Зворотний відлік
Парламентська більшість, яка висунула кандидатуру Януковича, нараховує, за різними даними, 230—232 депутати. Як показала практика, сподіватися, що всі вони проголосують «за», ризиковано. Щоб менше залежати від випадку, кандидату в прем’єри бажано подолати необхідний мінімум у 226 голосів із запасом. Інакше кожна фракція вважатиме саме свої голоси вирішальними і вимагатиме відповідних компенсацій. Тому, як уже говорилося, багато залежатиме від позиції парламентської опозиції. Кожен голос нечисленних «нейтральних» парламентаріїв також на рахунку.
З опозиціонерів найбільш однозначну позицію обрала фракція Юлії Тимошенко. Учора її представник Анатолій Матвієнко від імені фракції закликав колег не голосувати за Януковича, щоб «не зганьбити не тільки парламент, але й усю Україну». БЮТ також ініціює створення «чорної книги зради», куди спеціальна комісія з «моральних авторитетів» вноситиме прізвища окремих політиків. Треба думати, книгу цю задумано спеціально для «зрадників» від опозиції, хто зважиться проголосувати за кандидатуру глави Донецької облдержадміністрації. Проте не можна виключити, що один чи два БЮТівці все ж «виявлять солідарність» із більшістю.
Цікава позиція комуністів, які останнім часом обмежили потік звинувачувальної риторики на адресу «злочинного режиму». З голосуванням стосовно кандидатури Януковича комуністи обіцяли визначитися до кінця учорашнього дня, при цьому лідер КПУ Петро Симоненко в формулюваннях був напрочуд дипломатичний і не промовив на адресу претендента жодного поганого слова. Навряд чи комуністи підтримають Віктора Януковича всією фракцією, проте варіант із вільним голосуванням, унаслідок чого з десяток їхніх голосів виявиться «за», не виключений. Те, що комуністи, а також «нашоукраїнці» можуть надати певну підтримку кандидату, передбачив у розмові з кореспондентом «Дня» і Леонід Кравчук.
До речі, практично усі знавці кулуарної парламентської кон’юнктури, з якими вдалося поговорити кореспондентам «Дня», сходяться на тому, що у «Нашій Україні» є досить значна група депутатів, які, у принципі, готові підтримати Віктора Януковича. Є там, до речі, і група депутатів, яка за жодних обставин його не підтримає. Кількість симпатиків оцінюють у 15—30 чоловік, залежно від позиції лідера фракції, їхня кількість може зрости до 60. Як і передбачається, «Наша Україна» ухвалила рішення остаточно визначитися безпосередньо в день голосування. У вівторок фракція Віктора Ющенка запропонувала Віктору Януковичу створити у парламенті політичну коаліцію, яка ділила б з урядом відповідальність. Сам Янукович зробив зустрічну пропозицію: «Якщо вони візьмуть участь у формуванні більшості, то, відповідно, отримають можливість і братимуть участь у формуванні уряду». До речі, учора ввечері, після зустрічі з фракцією «Наша Україна», Віктор Янукович упевнено заявив, що свої шанси бути обраним вважає реальними.
Як завжди у принципових ситуаціях, інтригує позиція соціалістів. Рішення фракції Олександр Мороз обіцяв оприлюднити сьогодні о 10.00. Після зустрічі з кандидатом соціалісти заявили про те, що задоволені відповідями на поставлені запитання. Зі слів Олександра Мороза, кандидат «розуміє, що уряд не може бути маріонеткою» й, у разі обрання В. Януковича прем’єром, фракція має намір звертатися до нього «з питань, які хвилюють фракцію». Підсумовуючи, можна сказати, що суть сьогоднішньої парламентської інтриги зводиться до наступного. Кандидат у прем’єри зацікавлений у чималому запасі голосів і не дуже великих «передвиборних» векселях. Парламентські сили — у максимальних кадрових і економічних дивідендах (із ризиком бажати так багато, що не отримати нічого).