Джемілєва — на Нобелівську премію миру-2015
Олександра МАТВІЙЧУК: «Громадські організації готові підтримати ідею. Бути українцем — це не питання національності, це питання того, як людина живе та позиціонує себе»
Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв у Варшаві отримав польську премію «Солідарність» — за роль у захисті демократії і прав людини. Нагороду вручили президент Польщі Броніслав Коморовський разом з екс-главою держави Лехом Валенсою у присутності десятків лідерів інших країн. «Ця нагорода — вираз польської солідарності для кримських татар та для всієї України», — сказав Коморовський під час вручення премії. Валенса у свою чергу підкреслив: «Ми дякуємо вам, пане лауреат, за вже зроблене, але просимо боротися далі. Я абсолютно впевнений, що перемога прийде. Світ тепер так змінився, що боротьба в старому стилі, як це робить Росія, приречена. Послухайте старого Валенсу — нам потрібна солідарність!», передають польські ЗМІ.
Сам Джемілєв розпочав промову українською, згодом перейшов на кримськотатарську, і наголосив, що вважає цю нагороду знаком своєчасної моральної підтримки кримськотатарського народу та України: «Премія сприйнята усім народом, оскільки вона вважається нагородою не конкретній людині, а всьому народно-визвольному руху кримськотатарського народу». Також він підкреслив: «Захід має зосередитися на тому, аби відновити у Криму статус-кво, повернути Крим Україні. Має це зробити не заради Києва, чи кримських татар, має зробити це заради себе, адже Росія своєю поведінкою руйнує міжнародний лад». Премію у мільйон євро лідер Меджлісу обіцяє витратити на «Фонд розвитку Криму» і на допомогу родинам загиблих під час АТО і кривавих подій на Майдані.
Присутній на нагородженні новообраний президент Україні Петро Порошенко зробив дуже правильні посили: «Я хочу подякувати Польщі за те, що перша нагорода «Солідарність» вручена Мустафі Джемілєву — моєму другу, видатному українському патріотові, лідеру кримських татар, який зараз бореться за українську солідарність, свободу і демократію. Сьогодні кримськотатарський народ, сотні тисяч людей живуть на окупованій території, на порозі гуманітарної катастрофи, але вони залишаються об’єднаними. Я переконаний, що Крим дуже скоро буде вільним, і кримські татари разом з українцями побудують в Криму демократію і свободу».
Мустафа Джемілєв — відомий і послідовний антисталініст, учасник дисидентського руху у СРСР, політв’язень. Один із провідників кримськотатарського національного руху, політичний та громадський діяч, який завжди стояв і стоїть на позиціях незалежності і цілісності України. За це сьогодні Москва позбавила його права в’їзду в окупований нею український Крим, чим демонструє послідовність у наслідування методів радянської політики. Авторитет Джемілєва сьогодні є незаперечним, що підтверджує і польська нагорода.
Євген Марчук, відомий державний діяч, ще в березні цього року, виступаючи з доповіддю «Уроки для України» на Форумі «Виклики часу: Експертна думка» в Київському міжнародному інституті менеджменту МІМ-Київ, заявив: «Фактор кримськотатарського народу — дуже серйозний і важливий для України. Хочу підкреслити, що на нещодавній зустрічі експертів у Верховній Раді, я запропонував українській владі висунути Мустафу Джемілєва як кандидата від України на Нобелівську премію миру. Це справедливо і буде серйозним сигналом для кримськотатарського народу з боку України. Обґрунтувань більше ніж достатньо: в’язень сталінських таборів, вніс суттєвий вклад у врегулювання гострої кримської кризи 1993—1994 років і я готовий допомогти обґрунтуванням, тому що добре знаю ті події і його участь. А також Мустафа Джемілєв зараз вживає великих зусиль для мирного врегулювання конфлікту в Криму».
...У квітні 2014-го низка громадських організацій Татарстану (республіка у складі Росії) відреагувала і висунула Джемілєва на Нобелівську премію миру. «Безсумнівно, Мустафа Джемілєв — один із найбільш гідних претендентів на цю престижну премію. Завдяки Джемілєву кримські татари стали інтегрованою частиною українського суспільства і беруть активну участь у державно-політичному будівництві сучасної України, — йдеться у спільній заяві татарських організацій (Рада старійшин, Татарський громадський центр та Меджліс татарського народу).
В Україні на ідейному, емоційному рівні пропозиція Марчука отримала підтримку, але на організаційному — ні. Ми повертаємося до цього питання, підкреслюючи його актуальність і необхідність. Дуже важливо, щоб це зробили самі українці. «Він все життя присвятив боротьбі за свій народ — ні на кого не зазіхав та не нападав, лише боровся за права кримських татар. Він також багато зробив для української незалежності. Тому ідея висунути Джемілєва на Нобелівську премію миру є дуже доречною і правильною. Українці повинні це організувати», — прокоментував «Дню» політв’язень, лідер Норильського повстання 1953 року Євген Грицяк. Нагадаємо, раніше Джемілєва вже двічі — у 2009-му та 2011 роках — висували на здобуття Нобелівської премії миру.
В Польщі, де Джемілєв отримав нагороду, вважають, що шанси у лідера кримських татар великі. «Думаю, що премія «Солідарності» може стати першим кроком до можливості отримати Нобелівську премію миру Джемілєвим, щоб показати, що він є людиною з багатою історією і відомою ще з радянських часів відданим громадянином України. З Україною зв’язує його боротьба з окупації Росією Криму, — прокоментував «Дню» голова делегації Європейського парламенту в Комітеті парламентської співпраці «ЄС—Україна» Павел Коваль. Польща чи інші країни не можуть прямо впливати на визначення нобелівського лауреата, але перший сигнал пішов. Тому що сьогодні всі побачили, що у присутності практично Обами Джемілєв отримує премію «Солідарності». Окрім того, там був присутній Лех Валенса, який також є лауреатом Нобелівської премії миру. Тобто можна чітко сказати, що перший крок до отримання Джемілєвим Премії миру зроблено».
«Мустафа Джемілєв є одним із тих людей, які живуть як говорять, а говорять те, що думають, — говорить «Дню» голова правління Центру громадських свобод Олександра Матвійчук. — Джемілєв і для мене, і для багатьох волонтерів організації «Євромайдан-SOS» є прикладом послідовного, наполегливого, виваженого, спокійного інтелігентного спротиву і боротьби за права людини та кримськотатарського народу. У свої наполегливості він досягає результатів і є ефективним. Він є набагато більшим, аніж людина, він є символом не лише для кримськотатарського народу, а й для українців. Джемілєв чи не найбільший борець, насамперед українець, у світі, який своєю діяльністю показує, що бути українцем — це не питання національності, це питання того, як людина живе та позиціонує».
«Наша ініціатива «Євромайдан-SOS» однозначно підтримала б висунення Джемілєва на Нобелівську премію миру, — продовжує Матвійчук. — Навіть процес висунення людини на Нобелівську премію миру використовується громадськими організаціями для привернення уваги або до самої людини, яка перебуває під ризиком у певній країні, або до діяльності, яку ця людина провадить. Це дало б Україні чергову можливість привернути увагу через Джемілєва до тимчасово окупованого Росією Криму, до 300 тисяч кримських татар, які вважають себе українцями, і до всього, що сьогодні відбувається в Україні».
«Норвезький Нобелівський комітет починає приймати заявки у серпні на наступний рік і це триває до 1 лютого року присудження премії», — повідомляє сайт комітету.
ДОВІДКА
Процес висунення та відбору на Нобелівську премію миру
Норвезький Нобелівський комітет несе відповідальність за вибір лауреатів Нобелівської премії миру. Номінацію на Нобелівську премію миру може представляти будь-яка особа, які має право висувати домінантів.
Згідно зі статутом Нобелівського фонду, номінація вважається дійсною, якщо вона виходить від людини, яка відноситься до однієї з наступних категорій:
♦ Члени національних парламентів і урядів держав
♦ Члени міжнародних судів
♦ Ректори університетів, професори суспільних наук, історії, філософії, права і теології; директори науково-дослідних інститутів з питань миру та інститутів з питань зовнішньої політики
♦ Особи, які були удостоєні Нобелівської премії миру
♦ Члени правління організацій, які були нагороджені Нобелівською премією миру
♦ Чинні та колишні члени норвезького Нобелівського комітету; (пропозиції членів Комітету повинні бути представленими не пізніше ніж на першому засіданні Комітету після 1 лютого)
♦ Колишні радники Норвезького нобелівського комітету )
Критерії до кандидатів:
Отримати Нобелівську премію миру мають право ті особи чи організації, яких номінували кваліфіковані фахівці, дивись вище. Номінація самого себе, не буде братися до уваги.
ВІД РЕДАКЦІЇ
Детальна інформація на сайті: nobelprize.org.
Бажаючи написати заявку про номінацію Мустафи Джемілєва, можуть надіслати її до Нобелівського комітету або до редакції газети «День» (day.kiev.ua). Ми будемо інформувати суспільство про розвиток кампанії в підтримку ідеї.