Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iмпічмент як майданчик для піару

19 березня, 00:00

Сьогодні Президент і прем’єр братимуть участь у саміті Європейської народної партії у Брюсселі, а народні депутати в четвер замість прийняття антикризових законів із подачі комуністів розглядатимуть питання імпічменту Віктору Ющенку.

Учора стартував дводенний робочий візит Президента в Брюссель. У середу в Бельгії відбулася зустріч Віктора Ющенка з головою Єврокомісії Жозе-Мануелем Баррозу, а також переговори з іншими керівниками Євросоюзу. Сьогодні ж глава держави візьме участь у саміті Європейської народної партії. Показово, що разом із Ющенком на захід прибуде й прем’єр Тимошенко.

Зауважимо, що історія відвідування самітів ЄНП першими особами нашої країни раніше супроводжувалася шлейфами гучних скандалів. Так восени 2007 року Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко зустрілися на саміті в Лісабоні, де гарант Конституції публічно й гранично жорстко критикував політику Юлії Володимирівни, а представники Секретаріату Президента намагалися зірвати їхню заплановану спільну прес-конференцію. Навесні минулого року на саміт ЄНП, що відбувся в Брюсселі, запросили і Ющенка, і Тимошенко, однак буквально в останній момент голова Кабміну відмовилася від участі в заході, нібито під тиском Банкової.

Сьогодні ж перші особи держави (прагнення отримати другий транш МВФ?) вважають за краще не згадувати про минулі конфлікти на саммітах ЄНП.

Проте й без «бойових дій» між Президентом і прем’єром вітчизняний політикум штормить. Причина — комуністи, а якщо точніше — ініціатива Компартії щодо імпічменту Президентові. Це питання, як очікується, буде винесене на четверговий порядок дений ВР.

На Банковій уже відомі «революційні» плани парламентаріїв. Більше того, президентське оточення пов’язує ідею дострокового відсторонення Віктора Ющенка з посади з недавніми виборами до Тернопільської облради.

«Пересвідчившись на тернопільських виборах у катастрофічному падінні своїх рейтингів, лідер БЮТ замість щоденної прем’єрської роботи з поновлення довіри громадян, схоже, сконцентрувалася на виконанні чужих сценаріїв. Її мета — через зміни до Конституції і імпічмент Президенту повністю й остаточно дестабілізувати державні органи влади на догоду зовнішнім чинникам. Крім того, така політична димова завіса, за задумом авторів, відверне увагу громадян від безпорадності уряду перед проблемами людей», — заявив напередодні заступник голови СП Андрій Кислинський. За його словами, 19 березня під час перебування Президента і прем’єра в Брюсселі, «БЮТ зі своїми соратниками з КПУ планують почати процедуру імпічменту Президентові України і нині активно переконують керівництво Партії регіонів долучитися до цього процесу». «Фактично це покладе старт антиконституційному перевороту», — зробив висновок заступник Віктора Балоги.

Не встигли ЗМІ розтиражувати заяву Кислинського, як із табору ПР прозвучала вельми цікава заява Ганни Герман. «Безумовно, ми підтримаємо імпічмент Президенту і разом із цим ми підтримаємо відставку уряду. Нам байдуже, хто з них першим піде з цієї влади — чи прем’єр зі своїм Кабміном, чи Президент зі своїм Секретаріатом», — заявила Ганна Миколаївна в ефірі 5 каналу.

Готовність включити зелене світло процедурі імпічменту висловлюють і бютівці. «Віктор Ющенко, перебуваючи на президентській посаді, часто нехтує навіть моральними нормами. Нездатність його працювати з будь-якою політичною силою, з будь-яким урядом, із будь-яким прем’єр-міністром свідчить, що, на жаль, Віктор Андрійович не зміг стати тим лідером, за якого люди стояли на Майдані 2004 року. Останнє, що його утримувало на посаді — зовнішня моральність. Однак вона також зникла, тому підстав для того, щоб ця людина ще рік керувала країною, немає», — зауважив у коментарі «Дню» представник пропрем’єрської фракції Валерій Писаренко.

Показово, що в понеділок на погоджувальній раді лідерів п’яти представлених у Раді фракцій ніхто, крім комуністів, не підтримував ідею примусово-дострокового усунення Віктора Ющенка з посади. Про це в кулуарах парламенту заявив сам Симоненко. Лідер «червоних» також продемонстрував журналістам проект подання парламентаріїв. «Прийнявши в січні 2005 року присягу, Президент ступив на шлях її порушення і зловживання своїм статусом і правами, здійснюючи при цьому антиконституційні дії, спрямовані на узурпацію влади з метою встановлення авторитарного режиму в державі», — зазначається серед іншого в документі. Серед підстав для усунення Віктора Ющенка — укази Президента про призначення дострокових виборів до ВР від 26 квітня позаминулого року й про припинення повноважень парламенту VI скликання 9 жовтня 2008 року.

«Зрозуміло, що українські політики напередодні президентських виборів діятимуть за звичним сценарієм: хто перший визначив ворога і сконцентрував на ньому увагу, той до певної міри зможе відвернути увагу від себе і від того, що відбувається в країні. А відбуваються не дуже хороші речі», — так витіювато, але з підтекстом прокоментував ініціативу спадкоємців Ілліча спікер Володимир Литвин.

Варто зауважити, що технічно усунути главу держави від влади досить складно (якщо, звичайно, дотримуватися всіх процедурних норм). При дотриманні норм закону про тимчасові слідчі комісії (ТСК) це, на думку експертів, може тривати близько дев’яти місяців, що апріорі унеможливить завершення імпічменту до проведення президентських виборів, які приблизно відбудуться 17 січня 2010 року. Для того, щоб внести й зареєструвати цей проект у парламенті, під ним повинні стояти автографи не менше 226 власників мандатів, у той час як фракція Компартії нараховує лише 27 нардепів.

Нагадаємо, днями Віктор Ющенко заявив про намір звернутися до КС з проханням визначити відповідність Конституції закону «Про тимчасові слідчі комісії, спеціальні слідчі комісії і тимчасової слідчої комісії Верховної Ради» після вступу його в силу.

Через те, що парламент подолав вето на цей закон, глава держави повернув його в Раду без підпису. Володимир Литвин доручив апарату ВР підготувати закон до оприлюднення і опублікування з його автографом.

Нагадаємо, 3 березня ВР подолала вето Президента на закон про ТСК. При цьому депутати не підтримали жодної з 19 поправок і пропозицій Віктора Ющенка до закону, яким регулюється правовий статус і порядок діяльності ТСК для проведення розслідування під час процедури усунення Президента України з посади в порядку імпічменту.

Варто зауважити, що для реалізації процедури імпічменту необхідно, щоб Президент здійснив очевидний злочин, парламент знайшов докази цього злочину і, збираючи їх, жодного разу не переступив межу дозволеного (за цим стежитиме Конституційний Суд). До того ж докази злочину повинні бути настільки незаперечними, щоб дати Верховному Суду підстави говорити про наявність складу злочину. І лише після вердикту ВР відбувається останній крок на шляху до імпічменту: потрібно, щоб під скляним куполом ВР знайшлося не менше ніж 338 депутатів, готових «обезголовити» країну.

Прописана від «а» до «я» процедура імпічменту — це плюс. На те й законодавці, щоб інші високопосадовці «не дрімали». Однак парламентарії, сконцентрувавши свої зусилля на урегулюванні процедури дострокового усунення Президента з посади, яку він обіймає, традиційно забувають дивитися в дзеркало. Про що йдеться? Про те, що зняття депутатської недоторканності — це вже політична притча во язицех. Відмовитися від імунітету й довести, що закон таки один для всіх, не один рік обіцяють представники всіх партійних таборів, однак як тільки відповідний закон виноситься на голосування, навіть мінімальних 226 голосів під куполом ВР не знаходиться. Чого ж бояться слуги народу?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати