Ефектно. Чи ефективно?
Як опозиція планує виграти парламентські вибори?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120515/480-4-1.jpg)
Суботній Форум Об’єднаної опозиції не дав відповіді на це запитання. Лідерами сказано багато правильних слів. Організаційно Форум виглядав красиво. Арсеній Яценюк був явно на хвилі — це його перший серйозний публічний виступ від імені об’єднаної опозиції. Турчинов, скоріше, виконував роль модератора. А всі інші — Томенко, Соболєв, Кириленко, Тягнибок, були на підхваті. Але і це почесно, бо, наприклад, того ж таки Юрія Кармазіна не пустили на сцену. Окремими рядками було передбачено виступи для дружини Юрія Луценка — Ірини, та дочки Юлії Тимошенко — Євгенії. Вони зачитали звернення від своїх рідних, що було найбільш зворушливою частиною Форуму на Михайлівській.
Арсеній Петрович виступив яскраво. Варто зауважити, нішу Юлії Володимирівни він посів цілком достойно. «Це була своєрідна монополія, бо, відверто кажучи, на місцях наші активи більш потужні, — говорить голова Київської міської парторганізації «Батьківщина» Юрій Одарченко. — Але нам потрібна переконлива перемога, тому ми поступаємося своїми амбіціями. Приклад — Юлія Тимошенко, яка розуміє, що сьогоднішній форум — це заявка Яценюка на президентські вибори, а отже, його конкурування з нею. Але вона знає, що перемога на парламентських виборах дуже важлива, тому закликає всю опозицію об’єднатися».
Виступ Яценюка на Михайлівській можна цілком назвати найрізкішим щодо влади серед усіх його промов. Ліквідувати монархію Януковича (імпічмент), відібрати державні резиденції і маєтки, натяк на долю Тимошенко для нинішніх керманичів — все це звучало зі сцени. Навряд чи реакція влади забариться. Виголосив Арсеній Петрович і інші програмні засади, які опозиція збирається втілювати після перемоги на виборах. Реформа правоохоронної системи, звільнення всіх політичних в’язнів, розпуск усіх суддів, членів Конституційного в тому числі, створення Національного антикорупційного бюро розподіл багатств в інтересах громадян, реформа освіти, медицини, підвищення прожиткового мінімуму і відповідна зарплата, замість Податкового кодексу — лише сім податків, повернення України на європейський шлях тощо.
Проте реальних механізмів — коли буде оприлюднено списки чи зроблено роботу над помилками, як опозиція збирається захищати результати виборів, від опозиціонерів так і не прозвучало. Деякі з цих питань нам вдалося ексклюзивно поставити Олександру Турчинову.
— Олександре Валентиновичу, коли відкриєте списки?
— На з’їзді. За законом він відбудеться наприкінці липня.
— Юлія Тимошенко сказала, що це має бути зроблено найближчим часом.
— Списки буде оприлюднено, безумовно, раніше, але підтверджено тільки на з’їзді.
— Ви особисто не думали над тим, щоб балотуватися на мажоритарному окрузі, так би мовити, показати всім приклад? Тим більше, список очолять Тимошенко і Яценюк.
— Я мушу керувати Центральним виборчим штабом.
Інший наш співрозмовник — бютівець Іван Кириленко, був більш багатослівним.
— Іван Григорович, багато говорилося про те, що має бути, але які механізми? Поки навіть не відомо, хто у вас у списках?
— Були сказані знакові слова, ми вийшли на трибуну не зі списками і кандидатами по мажоритарці. Відверто кажучи, місяців два-три тому у нас було якесь збентеження — як воно все виглядатиме. Але зараз вже є визначеність — ми об’єдналися. Таке об’єднання в сумі — двадцять плюс десять дасть тридцять п’ять. Потихеньку люди заспокоюються. Всі розуміють, що в об’єднаному списку ми наберемо набагато більше, ніж окремо.
— Ідеться про те, кого ви набираєте?
— Тут ви можете бути спокійними — людей, у яких в прямому і переносному сенсі переломлено і хребти, і голови, які вистояли до останнього. Всі, хто мав відсіятися, вже відсіявся.
— Але хто формує списки — ті ж самі. Чи зроблено висновки?
— Особисто штабом керує Турчинов. Всі, хто очолює цей процес, пройшли велике випробування. Зараз Юлія Володимирівна в тюрмі, більшої ціни вже бути не може. Щоб після цих виборів з’явилися нові тушки, має відбутися щось неймовірне. Якщо це знову повториться, то вже буде просто Господня кара.
— Навряд чи Партія регіонів створить вам комфортні умови на виборах. Як збираєтеся контролювати процес?
— Слава Богу, ми домоглися, що у законодавстві записано норму — виборча документація зберігається п’ять років. Якщо так трапиться, що вона зникне, то за це відповідатимуть конкретні люди. Так само якщо в цих бюлетенях буде щось змінено, персональна відповідальність — до шести років ув’язнення. Це має вплинути, головним чином, на членів виборчих комісій. Щоб, сфальшувати вибори, треба домовитися з усіма. Я припускаю, що певний відсоток фальсифікацій буде, але тотального фальшування, як на місцевих виборах, не буде.
— Як ви, наприклад, ставитеся до встановлення відеокамер на дільницях голосування?
— Двома руками «за». У мене навіть була така пропозиція: якщо раптом будуть погоджені зміни до виборчого законодавства, то це має бути першим пунктом.