Перейти до основного вмісту

Атака на вибори

Експерт: «Перенесення дати обрання легітимного президента — це російський сценарій»
13 березня, 10:12
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Президентські вибори, кажуть, можуть бути відтерміновані. Принаймні днями законопроект із відповідною пропозицією було зареєстровано у ВРУ. Згідно з документом, поданим народним депутатом від Партії регіонів Євгеном Мураєвим, остаточну дату народного волевиявлення треба  перенести з 25 травня (як за це раніше проголосували депутати) на 7 грудня поточного року.

«Вибори президента повинні відбутися 25 травня. Затягування призведе до дестабілізації ситуації в країні, — відразу відреагував у коментарі ЗМІ лідер «УДАРу» Віталій Кличко. — Чим скоріше сформується нова влада в Україні, чим скоріше ми зможемо нормалізувати ситуацію, тим швидше вийдемо з економічної та політичної кризи».

Кличко запевнив, що у зволіканні з проведенням виборів зацікавлено багато політиків, зокрема й із числа народних депутатів. «Такі дії не можна назвати розумними, зваженими і державницькими», — підсумував політик.

Окремі депутати від Партії регіонів (не всі), на противагу, переконані — питання виборів зараз не на часі. «Спочатку необхідно врегулювати питання з Кримом, — висловив «Дню» свою точку зору регіонал Дмитро Шпенов. — Інформації про те, було це питання погоджене на фракції, чи ні,  я не маю, але переконаний, що на сьогоднішній день нормально провести вибори буде дуже важко. Треба, щоб за нового легітимного президента проголосували й жителі Криму. Якщо їх не буде — результат виборів виглядатиме вкрай сумнівно. За нинішніх умов їх краще перенести».

Натомість експерти впевнені: зволікання із обранням нового президента сприятиме не вирішенню конфлікту, а подальшій його ескалації, що гратиме винятково на руку Кремлю, колишньому президентові Януковичу й так званим силам «п’ятої колони» в Україні. «Жодних серйозних правових підстав для перенесення виборів на такий термін я зараз не бачу, — сказав «Дню» політолог Володимир ФЕСЕНКО. — Чим довше в нас не буде легітимно обраного президента країни, тим довшою буде нестабільність і тим більшою — можливість РФ руйнувати українську державність. Це — російський сценарій. Тому зараз потрібно якнайшвидше оновити систему влади, перезавантажити її, щоб всі виборні органи влади були легітимними. Мета Путіна після Криму   — руйнація Української держави в нинішніх кордонах. Підігравати цим планам просто неприпустимо».

На думку Володимира Фесенка, в руйнації Української держави сьогодні зацікавлений лише офіційний Кремль, але аж ніяк — ЄС чи США. Останні, навпаки, прагнуть того, щоб Україна в найкоротші терміни отримала нового главу держави.

Очевидно також, що не всім політичним силам в Україні це до вподоби. Приміром, залишити все на своїх місцях було б вигідно тим же представникам Партії регіонів, «Батьківщини» та особисто Юлії Тимошенко. У цій «коаліції проти виборів» — новому ПРіБЮТ регіонали б виграли час і змогли «відбілити» власний образ в очах виборців, «Батьківщина» б і далі продовжила шлях на фактичну монополізацію влади в країні (всі ключові посади в державі — в.о. президента, глави ВРУ, прем’єр-міністра, окремих керівників міністерств та губернаторів — уже зараз — у руках наближених до партії Тимошенко осіб), а сама ЮВТ отримала б чудовий шанс наростити свої рейтинги в боротьбі за посаду глави держави.

«Батьківщина» зараз не є єдиною політичною силою, — каже «Дню» Фесенко. — Так, Тимошенко сьогодні й справді програє на виборах і Порошенку, і Кличку, але якщо вона дбатиме лише про свої персональні егоїстичні інтереси (між іншим, вона може взяти реванш на дострокових парламентських виборах і прийти до влади як новий прем’єр-міністр) і сприятиме відтерміновуванню виборів президента України, то візьме пряму участь у руйнуванні своєї держави». «Якщо «Батьківщина» підтримає цю ідею, значить, вона працює разом із «Росією енд компані», — підсумував експерт.

У самій же «Батьківщині» від можливої підтримки ініціативи перенесення виборів президента наразі всіляко відхрещуються. «За це можуть проголосувати лише ті, кому вигідна дестабілізація ситуації в Україні й підігрівання напруженості в суспільстві, — запевнив у розмові з «Днем» народний депутат від «Батьківщини» В’ячеслав Кириленко. — Я не бачу  жодної потреби переносити вибори. Нині у швидкому часі потрібно відкрито, демократично й прозоро обрати главу Української держави, яким за Конституцією і є президент України. Далі в чесній боротьбі має перемогти той, хто має найбільшу підтримку українського народу. Ніяк не по-іншому».

У той же час, станом на сьогодні  жодна з ключових політичних сил з’їзду партії не проводила, власного кандидата в президенти не висувала, й у ЦВК ніхто кандидатом у гаранти поки не реєструвався. Як написала у Facebook народний депутат від «УДАРу» Ірина Геращенко: «З’їзди в умовах інтервенції відійшли на другий план». У зв’язку з кримськими подіями на волосині висить і питання щодо проведення виборів мера Києва.

Що буде з усіма виборами тепер? Ключове питання, відповіді на яке поки не мають ані експерти, ані політики з конкуруючих таборів. Ситуація в Криму та проблемних регіонах розвивається надто непередбачувано, а рішення політиків поки мало відповідають реаліям подій у регіонах.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати