Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Дикі країни до ЄС не беруть»

Які наслідки може мати побиття «Беркутом» активістів і народних депутатів біля Гостинного двору
20 лютого, 10:06
ГОСТИННИЙ ДВІР В ОБЛОЗІ / З САЙТА FACEBOOK.COM

Ситуація довкола Гостинного двору отримала продовження. На днях співробітники спецпідрозділу міліції «Беркут» застосували силу до всіх без винятку захисників споруди. Били, «пакували» в автозаки та відвозили у райвідділи і дівчат, жінок та підлітків, журналістів та народних депутатів, активістів та небайдужих киян. Серед ушкоджень, що їх отримали громадські активісти — забиття внутрішніх органів, зламаний ніс, струс головного мозку тощо. Крім того, саме проти активістів порушені кримінальні справи та висунуто низку звинувачень, зокрема щодо хуліганства та використання... ненормативної лексики. Отже, маємо кулак — проти мирної та цивілізованої форми протесту — освітніх та культурних подій на території Двору. Гумові дубинки — проти журналістських посвідчень, депутатських закликів та бажання громадян зберегти пам’ятку архітектури.

 На жаль, випадки побиття «Беркутом» громадян та активістів в Україні стало явищем звичним. Натомість побиття народних депутатів, які є представниками влади, — це вже тривожний сигнал. І річ зовсім не в їхній «депутатській недоторканості», про яку нині багато хто пише і говорить (тут варто загалом говорити про недоторканість людського тіла, про те, що ніхто не має права бити іншого). Бо, як вірно зауважив журналіст та медіаексперт Отар Довженко на своїй сторінці у Facebook, «депутатська недоторканність не означає, що до депутата не можна торкатися. Вона просто так називається, але стосується притягнення депутата до кримінальної відповідальності. Бити депутата не можна абсолютно так само, як пересічного громадянина». Річ в тому, що дана ситуація вийшла далеко за рамки лише захисту архітектурної пам’ятки. На думку експертів, це — одна з ланок у ланцюжку цілеспрямованих дій, які мають на меті цілком реальний результат — не допустити Україну в ЄС.

 «Рівень дикунства в Україні, зокрема і дикунства, яке здійснюється чинною владою, спрямоване на те, щоб 25 лютого саміт «Україна — ЄС» пройшов максимально конфронтаційно або ж взагалі був зірваний. Відповідно, застосування сили щодо народних депутатів, рішення щодо позбавлення мандатів депутатів, які вже прийняли присягу, всі ці танці довкола блокування трибуни і загрози її силового розблокування, не говорячи про справу Тимошенко і Луценко — це цілісна програма дій, спрямованих на те, щоби Україну не пустити до Європи, — пояснює «Дню» експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин МАТВІЄНКО. — Те, що зараз має місце у нас, б я назвав «конституційним канібалізмом», тобто граничною стадією дикунства. А диких країн до Європи не беруть».

 Невипадковим називає побиття народних депутатів і Олександр Бригинець, депутат від «Батьківщини», який на собі відчув силу хлопців з «Беркуту». «На фотографіях видно, як «Беркут» мене б’є, а поруч стоїть полковник, який дає їм команди. Тобто, це була не просто випадковість, як кажуть, що затримали депутата і просто його не впізнали, це була цілеспрямована акція побиття депутатів. На жаль, це вже типова ситуація, згадайте хоча б Головпоштамт. Те, що опозиційні депутати вже фактично позбавлені недоторканості — це очевидні речі», — розповідає він «Дню».

 Cеред постраждалих — чимало представників ВО «Свобода». «Так, у свободівця Сергія Бойка сильно розбите обличчя, у Михайла Кублія зламаний ніс. Серйозних травм зазнали народні депутати-свободівці Олег Гелевей, Андрій Іллєнко, Юрій Сиротюк. Народного депутата-свободівця Андрія Міщенка в порушення Закону України «Про статус народного депутата» затримали та кинули в автозак», — йдеться на офіційному сайті політичної сили. Нині вони готують відповідні документи та скарги, щоб не пустити ситуацію на самоплин. А Олександр Бригинець розповідає: «Сьогодні найважливіша проблема в Україні — це розв’язання парламентської кризи, коли влада заблокувала діяльність парламенту. Як тільки парламент буде розблокований, ми відразу почнемо вирішувати інші проблеми, зокрема і цю».

 Втім, за словами Матвієнка, це буде непросто. «У депутатів обмежені засоби реагування — заяви, пікети, обурення, парламентські запити — традиційний набір правових заходів. Але важко застосовувати право тоді, коли проти вас застосовують кулак», — говорить експерт. За його словами, той факт, що депутати фізично захищали Гостинний Двір, громадськість, вже є своєрідним показником, що на законодавчому рівні захист не діє. «У нас закони не виконуються. І ті закони, які у нас пишуться і приймаються, абсолютно не захищають громадськість, тому депутати не можуть захищати громадськість на законодавчому рівні — в даному випадку вони фізично захищали об’єкт культурної спадщини», — підсумував Костянтин Матвієнко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати