Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Харків’яни «відстоюють» європейський шлях

Щодня на Майдан тут приходить 200—300 людей. У місцевих ЗМІ про це — жодного рядка.
28 листопада, 09:54

Люди збираються на харківській площі Свободи щодня після сумнозвісного  «чорного четверга». Найбільш численним зібрання навпроти будинку обласної ради стає о 18 годині, щодня в цей час збирається кількасот городян. У них немає апаратури та гасел, але вони випромінюють відчуття вільної радості. Студенти, викладачі, літні люди, бізнесмени, громадські активісти та просто небайдужі громадяни співають і танцюють, читають вірші.

 Увечері 25 листопада присутні одягли карантинні маски, бо напередодні мер Геннадій Кернес заднім числом підписав заборону на масові зібрання у зв’язку із «загрозою грипу», яка виникла дивовижним чином одразу  після недільної кількатисячної акції на підтримку євроінтеграції, яку старанно замовчували офіційні ЗМІ. Хворобі, що загрожує місту, євромайданівці дали визначення «Гепа-тит», або «Гепо-грип», а для профілактики вирішили не подавати офіційні заяви на проведення євромайдану, щоб влада не змогла офіційно заборонити подію через суд. Тому тут немає плакатів, наметів або навіть стільців, щоб хоч хвилинку перепочити сидячи. «Просто збираємось та обговорюємо ситуацію щодо євроінтеграції», — так коментують свої дії присутні.

 Один з учасників Євромайдану Сергій Котляр розповідає, як місцева жителька поспівчувала хлопцям та принесла два пластикові стільці. Спроба не залишилася непоміченою, вже за кілька хвилин до мітінгувальників підбігли міліціонери із вимогою прибрати стільці. «Це вже «виглядає, як акція», — пояснили хлопцям правоохоронці. Євромайданівці не сперечалися, стільці віддали, продовжили «відстоювати» Європейський шлях буквально   — «на ногах».

 На ніч залишаються  найзавзятіші, щоб зранку піти на роботу, перепочити і зібратися знову о 18-й. Вони проводять  темні години, прогулюючись майданом, гріються підстрибуваннями, фізичними вправами, грою у футбол та «корову».

 За словами постійних учасників харківського Євромайдану, сюди весь час приходять люди, які пропонують допомогу, приносять їжу та гарячу каву. Разом з усіма виступає за євроінтеграцію завзятий 43-річний підприємець із Грузії Роман Двали. Він живе в Харкові вже багато років, має жінку-українку та доньку, розповідає, що не може терпіти свавілля чиновників, тому часто подає до суду позови проти зловживань та екологічних злочинів, і нерідко виграє. «Я люблю Україну! Європа — це свобода для нас. Для мене приєднання до Європи напряму означає непідкупну міліцію, прокуратуру, суди. І ми маємо нагоду зараз цього домогтися. Часто питають, чи я не боюся виступати проти зловживань у судах. Я відповідаю, що немає чого боятися, якщо ти чесний. Я не боюся, бо я правий. Я навіть захищаю свої позови без адвоката й українською мовою», — говорить Роман.

 Поки ми розмовляємо, літня жінка Валентина Овод, колишня журналістка та письменниця,  роздає євромайданівцям власноруч зроблені символи Євросоюзу — блакитні стрічки та прапорці з принтом золотих  зірочок. Єврозірочки вона друкувала разом із подругами печаткою, вирізаною із картоплі. «Треба всьому світу сказати, що ми є європейці, — говорить пані Валентина. — В Європі є свої помилки, я це розумію. Але ж вони подають нам приклад, як треба жити! А ми, українці, можемо принести до Європи свою чистоту та красу — і світ стане гарним». Пані Валентина каже, що на Євромайдані вона відчуває справжню радість життя, милується чудовою енергійною молоддю нової України.

 До розмови долучається Анатолій Бутенко, не молодий, але міцний чоловік, який уже кілька ночей провів на Євромайдані разом з усіма, стоячи. «Євросоюз — то свобода і незалежність українського народу, — каже пан Анатолій. — Я був водієм-дальнобійником, об’їздив усю Росію та поважаю братів-росіян. Але від Росії нам треба звільнятися. СРСР приніс Україні тільки тюрми й голод, замордував українців».

 Попри непрості умови харківського Євромайдану настрій в учасників надзвичайно піднесений. Студент-програміст Деніс зізнається, що для нього головне висловити на Майдані свою позицію, навіть якщо домовленості не будуть підписані. Юрист Іван Плясов, що прийшов на площу у національному козацькому костюмі, говорить: «Я гордий за свою державу, особливо зараз, бо я бачу в ній паростки громадянського суспільства. І Європа навчить нас цього ще краще».

ДО РЕЧІ

Євромайдани в регіонах продовжуються

 Президія Дніпропетровської облради прийняла звернення, в якому підтримала «політику Кабінету Міністрів України щодо прагматичного відстоювання національних інтересів».  Правда, потім з’ясувалося, що звернення приймали без участі представників опозиції, які висловили своє обурення. Не дивлячись на це, щоб підтримати курс на євроінтеграцію України та виявити солідарність із учасниками акції, в центрі Дніпропетровська, як і раніше, збираються сотні людей із плакатами та прапорами  Євросоюзу. Щоб уникнути конфліктів, активісти Євромайдану не стали знову встановлювати намети й вирішили обійтися без ночівель на Європейському бульварі, повідомляє Вадим РИЖКОВ, Дніпропетровськ. Також, за інформацією кореспондентів «Дня», не припиняються акції у Тернополі, Львові, Херсоні, Сумах, Ужгороді й інших містах. 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати