Брати приклад із... Путіна
Закликають націонал-демократи![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20031223/4233-4-3.jpg)
Українська народна партія засуджує пропонований владою варіант політреформи та бачить своїм кандидатом на президентських виборах виключно Віктора Ющенка. Саме такі ухвали були одностайно підтримані на п’ятому з’їзді УНП, що відбувся минулої суботи. З’їзд також ухвалив нову програму партії, головним досягненням якої автори називають наближення основних ідеологічних положень до програми Європейської народної партії, до якої УНП бажає приєднатися на правах колективного члена. Щоправда, на думку лідера УНП Юрія Костенка, це може статися нескоро — не раніше, аніж Україна стане членом Євросоюзу. А відтак і нова, «європейського типу» партійна програма делегатів, судячи із виступів, цікавила не дуже. Значно більше йшлося про поточне політичне життя, а саме — про політреформу та президентські вибори. Схоже, обговорення цих питань і було головним мотивом для скликання з’їзду.
Розпочата владою політична реформа завадить перемозі на президентських виборах кандидата від «Нашої України» у зв’язку з можливою відмовою від процедури всенародного обрання — такий лейтмотив усіх виступаючих, включаючи Юрія Костенка та Віктора Ющенка. Слід віддати належне реалізмові «нашоукраїнців»: ніхто з них не має ілюзій щодо шансів Віктора Андрійовича бути обраним у стінах парламенту.
Політики в черговий раз «усвідомили» неприйнятність співпраці з комуністами. Юрій Костенко пригадав КПУ всі її гріхи за останнє десятиліття та наголосив, що комуністи постійно зраджували опозицію, йдучи на угоду з владою. Зрадила, мовляв, КПУ своїх партнерів і цього разу, підтримавши спільний з силами більшості варіант внесення змін до Конституції. «Ті, хто найбільше говорив про антинародний режим, сьогодні збираються вручити владі мандат на продовження її повноважень. А де ж ваші обіцянки щодо спільних дій з політреформи?» — виголосив Юрій Костенко. На його думку, своїми діями комуністи сприяють утвердженню режиму, в «якому жодна опозиційна сила не зможе втриматися навіть в межах свого нинішнього статусу». Політреформа — справа не одного дня, й для її здійснення не обов’язково починати з ревізії Конституції, переконаний пан Костенко.
Не менше аргументів проти політичної реформи навів і сам лідер «Нашої України» Віктор Ющенко. Віктор Андрійович озвучив дані досліджень Центру ім. Разумкова, згідно яких лише 3,2% населення вважає, що зараз владі час займатися політреформою, нагадав, що ще недавно перші особи в державі називали українську Конституцію «найдемократичнішою в світі», а також поставив у приклад президента Росії Володимира Путіна, який нещодавно заявив, що він проти внесення змін до конституції Росії. Віктор Ющенко пообіцяв зробити все від нього залежне, щоб залишити народу право напряму обирати главу держави. Насамкінець Віктор Андрійович все ж зізнався, що «Наша Україна» розуміє «необхідність зміни системи влади».
Незважаючи на те, що кадрові питання на з’їзді не розглядалися й навіть критики на адресу керівництва партії не лунало, політичні результати з’їзду досить цікаві. Заява від імені однієї з ключових у «Нашій Україні» партій щодо того, що кандидатом на президентських виборах має бути тільки сам Віктор Ющенко, може мати неабиякий вплив на подальший перебіг подій. Чи можливо після цього вести мову про узгодження єдиного кандидата хоча б від «трійки»? Фактично Морозу та Тимошенко залишається лише приєднуватися, на що вони, згідно їхніх же численних заяв, навряд чи погодяться. Втім, схоже, Ющенку з соратниками згода лідерів СПУ та БЮТ не дуже й потрібна: Юрій Костенко неодноразово дав зрозуміти, що аніскільки не сумнівається в перемозі лідера «Нашої України», назвавши Віктора Ющенка «майбутнім президентом». В той же час, коментуючи в розмові з пресою перспективи на 2004 рік, пан Костенко сказав таке: «Якщо від опозиції піде багато кандидатів, вони зазнають політичного фіаско, яке не дозволить їм в 2006 році мати можливість пройти на виборах парламентських. Сьогодні виборець вимагає одного: об’єднайтеся, і тоді ми вас підтримаємо». Відсутність на з’їзді представників СПУ та БЮТ (єдиний помітний БЮТівець Степан Хмара був у якості представника партії «Собор») теж про щось говорить. Особливо якщо врахувати, що буквально за декілька днів по з’їзду, тобто сьогодні, парламенту доведеться прийняти відповідальне рішення з приводу політичної реформи, й «Наша Україна» обіцяла діяти спільно з соціалістами та БЮТівцями. З питанням про те, яку позицію займуть представники «трійки» при голосуванні по законопроектах про внесення змін в Конституцію, кореспондент «Дня» звернувся до лідера УНП Юрія КОСТЕНКА.
— Ми узгодили варіант політреформи, який ми можемо підтримати як спільний проект опозиції, — сказав пан Костенко. — Принаймні, три політичні сили — БЮТ, «Наша Україна» та соціалісти — задекларували готовність підтримати проект, у якому будуть визначені наступні конституційні зміни. Перше — надання права парламентській більшості щодо формування уряду. Друге — надання органам місцевого самоврядування таких виконавчих повноважень, які сьогодні має обласна чи районна адміністрація. Третє — перехід до можливої передачі права обирати главу держави Верховній Раді лише після проведення референдуму та не раніше, ніж відбудуться вибори в парламент на пропорційній основі у 2006 році. Все інше, якщо воно буде вноситися на розгляд, суперечить чинній Конституції, і ми будемо вдаватися до заходів, аби не допустити в Україні проведення конституційного перевороту.
— Включаючи блокування?
— Всіма методами.
— Комуністи на своєму пленумі 20 грудня остаточно ухвалили підтримувати законопроект Медведчука — Симоненка. Чи можливе тепер взагалі якесь співробітництво в межах «четвірки»?
— Я за те, щоб нарешті почати говорити всю правду українському виборцю щодо поведінки комуністів.
— У доповіді ви приділили чималу увагу партійному будівництву, поставивши мету до 2004 року мати в своїх рядах 100 тисяч членів. Чи не є це заявкою УНП на те, щоб грати самостійну, окрему від «Нашої України» роль у 2006 році?
— Чим сильніший кожен учасник коаліції, тим сильніший кандидат від неї. Хто буде агітувати за Віктора Ющенка? Хто буде протистояти фальсифікаціям? Практика показала, що найефективніше працюють у таких «військових умовах», як виборча кампанія, не «клуби за інтересами» чи армії найманих за гроші агітаторів, а структуровані організації з внутрішньою дисципліною, якими є політичні партії. УНП готується саме до цього.