Зникнення власності
К’єлл Нордстрем: Головне «майно» — люди, ідеї, освіта
— Якого головного принципу у відносинах зі своїм урядом, на вашу думку, повинен дотримуватися підприємець?
— В умовах ринкової економіки, коли держава функціонує належно, вона встановлює певні правила гри, і ці правила єдині для всіх — великих і малих бізнесів, іноземців і місцевих жителів. Таким чином, між державою і бізнесом не має бути дуже тісних відносин. Вони повинні займатися своєю справою: бізнес — бізнесом, а держава — державними функціями, і ці функції не повинні змішуватися. Сьогодні це один із головних постулатів — між ними має існувати чіткий розподіл праці.
— Яку економічну пораду ви можете дати уряду України: покращувати державне управління економікою чи взагалі відмовитися від цієї справи, надавши бізнесу максимум економічної свободи?
— Над цим запитанням ламає голову кожна держава: наскільки великим має бути її вплив? Чи має він бути мінімальний, як у випадку зі Сполученими Штатами? Їхня конституція фактично забороняє втручання держави. Ринкова економіка — це не ідеологія, а, швидше, механізм, який проводить відмінність між ефективним і неефективним. Саме по собі це не гарантує побудови хорошого суспільства — просто відділяє ефективні речі від неефективних. Роль держави полягає у тім, щоб надавати послуги, які не може взяти на себе ринкова економіка, — охорону здоров’я, безпеку, поліцію, деякі інфраструктурні питання. Вона також повинна займатися регуляцією речей, які надзвичайно важливі у вашій країні: вводити антитрестівське законодавство, що нікому не дозволяє домінувати на ринку. Це важливо, оскільки конкуренція необхідна для розвитку.
— Який ваш прогноз стосовно української економіки: чи витримає вона конкуренцію в глобалізованій світовій системі, чи доведеться задовольнятися роллю транзитера та постачальника сировини?
— Ні, я так не думаю. Не забувайте, я народився в країні, яка сто років тому була однією з найбідніших у Європі. Порівняно з тим, що ми тоді мали, ви — багатії! Крім того, багато шведів у ті часи дуже багато пили. Можна сказати, ми були бідними алкоголіками! Ми були сировинною країною, ми були бідні, але зараз усе змінилося.
— Як це вдалося? У чому полягав секрет шведів?
— Головний секрет — примусити суспільну систему, законодавство й інфраструктуру працювати як слід. Відсутність хабарництва, чіткі правила гри, відкрита економіка — якнайбільше відкрита для іншого світу. Потрібно дозволити іноземним компаніям приходити на ринок і працювати тут, залучати якнайбільше іноземців, заохочувати українців їхати за кордон і набиратися досвіду...
— Серед ваших афоризмів є й такий: «Карл Маркс мав слушність!» У чому?
— У якомусь розумінні це — пародія на Карла Маркса. Ви вивчали марксизм і знаєте, що він зокрема говорив: важливі речі в суспільстві повинні належати робітникам. Сьогодні в західних компаніях найважливішим стають їхні співробітники, їхні освіта та ідеї, а цим володіти неможливо. Отже, ідеями й освітою володіють люди. Таким чином ринковій економіці вдалося те, що колись хотів зробити Карл Маркс. Не думаю, що він про це міг хоч би мріяти, але це сталося. Що має «Майкрософт», крім його співробітників? Столи, стільці та будівлю — адже це ніщо! Що вони насправді мають — це хороші інженери, які пишуть програми, створюють продукти і послуги. Все це — в мiзках цих людей, а ними «Майкрософт» не може володіти. Отже, компанії доводиться запрошувати їх у співвласники, платити їм премії і взагалі дуже добре про них дбати. Інакше вони підуть.
— Ви писали про те, що в майбутньому головним у бізнесі будуть ідеї та творчість, а не наполеглива праця. Чи означає це, що збільшиться розрив між елітою та «простими виконавцями»?
— Коли ви відкриваєте свою економіку, — як це сталося, наприклад, у вашій країні, — ініціативу беруть на себе індивідууми. Не хтось інший, а ми самі приймаємо рішення заснувати компанію, відкрити ресторан, створити музичну групу, розпочати видавництво газети. Немає жодного плану, ніхто нам не давав вказівок це зробити. Еліта найчастіше мало що здатна зробити. Ініціатива змін зазвичай виходить від пересічних членів суспільства — саме в цьому й полягає суть ринкової економіки.