Перейти до основного вмісту

Гроза з неба

Чотири роки тому росіянами під Луганськом було збито транспортний літак Іл-76 з українськими десантниками
14 червня, 19:53
ФОТО REUTERS

Черговий спалах у небі в ніч на 14 червня 2014-го, на жаль, виявився не блискавкою, яка тоді періодично розрізала небо. Іл-76 із 40-ма десантниками зі складу 25-ї окремої повітрянодесантної бригади та 9-ма членами екіпажу на борту було збито російським ПЗРК «Ігла». Така масова загибель українських військових стала певним рубіконом, після якого стало зрозумілим, що на Донбасі триває справжня війна і з боку окупанта воюють далеко не «трактористи й шахтарі», як намагався переконати світ Путін, а спеціально навчені кадрові російські військові. Наступного дня після трагедії тодішній ватажок «ЛНР» Валерій Болотов визнав, що знищення літака — це справа рук окупантів.

До речі, через місяць, 17 липня 2014 року, вже на Донеччині було збито малайзійський «Боїнг» рейсу МН-17 із 298-ма цивільними пасажирами руками того ж вбивці — Росії. Тоді вже забив на сполох весь світ, а тепер, чотири роки по тому, поїхав на Чемпіонат світу до того ж самого вбивці. Але то інша історія.

Показовим чином склалась потім доля і самого Болотова. Через кілька років він визнав, що мінометні обстріли Луганська здійснювали загони Ігоря Плотницького (тодішній «міністр оборони», а згодом і ватажок «ЛНР»). Після цих заяв Болотова було отруєно в Москві. Сам Плотницький нині мешкає в Підмосков’ї.

З українського боку 18 листопада 2014 року Генпрокуратура висунула звинувачення у службовій недбалості, що призвела до аварії літака Іл-76МД, проти першого заступника керівника антитерористичної операції — заступника начальника Генерального штабу генерал-майора Віктора Назарова. 27 березня 2017 року судом Павлограда генералу Віктору Назарову було винесено вирок за статтею 425 частини 3 Кримінального кодексу України — сім років позбавлення волі зі збереженням військового звання. Проте варто зазначити, що протягом кількох тижнів у соціальних мережах, зокрема в луганських групах, деякі проросійськи налаштовані громадяни регулярно оприлюднювали точний час прильоту літаків до луганського аеропорту. Натомість ще в літку 2014 року голова комісії Верховної Ради з розслідування причин катастрофи Іл-76МД Олександр Чорноволенко заявив, що про приліт бортів з військовими не знали навіть диспетчери.

Халатність чи диверсія? На це запитання намагалося знайти відповідь подальше слідство. Адже роль Росії в цьому злочині очевидна, проте як подібну трагедію можна було допустити за наявної інформації про існування у ворога відповідного зенітного озброєння, так і залишилося незрозумілим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати