Кінець нейтралітету
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20040720/4125-4-2.jpg)
«Трудовики» відступили від ними ж заведеної політичної моди — проводити партійні форуми в кілька заходів. Днями в столиці замість очікуваного третього (!) етапу VI з’їзду партії «Трудова Україна» відбувся просто VII партійний з’їзд. На порядку денному стояло лише одне питання — форма участі в президентських виборах.
Визначитися зі своїми президентськими симпатіями «трудовики» поривалися вже давно. Спочатку прийняти рішення про підтримку того чи іншого кандидата планували на початку літа — на другому етапі VI з’їзду. Проте тоді Сергій Тігіпко, лідер партії та голова Нацбанку, пояснив присутнім, що до офіційного старту кампанії все-таки краще зберігати нейтралітет. Для аналітиків це стало непрямим підтвердженням того, що Сергій Леонідович ще не вирішив, чи збирається він особисто взяти участь у президентському «забігу». Проте одразу після його залучення до кампанії Віктора Януковича питання про те, кого підтримає «ТУ», з інтриги перетворилося на формальність.
Утім, виступаючи на VII з’їзді, С. Тігіпко запевнив соратників, що його особисті амбіції «не поховані», просто іноді ними треба поступатися заради «спільної справи»: «Що і як треба робити, я знаю не гірше за тих, хто вже подав документи до ЦВК, але наш час настане лише в 2006-му». Про те, які політичні дивіденди в разі перемоги Віктора Януковича отримає особисто він і очолювана ним партія, головний «трудовик» умовчав. Щоправда, на підсумковій прес-конференції Сергій Леонідович спростував чутки, що за вдалого фіналу йому нібито обіцяне прем’єрське крісло. «З особистістю прем’єра визначиться нова парламентська більшість, яка сформується незабаром після виборів», — сказав він. Також Тігіпко повідомив, що стосовно фігури «свого» кандидата в партії «великої дискусії не було, вирішили однозначно». Розвиваючи тему про амбіції, додав: «Я не маю сумнівів у тому, що, якби я вирішив брати участь у гонці особисто, то отримав би стовідсоткове розуміння партійців. А тих, хто не захотів би підтримувати, завтра ж виключили б».
Усупереч весняним побоюванням, певним чином «фальстарт» «трудовики» все-таки дали: рішення про підтримку Януковича делегати з’їзду схвалили лише наприкінці заходу, але вже у привітаннях їм за це ревно дякували. Представник уряду в парламенті Володимир Рибак казав «дякую» і від самого кандидата, і від усього Кабміну, і від Партії регіонів, і від себе особисто, і навіть від коаліційної парламентської більшості. Причини, через які ставку треба зробити саме на Януковича, однопартійцям розтлумачував парламентарій Юлій Йоффе. Головний аргумент — співзвучність програми кандидата основним партійним документам та ставлення до політреформи. Останню назвали лакмусовим папірцем і порівняли з життєвим кредо пана Голохвастова: «Це вам дуже і дуже». Пізніше Тігіпко пояснив, що рішення про підтримку Віктора Федоровича не буде анульоване навіть у разі осіннього провалу законопроекту №4180. До достоїнств прем’єра лідери «трудовиків» також зарахували його хазяйновитість, діловитість і чесність. Усе це дає нам підстави сказати: «Так! Янукович!», — підсумував голова Нацбанку.
На виступ записалися 15 делегатів-представників регіонів, проте зал мав терпіння вислухати лише сімох. Один за одним рядові партійці висловили цілковитий «одобрямс» особистості кандидата. Таку солідарність потенційного прем’єрського електорату Тігіпко охрестив «спокійною силою». Присутні так і не зрозуміли, чи була це несвідома апеляція до одного з фаворитів минулої президентської гонки, котрий брав участь у виборах під таким гаслом, чи вплив «батька політичної реклами» Жака Сегели...