Перейти до основного вмісту

«З’їзд переможців»

Учора антикризова коаліція з великим пафосом святкувала створення другого центру влади
11 листопада, 00:00

Український дім для нашої політики — будівля особлива. Можна навіть сказати — символічна. Саме тут у 2000 році відбувалися події, які перемістили центр внутріпарламентської влади. Щось подібне сталося й учора.

Збори антикризової коаліції й уряду пройшли з небувалим розмахом. Червона доріжка, прапори регіоналів і соціалістів перед Українським домом, сцена оформлена з використанням останніх технологій... Загалом усе мало б підкреслювати всесилля «переможців». «100 днів цього уряду — це найбільш видатна подія в історії України за останні роки», — наголосила на пафосі моменту Раїса Богатирьова.

Потім слово взяв Віктор Янукович і одразу ж зробив «сенсаційну» заяву: робота над ідеєю створення широкої коаліції триває. При цьому він висловив переконання, що «не всі можливості для об’єднання використані», а тому «потрібно шукати й знаходити порозуміння». Говорячи про те, чому широка коаліція не відбулася, прем’єр звинуватив деяких депутатів у гальмуванні формування широкої коаліції й у політичному екстремізмі. Тут він процитував слова відомого кіногероя: «Незалежно від того, чи є життя на Марсі, чи немає, Новий рік усе одно настане».

Серед успіхів стоденного перебування на посаді Віктор Федорович назвав збільшення ВВП на 6,2%, підписання газових угод з Росією. «Нам удалося домовитися про гарантовані поставки газу до 2010 року за найнижчою в Європі ціною — $130 за 1000 кубометрів. Це дозволить нам зберегти наші підприємства й пережити в теплі зиму», — заспокоїв глава уряду.

Крім того, за словами прем’єра, уряду вдалося ринковими методами знизити ціну на нафту й утримати стабільну ситуацію в продовольчій сфері. «Тут ми також діяли виключно ринковими методами», — завірив присутніх Віктор Федорович.

За словами Януковича, уряд вчасно завершив підготовку до опалювального сезону й збалансував зовнішню політику. «Після тривалого періоду прохолодних відносин із Росією ми знову сіли за стіл переговорів. Домовилися про скасування заборони на поставки українських продовольчих товарів і зараз ведемо переговори щодо продажу української електроенергії», — інформував прем’єр.

Янукович також наголосив, що його уряду вдалося «прояснити відносини з НАТО». «Ми поглибили діалог, не форсуючи питання щодо негайного приєднання до Альянсу. Це дає можливість прихильникам вступу України до НАТО проаналізувати, чому й куди саме вони прагнуть вступити. А противникам євроатлантичної інтеграції (подумати) — проти чого вони протестують. Проти реальних або уявних загроз — це вимоги суспільства.

100 днів Януковича вчора також оцінила лідер БЮТ Юлія Тимошенко. Вона закликала політиків і депутатів об’єднатися, щоб добитися відставки прем’єра Віктора Януковича. «Я переконана, що це свято Партії регіонів (100 днів) не на довго. Я хотіла б, щоб ми просто сконцентрували всі сили. Щоб усі депутати й політики, які розуміють розмір лиха, знайшли в собі мужність усе-таки, зрештою, об’єднатися», — сказала вона.

За її словами, уряду Януковича потрібно «наймати не економістів, не політологів, а, можливо, Кашпіровського або Алана Чумака, щоб якось зупинити ту ненависть, яка зростатиме пропорційно до витрат цього бюджету». Вона також згадала про «команду Януковича». «Якщо раніше в нас були «любі друзі», то тепер Янукович звертається «дорогі друзі». Вони дійсно дорогі, оскільки ніколи друзі так дорого країні не коштували», — зауважила Тимошенко.

Дуже влучно з приводу 100 днів уряду Януковича висловився нашоукраїнець Роман Зварич. «Найяскравішим» досягненням він назвав те, що регіонали й соціалісти вперше за 15 років привели до влади комуністів.

Проте, заради справедливості, варто зазначити, що багато нашоукраїнців уміють красиво висловлюватися. Інша річ, рутинна робота в кабінетах. Тут вони зазнали фіаско. Чи зможуть нинішні «переможці» справитися з рутиною? За 100 днів зрозуміти складно.

І ще один важливий момент: нинішня влада представляє лише частину України. І не факт, що найбільшу, враховуючи політичний кульбіт соціалістів. А це міна уповільненої дії для «антикризової коаліції». Так що рано святкувати, панове. Скромнішими потрібно бути.

Вадим КАРАСЬОВ, політолог:

— Про які успіхи уряду можна говорити, якщо враховувати, що він так і не сформований? Досі залишаються у підвішеному стані кілька міністрів, паралельно відбувається процес переходу від однієї політичної системи до іншої. Я би просто як досягнення нинішнього уряду розглядав не стільки якісь очевидні й видимі успіхи, скільки відсутність очевидних і явних провалів. Відсутність провалів, цінового шоку, цукрових, бензинових і інших криз — це одне з головних досягнень нинішнього уряду.

Коаліція за ці 100 днів враження не справила, політичну ситуацію злегка потрусила, але «море не спалила». Тому я б цей пафос не використовував для першої стометрівки уряду.

Сергій ЗГОНИК , керівник Дніпропетровської філії «Укрексімбанку», президент асоціації «Дніпропетровський банківський союз»:

— Нинішній уряд України, мабуть, уперше за останні роки очолює прем’єр-міністр, який відчуває себе цілком упевнено, а не очікує відставки. Очевидно, тому й у банківському сегменті нашої економіки ситуація вирізняється передбачуваністю, немає різких ривків і рухів. Курс гривні стабільний, запаси валюти в Національному банку збільшуються. Цьому сприяє випереджальне зростання експорту над імпортом. Крім того, відбувається помітна активізація банківських клієнтів.

Наголошую на цьому й тому, що в нашому промисловому регіоні багато хто з тривогою очікував підвищення цін на природний газ. Однак, незважаючи на те, що вартість газу піднялася до $130 за тисячу кубів, більшість клієнтів, а серед них чимало керівників енергоспоживаючих підприємств, зітхнули з полегшенням, адже ціна, за прогнозами експертів, могла бути й $160 — 180.

Не секрет, що подорожчання газу призвело до підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги. Однак водночас, як не дивно, збільшуються банківські внески фізичних осіб. Більше того, збільшується попит на кредити, які клієнти беруть на купівлю житла й автомобілів. Напевно, здивую ще більше, якщо скажу, що в другому півріччі півтора десятка філіалів провідних банків на Дніпропетровщині помітно перевиконують свої плани щодо кредитів. Загалом, хочу наголосити, що для досягнення хороших результатів у розвитку економіки, в тому числі й банківської сфери, не обов’язково допомагати, головне — щоб нам не заважали.

Ігор ДМИТРІЄВ , бізнесмен (м. Донецьк):

— На мій погляд, оцінити ситуацію за такий короткий термін дуже складно. Діяльність уряду була різною, вона мала багато й плюсів, і мінусів навіть протягом цих трьох місяців. Наприклад, якщо розглядати зовнішню політику, то я бачу один позитив: у нас налагодилися добросусідські відносини з Росією, вони стали більш прозорими.

З іншого боку, в уряду були й свої прорахунки. Наприклад, прорахунок, пов’язаний із житлово-комунальним господарством: мені особисто не зрозуміла позиція першого віце-прем’єра щодо обмеження зарплати для працюючих пенсіонерів, особливо у вугільній і медичній галузях, де й працюють, по суті, одні пенсіонери, й якщо вони підуть, то в цих сферах буде повний занепад. Аналогічно й з думкою Рибака щодо систем індивідуального опалення, які забороняють ставити. Усе це, гадаю, всім нам скоро доведеться пережити на собі, й мене особисто ці дії дуже хвилюють. І одна річ, якщо ці слова Азарова, Рибака — це емоції, й зовсім інше, якщо це свідомі кроки, які люди явно не підтримають.

Віктор БОЛДЕНКОВ , заслужений металург України, генеральний директор СП «Інтерсплав» (м. Свердловськ Луганської області):

— При нинішньому уряді нашому заводу з переробки вторинного алюмінію, на жаль, поки що не стало легше жити. Мало того, що на нас почали полювати київські рейдери, які хочуть сумнівним шляхом заволодіти державною часткою в спільному підприємстві, та ще й виникли величезні проблеми з відшкодування ПДВ. Фонд держмайна згідно з чинним законодавством повинен піклуватися про ефективну діяльність господарюючих суб’єктів, де є активи держави, але на практиці відбувається навпаки — його чиновники хочуть передати такі акції в приватні руки, причому за заниженою вартістю. Їздив нещодавно на особистий прийом до Валентини Семенюк стосовно цієї ситуації, вона лише розводить руками. У приватній розмові обмовилася, що нашим заводом дуже активно цікавляться структури братів Клюєвих, а хто суперечитиме нинішньому віце- прем’єру? Так ні з чим і повернувся з Києва. Планував виступити з цією інформацією на останньому з’їзді НСНУ, у чиїх лавах перебуваю. Не вдалося — воно закінчилося, не встигнувши початися. Як снігову грудку, при Януковичі почали на місцевому рівні затримувати виплати з відшкодування податку на додану вартість. Зараз борг державного бюджету перед нашим СП становить майже 20 млн. гривень, а це ж позначається на стабільності заводу. Звертався з цього питання до обласної податкової адміністрації, там начальником нещодавно став пан Мироненко, який тривалий час очолював ДПА в Свердловську. То він замість того, щоб допомогти підприємству, посприяв порушенню кримінальних справ стосовно нашого комерційного директора, обвинувативши його в ухилянні від сплати податків. Отакі реалії, але ніхто не бере до уваги того факту, що на очолюваному мною заводі працюють майже 400 осіб, у яких середня заробітна плата становить 2600 гривень. Гадаю, вихід залишається один — прямо звернутися через газету «День» особисто до глави уряду. Будь ласка, Вікторе Федоровичу, допоможіть вирішити виниклу ситуацію в рамках чинного законодавства! А взагалі, спостерігаючи економічну політику нинішнього Кабміну, зауважив — нарешті до влади прийшла команда, члени якої знають, що і як треба робити, щоб кардинально покращити стан справ у країні. Найдешевший газ у Європі, розумний проект бюджету на наступний рік, прогнозована та зважена соціальна політика — усього цього не можна не помічати в діях нового уряду. Так, на місцях ніхто до пуття не може втямити, що буде далі з їхньою кар’єрою, тому й сидять чиновники, нічого нормально не вирішуючи, вичікують — а що, як і при «професіоналах» вдасться зберегти «тепле місце». Доволі політичних баталій, час вирішувати конкретні державні завдання! На мою думку, саме такий лозунг і намагається втілювати в життя антикризовий уряд.

Підготували Вадим РИЖКОВ, Ганна ХРИПУНКОВА, фото Бориса КОРПУСЕНКА, «День». Юрій НОЖЕНКО, Луганськ

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати