Доля коаліції
Костянтин МАТВІЄНКО: ...А «Наша Україна» буде міноритарним акціонером у цьому ЗАТ
Судячи з останніх подій у Раді, суперечки, розбрати та взаємні докори для коаліціянтів стали нормою, тоді як конструктивне та продуктивне співробітництво — виключенням.
На мінливу і важкопрогнозовану погоду всередині коаліційного будинку активно впливають і зовнішні чинники, зокрема, Секретаріат Президента. Вчора протистояння між представниками фракції БЮТ і керівником президентської канцелярії досягло пікової позначки.
Партійні соратники прем’єра Тимошенко звертаються до Віктора Ющенка з проханням визначитися, з яким урядом він хоче працювати — Юлії Тимошенко чи Віктора Януковича. Відповідну заяву з парламентської трибуни озвучив Микола Томенко, коментуючи критику з боку Балоги на адресу уряду. «Наша фракція протягом останніх місяців мужньо мовчить, коли слухає докори на діяльність уряду з боку Секретаріату Президента. Але після того як в останній місяць Президент за межами України ганьбить український уряд, ми вважаємо, що це зневага не до БЮТ і не до Тимошенко, це зневага до України», — заявив пан Томенко.
Напередодні, нагадаємо, голова Секретаріату Президента заявив, що деякі міністри з економічного блоку уряду повинні піти у відставку через низьку професійну кваліфікацію. За словами Балоги, кожен місяць роботи нинішнього уряду позначений очевидними економічними прорахунками. Крім того, керівник СП неодноразово зазначав, що дії прем’єра Тимошенко направлені на розвал коаліції. Голова уряду на закиди Банкової відповіла так: «Я ціню єдність коаліції й не допущу, щоб окремі люди її зруйнували. Для нас неприйнятний жоден інший формат коаліції, окрім існуючого. Існуюча коаліція — це вистражданий результат».
На фоні гучних взаємних звинувачень коаліціянтів у спробі розвалити правлячу більшість, учорашня заява лідера НУ-НС В’ячеслава Кириленка, де він відзначає необхідність «сконцентруватися не на з’ясуванні відносин, а на розв’язанні важливих питань порядку денного», виглядає анекдотом. Смішно сьогодні регіоналам: вони фактично не вставляючи палиці в колеса коаліційного велосипеда, спостерігають, як коаліціянти самі наближають себе до провалля. Депутат від ПР Василь Хара вже відкрито заявляє: коаліційний союз БЮТ+ПР був би ідеальним варіантом.
На запитання журналістів про долю коаліції, учора в кулуарах Ради відповів Нестор Шуфрич. «Сьогодні коаліція вже не спроможна працювати ефективно, й потрібно шукати виходи з цієї ситуації. Їх лише два — дострокові вибори, що, як я вважаю, стали б для України катастрофічними, а другий вихід — це переформатування коаліції», — зазначив екс- головний рятівник країни. Який із варіантів найреальніший і скільки в умовах перманентних конфліктів проіснує коаліція партій-спадкоємців Майдану, — поцікавився «День» в експерта корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтина МАТВІЄНКА.
— Костянтине, який із сценаріїв, озвучених паном Шуфричем, на ваш погляд, найреальніший?
— Насправді коаліції у форматі БЮТ+НУ-НС уже сьогодні не існує. Ми бачимо, що в них немає солідарних голосувань. Крім того, незважаючи на те, що уряд діє три місяці, в парламенті не затверджена програма Кабінету Міністрів. Досі не здійснені ключові урядові призначення — голови Антимонопольного комітету тощо, яких пропонує Верховна Рада. Таким чином, солідарної і політично відповідальної коаліції немає вже сьогодні.
Існує ситуативний союз кількох кланів, які зацікавлені в тому, щоб максимально використати залишки державних ресурсів у своїх економічних інтересах. І це в них, варто зазначити, добре виходить. Державні ресурси вони також активно використовують і для підвищення власних рейтингів, а ось це в них виходить погано. Чому погано? Бо ми бачимо: рейтинг Блоку Тимошенко та «Нашої України» падає. Разом із тим не росте і рейтинг Регіонів, а також інших політичних сил, що формально перебувають в опозиції. Тим часом зростає протестний електорат, зростає відторгнення суспільством парламенту і влади як таких.
— Однак де-юре коаліція існує, хоч усі ми, звичайно ж, бачимо, що насправді відбувається в Раді: якби не підтримка фракцій Литвина, Компартії, а часом і Регіонів, то на коаліційному балансі було б усього кілька спільних голосувань щодо ключових питань. Однак деякі політологи кажуть про вірогідний юридичний розпад коаліції восени. Як ви оцінюєте такі прогнози?
— Це можливий варіант, але мені здається ситуація розвиватиметься так: Регіони, зрештою, домовляться з БЮТ, а «Наша Україна» буде міноритарним акціонером у цьому ЗАТ, як, проте, і блок Литвина. Комуністи перебуватимуть у формальній опозиції. Інший варіант — дострокові парламентські вибори, на мій погляд, також реальний. Реальний цей сценарій за умови, якщо Юлія Володимирівна все ж визначиться, що їй потрібна посада Президента.
— Виходить цікава картина: той або інший політик вирішує, що йому потрібна та або інша вища державна посада і як елемент битви за неї пропонує депутатам своєї фракції скласти мандати, давши, таким чином, зелене світло достроковим виборам. У результаті сама ідея позачергових виборів може бути дискредитована, згодні?
— Дострокові вибори — це частина парламентської системи. А сьогодні потрібно говорити про те, що парламентаризм як такий дискредитований. Політикум повністю корумпований, а корупція є середовищем його мешкання. Це чудово відомо українському суспільству. Тому дискредитований парламентаризм, і, відповідно, може бути дискредитована і ідея дострокових виборів.
— Що, на вашу думку, насправді криється за відкритою інформаційною війною бютівців та їхнього лідера з одного боку, і Віктора Балоги — з іншого?
— Я гадаю, — це вияв могутньої, несумлінної економічної конкуренції, особливо за землю. Це не ідеологічні розбіжності, це не різні погляди на стратегію розвитку країни. Це підкилимна конкуренція за дерибан державних ресурсів.