Перейти до основного вмісту

26 років відновлення незалежності

«Українці підсвідомо бажають відчувати власну силу. Наші солдати – це істинні гаранти безпеки», - кияни
24 серпня, 17:29
ФОТО REUTERS

День Незалежності став для українців не лише святом. Три роки тому Росія відкрито ввела потужний контингент військ на Донбас та цинічно застосувала зброю проти українських військових. Тоді розпочались дні масової загибелі наших воїнів, наших громадян. Саме з того часу це свято перестало бути формальною датою. Пролита кров просочилась в ґрунт, в основу нашої справжньої незалежності і чітко розділила межу між нами і ворогом, між правдою і брехнею, між героїзмом і злочином.

За офіційними даними 24 серпня у параді з нагоди Дня Незалежності взяли участь приблизно 4,5 тисячі осіб - військовослужбовці Збройних сил України, Державної прикордонної служби, Нацгвардії, ветерани АТО, курсанти військових вузів, а також понад 200 іноземних військових з США, Великобританії, Грузії, Канади, Литви, Латвії, Естонії, Румунії, Молдови та Польщі, які промарширували Хрещатиком.

Серед присутніх на заході було вище керівництво країни, а також колишні президенти України Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко, глави оборонних відомств Туреччини, Грузії, Литви, Латвії, Молдови, Польщі, Чорногорії, Естонії, заступник міністра оборони Великобританії, глава Пентагону Джеймс Меттіс.

Зараз ми продовжуємо святкувати День Незалежності в стані війни. Внаслідок цього в суспільстві розпочалась дискусія – чи варто марширувати? Чи варто демонструвати військову техніку на парадах? Противники параду пригадують події трьохрічної давнини, коли одні військові крокували парадом, а інші в той же час потерпали від вогню російських танків та артилерії.

«Ми завжди ходимо на парад, - говорить пара Тетяна та Олексій Кривенки із хлопчиком на плечах батька. - Це зворушливо і якось обнадіює. Раніше військова техніка, крокування військових сприймались якось нещиро. Мирна країна в центрі Європи, де не було війни з середини 1940-х років. Тепер українці підсвідомо бажають відчувати власну силу. Тепер ці солдати – це істинні гаранти нашої безпеки і незалежності».

Виявилось, що Тетяна родом із Бахмута (колишній Артемівськ), але приїхала до столиці ще до війни. Коли повертається до батьків, то відчуває, що чим східніше тим почуття безпеки стає більш хитким. На її думку ще зарано переконувати себе в тому, що наша незалежність відбулася.

«Незалежність нам ще треба вибудувати, - ділиться думками студентка Олена. - Дух завмирає, коли бачу силу наших бранців, але боляче стає з того, що тіла воїнів занадто уразливі від куль. Їхня свідомість, переконаність в тому, що необхідно захищати нас є нашої надією, але хочеться кожному з них послати Янгола охоронця».

 «Найміцніше «залізо» в нашій армії – це те, з якого зроблені наші воїни», - так сказав Президент Петро Порошенко, який, до речі, нещодавно прибув зі сходу України, під час урочистого заходу «Парад військ». І додав: «На двадцять шостому році Незалежності на цьому шляху ми зруйнували візову завісу. Громадяни України отримали заслужене право вільно подорожувати до країн Євросоюзу. Угода про асоціацію і безвіз – це те, що є переконливим свідоцтвом про наш остаточний – де-факто і де-юре – розрив з імперією. З тією, яку Рональд Рейган назвав «імперією зла». Сподіваюся, присутній тут міністр оборони США Джеймс Меттіс підтвердить коректність цитати. А от за точність визначення ручаємось вже ми, українці, – бо відчули його на власному досвіді».

«На жаль, Російська Федерація не дотримується духу міжнародних зобов’язань. Союзники США будуть і далі здійснювати тиск на Росію для того, щоб примусити її до поваги Мінських угод», - сказав Джеймс Меттіс після зустрічі з президентом України Петром Порошенком.

Те, що голова Пентагону особисто приїхав до Києва на День Незалежності дійсно обнадіює. Коли Росія розпочала свою агресію з анексії Криму, багато хто не міг збагнути – де роль США? Зрозуміло було, що єдиною країною, яка дієво може вплинути на окупанта – це Америка. До того ж США – держава, яка підписалась під Будапештським меморандумом. І той факт, що Штати останнім часом стали діяти більш активно, свідчить що американці таки взялися серйозно за виконання меморандуму. Бо дуже вже очевидним став блеф і небезпека Кремля. Абсолютно ясно стало, що Росія – це країна, яка сприймає договори лише як умовність, як тактичний прийом, а не як зобов’язання. Це – загроза світовій безпеці, а не лише національним інтересам України.

«Ми поєднані свободою» - офіційно і особливо тепло привітала українців Президент Литви Даля Грибаускайте, яка всіляко демонструє на практиці свою підтримку України.

Не варто під час святкувань забувати і про те, що паралельно з цим триває серйозна і складна робота на Мінську. За словами представника України у переговорній групі Євгена Марчука, напередодні Дня Незалежності російська сторона вкотре намагалась зірвати переговори.

«Російська делегація настирно як ніколи намагалася зірвати сьогоднішнє засідання (23 серпня – Ред.), придумуючи різні приводи, написав Євген Марчук у facebook. - Часом не просто притягнуті за вуха, а відверто сміхотворні. Мабуть у такий спосіб хотіли привітати нас із Днем незалежності України. Доходило навіть до абсурдного намагання диктувати українській стороні хто не повинен входити до складу української делегації. Були навіть погрози покинути засідання. Згаяно було багато часу і спалено багато нервів. Глава СММ ОБСЄ по Україні посол Е. Апакан, який є і координатором нашої Робочої групи з питань безпеки та веде наші засідання, вимушений був разів п'ять робити перерви щоб вирулити на конструктив. Для нас така поведінка росіян на переговорах не є новиною і відповідний досвід по таких ситуаціях у нас уже є. В результаті нам все таки вдалося довести до логічного завершення тему так званого шкільного перемир'я». Тепер, за словами Марчука, задача забезпечити режим припинення вогню безстроково.

Окрім організованих офіційних заходів, в центрі Києва вже другий рік поспіль пройшла «Хода нескорених», в якій беруть участь родичі добровольців, які загинули у зоні проведення АТО. Особливо жахливо усвідомлювати той факт, що кількість учасників цієї ходи з кожним роком зростає. Разом із родичами загиблих по Хрещатику і вулиці Інститутській пройшлись добровольці з батальйону «Артемівськ», бійці з 36 ОБрМП, 41 БТрО, міліція особливого призначення «Кривбас», 25 Батальйон «Київська Русь», 53 ОМБр, 72 ОМБР, з батальйону ім. Кульчицького, 51 ОМБР та  54 ОРБ. В цьому заході існує головний принцип – ніякої політики, ніяких закликів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати