Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Без сенсації

Віктор БАЛОГА: Не захотіли мене вибрати
15 липня, 00:00

Сенсації не вийшло. Очікувалося, що на першому публічному з’їзді ЄЦ громадськості буде представлений новий лідер «Єдиного центру». Але ротації не сталося. Голова молодого політутворення Ігор Кріль залишився на своїй посаді. А батько-фундатор проекту Віктор Балога став скромним членом політради.

Уже пізно ввечері після з’їзду кореспонденту «Дня» вдалося пробратися до голови Секретаріату:

— Вікторе Івановичу, чому ви не очолили «Єдиний центр»?

— Та не захотіли мене вибрати, — хитро усміхаючись відповів Балога.

Про що свідчить необрання Балоги? Схоже, Віктора Івановича цілком влаштовує роль сірого кардинала. Насправді, бути публічним політиком дане далеко не всім, і не всі цього хочуть. Одна річ — кожного дня видавати через інтернет прес-релізи з критикою уряду, відредагованi спічрайтерами, інша річ — «запалювати» самому. До речі, на з’їзді Балога так і не виступив.

«ШИК, БЛИСК, КРАСА»

Щодо самого з’їзду, то по всьому було видно, що організатори грошей не пошкодували. Ще на підході до Палацу «Україна» численні делегати натикалися на «козацький» оркестр, який, незважаючи на спеку, жваво виконував українські марші. Музичний супровід був і в холі — та це вже був струнний оркестр, що грав популярну класику.

Ще одна цікава деталь: весь «стафф» був одягнутий у вишиванки. Потрібно віддати належне, юнаки та дівчата дуже коректно і ввічливо пояснювати дорогу гостям і учасникам заходу, а також роздавали дуже якісну поліграфію.

Оформлення зали трохи нагадувало з’їзди Партії регіонів: величезні екрани, багато жовто-блакитних кольорів, «суфлер» на сцені (так само, як у Януковича). Причому суфлером користувалися не тільки Кріль, а й усі, хто виступав.

Всі ці дорогі надмірності тим більше вражали уяву, що, за ідеєю, повинні були б оплачуватися за рахунок членських внесків партійців. Нагадаємо, сама партія існує неповні чотири місяці й нараховує всього 12 тисяч членів. За словами Ігоря Кріля, членських внесків вистачило б й на те, щоб забезпечити трансляцію на державному УТ-1. «Я не бухгалтер, — відповів Кріль на запитання про бюджет з’їзду, — однак рахунки ми готові оприлюднити».

Очевидно, трансляція була потрібна, щоб показати потенційним членам і майбутньому електорату всю потужність ресурсу, яким розпоряджається партія.

— Після цього з’їзду до нас приєднається дуже багато серйозних людей, — пообіцяв делегатам Ігор Кріль.

І НАШИМ І ВАШИМ

Що ще привертало увагу, так це велика кількість осіб, які знайомі за минулими з’їздами «Нашої України». Колишній нашоукраїнець одесит Олександр Єршов поскаржився «Дню», що «Наша Україна» в Одесі нічого не робила, а диявольськи хочеться якихсь «плідних справ на благо Батьківщини».

— Все-таки в «Нашої України» є якась зрозуміла ідеологія, а тут — «єдиноцентризм»?

— Що незрозумілого? Завжди існують точки зіткнення між людьми. Якщо до мене у Львові звертаються українською мовою, я також відповідаю українською. Якщо львів’яни приїжджають до Одеси і їм ставлять запитання російською мовою, вони також російською відповідають.

— Що ще привабливого в «Єдиному центрі» ви для себе виявили?

— Безперечні плюси партії у порівнянні з іншими — відкриті рейтингові партійні списки. Це однозначно плюс. І другий плюс — це те, що ці списки визначатимуть на місцях закритим таємним голосуванням. Не буде ніякого тиску. Нічого. Тобто кожна людина оцінюватиме роботу іншого. У принципі, це прецедент в Україні. Й давайте спробуємо. А очорнювати ми завжди встигнемо.

У програмних завданнях «Єдиного центру» дійсно присутнє положення про відкриті списки. А ще єдиноцентристи ратують за повернення президентсько-парламентської республіки.

— Президент, уряд і Кабінет Міністрів повинні працювати злагоджено. Така влада існує в Польщі та в Росії, Канаді та Німеччині. Така влада повинна бути і в нас! — пояснив делегатам Кріль.

Також партія «Єдиний центр» — «проти політичного маніпулювання фактами історії». «Трактування історії не повинне розколювати країну». Правду кажучи, що конкретно мається на увазі (Конотопська битва, статус воїнів ОУН-УПА), не розшифровується.

У програмі ЄЦ узагалі не вживається слово «НАТО». Цю тему хитро обійшли. У відповідному розділі пишеться, що лише український народ на референдумі повинен дати відповідь на питання про можливості приєднання країни до тієї або іншої системи безпеки.

Із мовним питанням також усе дуже невизначене й розмите. Мовляв, потрібно дотримуватися Європейської хартії розвитку регіональних мов і мов меншин. Так само — розумій, як знаєш.

«ЦЕ ВСЕ ШАХИ»

Після всіх виступів делегати прийнялися за формування партійної влади. Згідно зі статутом партії, до політради автоматично входять народні депутати (нині їх п’ять), а також голови регіональних організацій, плюс по троє представників від кожної регіональної організації. У результаті, понад дві тисячі делегатів змогли проголосувати лише за 29 членів політради з 142-х.

Серед цих 29 виявилися, зокрема, п’ять губернаторів (дніпропетровський — Віктор Бондар, житомирський — Юрій Забела, херсонський — Борис Силенков, хмельницький — Іван Гавчук, і чернігівський — Володимир Хоменко). Туди ж потрапили голова адміністрації Севастополя, лідер кримського ЄЦ Сергій Куніцин, заступник Леоніда Черновецького в Київській адміністрації Сергій Рудик, екс-заступник міністра МВС, а нині — радник Президента Лідія Поречкіна і, нарешті, голова Секретаріату Президента Віктор Балога.

Цей список і був схвалений абсолютною більшістю голосів, сім — «проти» і 17 — «утрималися».

— У нас у партії повинен бути демократичний централізм. Це коли демократія iде знизу, а централізм — зверху! — прокоментував цей «одобрямс» Ігор Кріль.

Новоствореній політраді належало обрати голову партії, а також її президію. Для прийняття рішення політрада вийшла на півтори години.

У цей час делегатів і журналістів пригощали дуже непоганими бутербродами і кавою. Весь цей час грав струнний оркестр.

Коли вже пізно ввечері було оголошено, що Віктор Балога вибраний звичайним членом президії політради, то вперше і востаннє оплески в залі переросли в овацію.

— Це все шахи, — прокоментував делегат з’їзду, який сидів із кореспондентом «Дня».

ТИМОШЕНКО ВІДПОВІЛА «ЄДИНОМУ ЦЕНТРУ»

За весь час з’їзду прізвище Юлії Тимошенко жодного разу не прозвучало. Але за різними непрямими ознаками було зрозуміло, що саме БЮТ є головним опонентом ЄЦ.

— Знаєте, у мене є мрія — сильна й заможна Україна. Задля цього ми повинні жити, — виступала Леся Оробець. — У такій країні я хочу народжувати і виховувати дітей. І ніякі популістські політики не можуть позбавити мене цього права.

Зрозуміло, які «популістські політики» заважають Оробець народжувати і виховувати дітей. Подібних «шпильок» було вдосталь і в інших виступах.

Примітно, що саме в той же час проходила конференція «Батьківщини молодої», де виступала прем’єр. За версією Юлії Володимирівни, з’їзд «Єдиного центру» перенесли на пізніший час, оскільки дізналися, що в цей же час проходитиме конференція БЮТ. І це було зроблене тому, що «ніякої політичної конкуренції не може витримати партія, яка будується на зраді».

«Також я вважаю, що ця партія, яка носить ім’я товстої полярної лисиці, не має права сьогодні на життя в Україні», — підкреслила прем’єр.

Вона переконана, що в цю партію «відкололися люди», які пройшли в парламент під лозунгами «помаранчевих майданів».

— Це приклад того, у що не можна виродитися, — додала прем’єр.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати