Перейти до основного вмісту

Звіт здатний спричинити… завжди!

У Криму зірвалася чергова спроба депутатів звільнити Сергія Куніцина з посади голови Ради Міністрів автономії
27 квітня, 00:00

У переддень призначеної на 26 квітня сесії Верховної Ради Криму, на яку виносилося питання про черговий звіт уряду автономії, ніщо не провіщало грози. Але в цьому й полягав задум організаторів акції. По-перше, питання про звіт уряду було сформульовано «ніжно» — «інформація про звіт…». По-друге, одночасно зi звітом уряду до порядку денного було включено й питання про звіт президії Верховної Ради, так би мовити, як паритет.

Але в тому, що після звіту Сергія Куніцина в порядку денному стояли співдоповіді заступника голови Верховної Ради Юрія Корнілова і голови Рахункової палати Миколи Горбатова, відомих своєю «небайдужістю» до голови уряду, відчувалося, що головне завдання полягає в тому, щоб Сергій Куніцин усе ж таки вийшов на трибуну зi звітом, а там…

У кулуарах подейкували також, що вранці, попри поширене вчора повідомлення про телефонну розмову Сергія Куніцина з Президентом Леонідом Кучмою, який, як і раніше, його підтримує, відбулися засідання двох фракцій, які вже намітили нові кандидатури на посаду прем’єра. Однак Сергій Куніцин захворів і на сесію не з’явився. У зв’язку з цим усі питання щодо звіту й призначення кадрів уряду було скасовано, крім… звіту президії Верховної Ради.

Леонід Грач, який мав виступати зi звітом, сказав, що текст звіту опубліковано ще напередодні в парламентській газеті, тому попросив депутатів відразу виступати з обговоренням опублікованої доповіді. І тут слова попросив депутат Віталій Панаїд, керівник підприємства «КримавтоЗАЗсервіс». Замість обговорення звіту президії він зачитав свою заяву про те, що Сергій Куніцин начебто декілька днів тому вночі приїхав до нього в лікарню і прямо в палаті кричав на нього останніми словами й погрожував «порвати відомі місця» всім депутатам, «якщо вони не робитимуть так, як хоче Куніцин». Він закінчив тим, що попросив проголосувати за те, щоб його заяву було опубліковано, й повідомив, що направив її також прокурору Криму й начальнику міліції і вважає, що його життя в небезпеці, а така людина, як Сергій Куніцин, не повинна очолювати уряд. «Провокація!» — закричав із залу депутат Сергій Тур.

Леонід Грач, однак, не став проводити голосування, але сказав, що в межах відведеного часу депутати можуть говорити все, що вважають за потрібне. Наступним отримав слово начальник підприємства «Кримгаз» Анатолій Коцеруба, відомий тим, що активно висував на посаду голови уряду Криму кандидатуру Анатолія Франчука. Він продовжив у тому самому дусі: Сергій Куніцин, за його словами, ображав його на недавній селекторній нараді, неодноразово йому погрожував, і він, як і раніше, вважає, що той не може очолювати уряд.

Відчувалося, що якби в залі був Сергій Куніцин, який так передбачливо захворів, і депутати б на цьому не зупинилися, доля його залежала б від того, скільки голосів виявилося б в активі комуністів, які ініціювали звіт на самому початку року.

Разом з тим заступник голови Ради Міністрів Криму Сергій Веліжанський сказав, що «Сергій Куніцин, звісно, емоційна людина, але опуститися до погроз він не міг». На його думку, у наявності, попри відоме «перемир’я» між Леонідом Грачом і Сергієм Куніциним, чергова спроба покарати голову уряду за норовистість, домогтися його звільнення. Іншої причини для цього він не бачить — уряд, за його словами, успішно працює, домагається зростання виробництва, збирання податків, скорочення заборгованості по зарплатах і пенсіях, справляється з весняно-польовими роботами.

Депутат Віталій Верченко, який виступив на сесії, закликав Леоніда Грача дотримуватися сталого «крихкого балансу», він сказав, що уряд успішно працює й немає причини звільняти Сергія Куніцина. Леонід Грач прокоментував журналістам подію як напруження пристрастей, що буває у всякому парламенті.

Як вважають незалежні спостерігачі, примирення, що всіляко демонструвалося раніше, між Сергієм Куніциним і Леонідом Грачом, як стало очевидно після цих подій, з боку останнього було всього лише маскою, під якою він, як і раніше, готує зміну голови уряду. На думку інших експертів, виступи депутатів Віталія Панаїда і Анатолія Коцеруби ініційовано Анатолієм Франчуком, чию кандидатуру підтримує вся фракція «Єдність». Очевидно також, що саме зміна Куніцина на Франчука, який має сильні позиції в Києві, зовсім не в інтересах Леоніда Грача, який після цього перестане бути фігурою номер один у Криму. Крім того, Анатолій Франчук свого часу був звільнений з посади голови кримського Радміну саме стараннями Грача, й останній не може сподіватися, що той йому пробачив ці зусилля. Леонід Грач не може не розуміти, що Анатолій Франчук спроможний організувати цього разу його зміщення, тому не виключено, вважають місцеві аналітики, що саме Леонід Грач по-партнерському «порадив» Куніцину захворіти. Хоча, як вдалося з’ясувати, він дійсно перебуває в лікарні внаслідок побутового опіку.

Разом з тим, спроба призначити Валерія Пустовойтенка, який, як відомо, в усьому підтримує свого однопартійця Сергія Куніцина, на посаду голови НАК «Нафтогаз України» могла б посилити позиції Куніцина, що також не зовсiм подобається Леоніду Грачу, який не дуже полюбляє ділитися владою. Тому всі подальші події залежать від того, наскільки довго Леонід Грач зможе балансувати між Анатолієм Франчуком і Сергієм Куніциним, і як довго ще Президент терпітиме цю приховану боротьбу й підтримуватиме обох керівників Криму. Наступна сесія в травні. «Звіт» з порядку денного не знімається…

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати