Подія, що змінила дві наші церкви
У Національному музеї історії України відкрилася виставка, присвячена відновленню Київської митрополіїПісля Берестейської унії настав складний період для нашої православної церкви: було втрачено православну ієрархію і, відповідно, позиції серед інших церков.Цей період тривав більше двадцяти років, аж доки, за сприяння гетьмана Петра Сагайдачного, 1620 року єрусалимський патріарх Теофан висвятив київським митрополитом Йова Борецького. Цьогоріч у жовтні виповнилося 400 років з дня цієї події. Проте й досі зі шкільних підручників ми здебільшого пам’ятаємо її лише як протидію «ополяченню». Та насправді вплив відновлення Київської митрополії є набагато більшим — цим аспектам і присвячена виставка в Національному музеї історії України «Володимирова спадщина: Київська православна митрополія у калейдоскопі української історії XVII-XVIII ст.», партнерами якої стали Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник та Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського.
«Ця виставка — наша пропозиція, як можна розповісти про відновлення Київської митрополії у просторі експозиції. Ми запрошуємо подивитися на неї з точки зору перспективи XVII-XVIII століть. Ця подія змінила обидві церкви, які претендували на те, щоб мати стосунок до Володимирової спадщини — Унійна церква й православна Київська митрополія, — розповідає співкуратор виставки, старший науковий співробітник НМІУ, кандидат історичних наук Ярослав Затилюк. — Для Київської митрополії — це був шанс, бо звідси почалося її оновлення, творення власного «історичного паспорту», далі — реформи Петра Могили. Унійну церкву ця подія спонукала шукати нові точки ідентичності й компромісів. І, безперечно, 400 років тому з подачі церковних ієрархів Київської митрополії формується ідеологія козацтва як захисників віри й володарів вітчизни».
На виставці відвідувачі зможуть побачити пергаментні грамоти та хрест гетьмана Петра Сагайдачного, віднайти на одному з експонатів підпис Йова Борецького, спробувати прочитати напис на закладній дошці Анастасії Скоропадської...
А ще довідатися про унікальні зразки золотарства, гаптування та малярства, стародруки й манускрипти, археологічні пам’ятки та гравюри. Кожен з експонатів дасть змогу відкрити нові й нові рівні значення цієї події для всіх українців.
Подробиці — у найближчих випусках «Дня».
Author
Марія Чадюк