Констатація агресора
Російський перепис у Криму – це не просто чергове порушення норм права, а самофіксація попередніх злочинів Кремля
Росія поводиться в Криму як повноцінний окупант. Вважаючи півострів своєю територією і закритим питанням, Москва в порушення всіх норм права і моралі проводить там перепис населення. Своїх підданих Кремль, звичайно, може рахувати – це їхні справи. Але захоплювати чужі території і рахувати там людей… За це рано чи пізно доведеться відповідати. Українське міністерство закордонних справ уже відреагувало на дії окупантів.
«Україна засуджує проведення Російською Федерацією всеросійського перепису населення на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим та м.Севастополь, - йдеться в заяві МЗС України. - Такі дії РФ спрямовані проти державного суверенітету і територіальної цілісності України та є продовженням намагань легітимізувати спробу анексії тимчасово окупованого Криму, поширити на його територію дію російського законодавства. Проведення перепису на тимчасово окупованій території є недружнім актом щодо нашої держави і ми залишаємо за собою право застосування реторсій (у міжнародному праві це означає – правомірні обмежувальні заходи, що вживаються державою у відповідь на аналогічні заходи іншої держави, наприклад, обмеження прав іноземців, підвищення мита на товари цієї держави тощо. – Ред.)».
Апелювати до Москви з закликом слідувати міжнародному праву немає жодного сенсу. Росіяни як порушували міжнародні норми, так і будуть їх порушувати. Проте заради фіксації чергового злочину і для інформування цивілізованого світу про це потрібно нагадувати. «Відповідно до положень резолюції Генасамблеї ООН 68/262, так званий референдум у АР Крим та м.Севастополь, проведений російською окупаційною адміністрацією 16 березня 2014 року, не має юридичної сили і не може стати підставою для будь-якої зміни статусу Кримського півострова, зокрема слугувати підставою для відображення результатів перепису населення в окупованому Криму як частини загальноросійського перепису», - кажуть в українському зовнішньополітичному відомстві.
Наголошується також, що «учасники Кримської платформи рішуче протидіятимуть будь-яким одностороннім спробам змінити міжнародний порядок, заснований на верховенстві права». Україна закликає міжнародне співтовариство засудити проведення Росією всеросійського перепису населення на тимчасово окупованій території України, не визнавати і не використовувати його результати.
Америка та Європа вже відреагували. «Сполучені Штати засуджують російський перепис населення в окупованому Криму як ще одну спробу підірвати незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України», - написав речник Державного департаменту США Нед Прайс у Twitter.
«Ці дії є спробою узаконити незаконну анексію Криму і ще більше підірвати суверенітет і територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах. Європейський Союз закликає Росію припинити всі порушення міжнародного права і міжнародного гуманітарного права на Кримському півострові. ЄС продовжуватиме працювати над мирним припиненням незаконної анексії півострова Росією, як було підтверджено на першому саміті Міжнародної кримської платформи 23 серпня. Євросоюз продовжуватиме політику невизнання», - йдеться в заяві речника зовнішньополітичної служби ЄС.
Насправді перепис, який Росія проводить у Криму, це не просто чергове порушення, це самофіксація попередніх злочинів Кремля. Що відбувається з населенням у Криму? Якщо коротко, то Кремль восьмий рік різними інструментами витісняє з території півострова всіх, хто симпатизує Україні, або ще через якісь додаткові причини є противниками путінського режиму. Здебільшого це етнічні українці та кримські татари. Інструментами можуть бути як створення спеціальних нестерпних умов для роботи і життя людей, так і прямі арешти та засудження за надуманими звинуваченнями. Замість цього окупанти стимулюють переселення до Криму етнічних росіян з різних регіонів РФ. Йдеться про росіян, які приїжджають працювати в державних структурах різного рівня, витісняючи місцевих, а також відставних військових та інших категорій громадян. У такий спосіб відбувається примусове заміщення населення на півострові.
«Із перших днів та впродовж усіх років окупації Росія за допомогою спрямування персоналу з Москви та інших регіонів продовжує методично формувати в Криму й Севастополі свій репресивний і управлінський апарат: силові структури, контролюючі органи, «наглядачі» в органах республіканської та муніципальної влади окупованої території, - йдеться в статті Андрія Клименка, головного редактора BlackSeaNews, та Тетяни Гучакової, голови правління «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» (blackseanews.net). - Починаючи з 2016 заміщення місцевих кадрів приїжджими поширюється в таких сферах, як освіта й охорона здоров'я – через переїзд до Криму членів сімей російських чиновників та військових, будівельників кримського мосту і траси «Таврида», інженерів військових заводів. У 2019 розпочався ще один етап заміни кадрів: наприклад, керівником окупаційної адміністрації курортної столиці півострова – міста Ялта – призначили... колишнього голову Білоріченського району Краснодарського краю РФ. … Якщо узагальнити статистичні дані, розрахунки та оцінки, можна зробити висновок: за роки окупації АР Крим та міста Севастополь наявне населення півострова за рахунок міграції з РФ зросло щонайменше на 1 млн осіб. У такий спосіб, замість довоєнної чисельності постійного населення Кримського півострова 2 млн 350 тисяч 504 осіб маємо справу з де-факто наявним населенням як мінімум у 3 млн 100 тисяч осіб».
Напевно, в Москві були б раді провести перепис населення і Білорусі, але поки обставини цього зробити не дозволяють. Хоча своїми діями в РБ Кремль усіляко наближає цей момент. Через механізм так званого союзного государства фактично йдеться про повзучий аншлюс Російською Федерацією Республіки Білорусь. Серед різних інструментів щодо втілення загарбницької мрії кремлівського режиму – русифікація Білорусі, зокрема насадження російської мови. На жаль, для цього існує ґрунт.
По-перше, володіючи білоруськими землями за часів Російської імперії та СРСР, Москва століттями русифікувала цей регіон. По-друге, фактичний керівник незалежної Білорусі з 1994 року Олександр Лукашенко ніколи не був апологетом відродження та розвитку білоруської мови. Він сам у основному спілкується російською мовою, ба більше, в Конституції Республіки Білорусь записано, що державними мовами є білоруська і російська (стаття 17). Національне ж піднесення білорусів у серпні 2020 року, коли вони масово вийшли на вулицю з біло-червоно-білими прапорами та гербом Погоня, використовуючи білоруську мову, щоб через протести не допустити чергову пролонгацію влади Лукашенка, режим жорстоко придушив.
До речі, під час тих буремних подій, Лукашенко в одній із своїх поїздок заявив: «У цьому прекрасному (Гродненському. – Ред.) регіоні люди розмовляють білоруською, російською, польською, литовською, українською. Нам пропонують (опозиціонери. – Ред.) повзуче знищення російської мови. Мовляв, за тиждень перейдемо на білоруську. Навіщо? Нехай люди говорять тією мовою, якою хочуть. Так було завжди» (interfax.by).
У таких умовах, звичайно, Москва сприятиме поступовій русифікації Білорусі. Наприклад, у договорі «о создании Союзного государства» від 1999 року записано: «Офіційними мовами Союзної держави є державні мови держав-учасників без шкоди для конституційного статусу їх державних мов. Як робоча мова в органах Союзної держави використовується російська мова» (стаття 11). Тобто формально начебто йдеться про використання білоруської мови в самій Білорусі, але по факту цього ніхто не дотримується. Якщо ж взяти Митний союз, де всі перебувають під ковпаком Російської Федерації і куди входить Білорусь, то там технічним регламентом передбачено, що всі товари повинні обов'язково маркуватися російською мовою.
Росія робить усе, щоб у Білорусі домінували російське або російськомовне – телебачення, книжки, освіта, діловодство тощо. А режим Лукашенка цьому ніяк не протистоїть, ба більше – сприяє, бо за словами «бацька»: росіяни і білоруси – один народ. У російськомовних дитсадках і школах навчається понад 85% дітей та учнів, а в середніх спеціальних навчальних закладах, ПТУ і державних ВНЗ республіки викладання російською мовою становить близько 90%. У цілому ж, понад 80% громадян країни в усіх сферах життя використовують російську… Звичайно, для білорусів не все втрачено. Білоруську мову при бажанні і цілеспрямованій роботі відродити можна, але перед цим потрібно справитися з білоруським режимом, не кажучи про протистояння Москві.
* * *
Ці два напрями російської агресивної політики в українському Криму та Білорусі, здавалося б, мають різний характер. Можливо, але знаменник тут спільний – неоімперська політика Москви, яка направлена на окупацію та поглинання територій своїх найближчих західних сусідів. І якщо в Білорусі Кремль поширює «русский мир» навіть при існуючому режимі Лукашенка, то в Україні він це може робити тільки через захоплення Криму та окремих районів Донецької та Луганської областей. Такою є сучасна шовіністична політика Москви, час якою обов’язково закінчиться. Нашою перемогою.