Гра з фокусами
«Затримання пані Лукаш повинно збалансувати неоднозначну реакцію суспільства на затримання Корбана», — експертПісля того як ГПУ відкликала позов щодо Клюєва та зняла браслет з Єфремова, загалу СБУ подарувала ще один привід для дискусій — затримання колишнього міністра юстиції Олену Лукаш. Останню підозрюють у причетності до злочинів проти Майдану та у незаконному привласнені великої суми грошей. В розшук Лукаш була оголошена через більш ніж півтора роки після злочинів які їй інкримінуються. До цього претензій у правоохоронців не було. Антуражем до цього затримання стали запрошення на допити Вадима Новінського, Наталії Королевської та Олександра Вілкула. Королевська, в свою чергу, повідомила, що повістка на допит до неї так і не дійшла, але вона самостійно прийшла в ГПУ, де, за її словами, її допитували як свідка по справі «якоїсь Львівської компанії». В цілому згадані гучні імена не демонстрували ніякої розгубленості.
Нагадаємо, що ГПУ з травня 2014 року проводить розслідування, згідно з якого згадана особа працюючи міністром юстиції по попередній змові зі службовими особами ТОВ «Європейська правова група» і фізичними особами-підприємцями, протягом серпня 2013-січня 2014 років привласнила 2,5 млн. грошей (ч. 5 ст. 191 ККУ — присвоєння, розтрата чи заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем). 4 серпня Печерський райсуд Києва вже арештував три квартири, що належать Олені Лукаш. Адвокат затриманої Андрій Смирнов повідомив, що його клієнтку «фактично викрали», адже йому невідомо, в якому напрямку відвезли Лукаш і де вона перебуває зараз.
При цьому сама Олена Лукаш дала на відео офіційний коментар щодо свого затримання, який був оприлюднений на сайті СБУ. Також вона підкреслила, що ніякого тиску на неї не здійснювалось, і вона готова дати покази всім органам, у яких виникне до неї питання. В свою чергу речник СБУ Олена Гітлянська назвала затримання Лукаш «блискучою операцією із залученням значних сил».
Дійсно, суспільство давно сформувало запит на правосуддя над представниками старої влади. Але, на жаль, замість системної боротьби зі злочинцями вже «нова» влада майже два роки грається з арештами, затулянням очей на очевидні докази (наприклад, ГПУ досі стверджує, що колишній голова СБУ Наливайченко так і не надав потрібних доказів про причетність Кремля до злочинів на Майдані) та зміною фокусів з одного інформаційного приводу на інший. Що важливо, така гра з фокусами уваги в основному відбувається по відношенню до тої ланки колишніх «регіоналів», які не були вершинами айсбергу. Натомість, і Янукович, і Азаров, і Портнов судяться в міжнародних судах з державою Україна. І приклад Портнова доводить, що успішно.
Михайло БАСАРАБ, політолог:
— Вручення повісток на допит представників Опоблоку та затримання пані Лукаш повинні збалансувати неоднозначну реакцію суспільства на затримання Геннадія Корбана. Адже у багатьох українців виникло риторичне запитання — чому українська правоохоронна машина переслідує представників «групи Коломойського», які в дуже драматичний період недавньої української історії при наступі так званої «русской весны» були по один бік барикад з державниками і патріотами. До Коломойського і його людей може бути багато питань щодо бізнесу, але нехай навіть з особистих меркантильних мотивів, вони стали на одну сторону із захисниками України. В такому випадку у суспільства виникало інше питання — чому представники режиму Януковича, які брали участь у злочинах проти людяності, залишались на свободі і навіть вільно розгулюють вулицями Києва, та перебувають у сесійній зали Верховної Ради? Тому після затримання пана Корбана, ГПУ і СБУ взялись до прогнозованого переслідування деяких з представників старої влади для того, щоб певним чином погасити неоднозначну реакцію суспільства. Але назвати це системною боротьбою з ними не можна.