові борги».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати