Колапс «правового поля» в Криму...
«Корумпована демократія» втратила створену нею «правову базу» вперше за період «післямєшковського» правління...Прес-служба Леоніда Грача відразу ж розповсюдила його коментар, у якому відчувалася непідробна радість: «Конституційний суд жодного із чотирьох нормативно- правових актів Верховної Ради Криму не скасував загалом, «і вони залишилися у правовому значенні «живими», — сказав він. Те, що КС і не ставив собі за мету скасовувати акти «загалом», як і те, що він визнав неконституційними саме ті положення, про конституційність яких Леонід Грач не втомлювався стверджувати раніше, всупереч думці опозиції, тепер у коментарі спікера не згадується. Більше того, визнано незаконними саме ті пункти, які він вважав найважливішими для себе й заради яких, власне, створювалися всі ці спірні документи. До того ж, «процес скасування» не закінчився — Верховній Раді слід самій офіційно за два місяці привести спірні документи у відповідність до Конституції України, а також скасувати понад 40 тих нормативно-правових актів, які були вже прийняті нею на підставі незаконних норм розглянутих судом документів. Таким чином, ми маємо справу, по- перше, зі справжнім правовим колапсом у Криму, коли має буте «перероблене» практично все правове поле, по- друге, воно не зазнавало настільки масштабних потрясінь із часів Юрія Мєшкова, коли Верховна Рада України скасувала 40 незаконних правових актів автономії, зокрема і її конституцію, до того ж, скасовані рішення є не чим іншим, як свідченням вад у роботі кримського парламенту, проявом правого нігілізму та некомпетентності його голови, котрий не лише підписав, а й ініціював усі скасовані рішення.
Ситуація, між іншим, зовсім не пуста: всупереч думці опозиції, яка стверджувала із самого початку, що ці рішення є незаконними, Леонід Грач «примушував» їх працювати — тобто приймав подальші рішення, які неправомірно виконувалися. Таким чином, автономії завдано значних матеріальних збитків, які виражаються не лише у витратах на функціонування незаконної системи, наприклад, номенклатури кадрів, а й збитків через незаконне управління майном. Зокрема, депутати більшості на прес-конференції стверджували, що «група Грача незаконно використала ресурси на капітальне будівництво», тому Крим має пережити ще декілька глибоких фінансових ревізій і, можливо, психологічних потрясінь.
Глава кримського уряду Сергій Куніцин, коментуючи рішення КС, назвав його «перемогою законності та здорового глузду». Як повідомляє його прес-служба, на думку глави уряду, рішення кримського парламенту, про які йдеться, могли мати далеко сягаючі негативні наслідки. «У своїй сукупності ці нормативні акти не просто порушували рівновагу в розподілі повноважень між гілками влади, а фактично вели до узурпації влади в руках голови Верховної Ради. Це було ніщо інше, як намір реставрувати комуністичний номенклатурно- партійний лад», — сказав глава уряду. На думку прем’єра, вердикт Конституційного суду, безсумнівно, зміцнить парламентську більшість, і робота Верховної Ради республіки матиме більш конструктивний характер.
Зі свого боку, постійний представник Президента України в АРК Анатолій Корнійчук «висловлює жаль із приводу того, що Верховна Рада автономії виявилася не в змозі самостійно визнати свої помилки й врегулювати нормативно-правові акти, що явно суперечили законам України». «Гадаю, багатьом зрозуміло, що це негативно позначиться на іміджі всього кримського парламенту. У цій ситуації КС довелося виступити в ролі «третейського судді», — наголосив Анатолій Корнійчук. За його словами, представництво Президента України в АРК неодноразово звертало увагу депутатів і керівництва Верховної Ради на ці невідповідності, ще в проектах вищеназваних документів.
Усі ці викриття, однак не похитнули зовнішньої впевненості Леоніда Грача у своїй правоті. Замість визнання фактичного краху більшості зі свого «напрацювання», він каже про те, що «рішенням Конституційного суду ще раз підкреслюється наявність у державі Україна проблеми правової неврегульованості й правового вакууму в законодавчій базі в частині взаємовідносин між державою й автономією» й що «й надалі слід продовжувати кроки щодо синхронізації правових полів держави й автономії».
На спеціальній прес-конференції в Сімферополі депутати Верховної Ради Василь Кисельов, Віталій Верченко, Геннадій Говорущенко, Сергій Сидоренко висловили свою незгоду з такою думкою. Василь Кисельов, наприклад, сказав, що «рішення Конституційного суду показали, що джерелом конфлікту в Криму є ліве крило депутатів на чолі з Леонідом Грачом, яке свого часу, користуючись кількісною більшістю, приймало незаконні рішення». Начальник правового управління кримського уряду Лариса Апанасюк на прес-конференції ствердження спікера піддала критиці: по-перше, немає підстав казати про «правову неврегульованість і правовий вакуум», навпаки — питання, щодо яких Верховна Рада Криму прийняла незаконні рішення, вже на той час були врегульовані. Кримські депутати, які прийняли незаконні рішення, або проігнорували цей факт, або просто не знали про це. По-друге, в юридичному значенні немає підстав говорити про «синхронізацію правових полів», через ту просту причину, що правове поле автономії є складовою частиною правового поля України й не може вийти за його межі, бо тоді ця його частина вступає в суперечність із ним і втрачає чинність. Навіть якщо автономії в будь-якій державі надаються якісь виключні права, яких не мають інші регіони країни, то вони передбачаються не чим іншим як правовим полем самої цієї держави і є його складовою частиною. Ще юрист за освітою Володимир Ленін, як відомо, казав про те, що законність не може бути рязанською, нижньогородською, курською, а може бути тільки загальнодержавною. І це у спрадавна федеративній країні Росії! Як відомо, згідно з Основним законом, якщо якісь правові акти автономії суперечать Конституції України, то діють норми Конституції країни. У цьому випадку рішення Конституційного суду чітко продемонструвало, вважає Лариса Апанасюк, що йдеться не про «синхронізацію» двох правових полів, а про низькоякісну й непрофесійну, з юридичнoго погляду, роботу кримських депутатів...
Які ж саме нововведення кримського парламенту визнані КС неправомочними? По-перше, загальний висновок КС полягає в тому, що «Верховна Рада АРК порушила основи, закріплені Конституцією України із зазначених питань, вийшла за межі своїх повноважень і втрутилася у сферу суспільних відносин, які є предметом регулювання законів України». Рішення КС відзначає як неконституційні положення регламенту Верховної Ради Криму, введені Леонідом Грачом для свого захисту, — про відставку голови парламенту, про внесення змін до Конституції не менш як двома третинами голосів, про проведення «всенародного обговорення» нормативно-правових актів, про проведення парламентських слухань.
Незаконним визнано створення номенклатури кадрів кримського парламенту, згідно з яким, всупереч загальнодержавній практиці, спікер парламенту узгоджував — особисто, через президію або сесію, — призначення на ключові пости — прокурора, голови кримських відділень антимонопольного комітету, директора Центру зайнятості, керівників ряду акціонерних товариств, навіть заступників міністрів, керівників районних держадміністрацій. Лариса Апанасюк сказала, що з допомогою цієї номенклатури в Криму Леонідом Грачом реалізовувалася навіть не теза про те, що «кадри вирішують усе!», а положення «хто призначає кадри — той вирішує все!». В одному зі своїх коментарів Леонід Грач назвав кримський режим «корумпованою демократією». «Він мав на увазі себе й створену ним систему!» — парирував депутат Василь Кисельов.
Визнано незаконними ряд норм постанови про управління майном автономії, в яких Верховна Рада присвоїла собі право створювати, реорганізовувати й ліквідувати підприємства (зокрема й СП з іноземним капіталом), резервувати їхні пакети акцій і т.ін. Рішення КС встановило, що кримський парламент надав незаконних повноважень своїй президії, зокрема право узгоджувати укладення контрактів Радою міністрів Криму з керівниками підприємств і організацій тощо. Депутат Геннадій Говорущенко, до речі, наголосив, що й практика роботи президії завдає економічних збитків Криму. Приміром, нині, як правило, порядки денні засідань президії складаються із 25— 30 питань, iз яких 22—27 — нагородження. Він навів приклади, коли президія нагородила наближених до Леоніда Грача керівників підприємств, які по сім років не дають продукції або працюють із самими збитками.
Також КС визнав незаконними ряд повноважень, наданих Верховною Радою Криму своїй Рахунковій палаті, зокрема її право контролювати банки, фонди, здійснювати експертно-аналітичну оцінку ефективності інвестицій, перевіряти бухгалтерії підприємств і організацій, отримувати щоденну інформацію від банків про рух коштів, вимагати обов’язкового розгляду Національним банком матеріалів Рахункової палати і т. ін.
Однак сьогодні найважливіше питання — який практичний вплив матиме рішення КС на практику влади в Криму? Безсумнівно, парламент Криму, можливо вже у березні, скасує визнані незаконними норми. Спираючись на те, що надалі основоположні рішення прийматимуться не двома третинами голосів, а простою більшістю, як сказав її координатор Василь Кисельов, депутати добиватимуться ротації президії, й, безумовно, декілька її найодіозніших членів буде замінено. «Ми не будемо порушувати питання про відставку Леоніда Грача, якщо він не заважатиме процесу нормалізації! » — сказав Василь Кисельов. Буде, безсумнівно, на першому етапі, зменшено чисельність і фінансування Рахункової палати Криму, а згодом будуть внесені зміни до Конституції й зі створенням кримського відділення Рахункової палати України буде здійснено спроби ліквідувати її через непотрібність. Леонід Грач заради збереження своєї посади не насмілиться протистояти цим змінам, якщо вони не зачіпатимуть його особисто. Однак якщо дійде до фінансових перевірок, невідомо, яких заходів він вживе для збереження статус-кво, оскільки запас апаратних прийомів у його арсеналі незліченний, краху зазнали поки найодіозніші й найпомітніші порушення законодавства, а в другому ешелоні, що підкреслює опозиція, ще багато дрібних і поки терпимих порушень, які спливатимуть «за потребою».