Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Кремль повинен відповісти

"Після роздачі російських паспортів та залучення українських громадян із ОРДЛО до виборів у РФ, Мінські угоди фактично обнулилися", - експерт
20 вересня, 18:28
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

У неділю в Росії завершилося триденне голосування на виборах до Державної думи. Виборами це назвати складно, більшість у законодавчому органі РФ із 2003 року має партія чинного кремлівського режиму "Единая Россия". Про перемогу її представники заявили і на цей раз, ба більше, за їхніми словами, вони розраховують зберегти конституційну більшість.

До Держдуми, за даними підрахунку голосів (ще триває), також проходить дозволена владою опозиція у вигляді Коммунистической партии Российской Федерации, партії "Справедливая Россия - За правду", "Либерально-демократическая партия России", можливо, "Новые люди". Представники опозиціонера Олексія Навального, який перебуває за ґратами, заявили, що ці вибори сфальсифіковані. 

У тому, що справедливих виборів у Росії немає, ніхто в цивілізованому світі не сумнівається. Окрема тема, чому на це закривають очі... Путінський режим давно зачистив опонентів на російському політичному полі, не допускаючи жодних опозиційних протестів чи зрощення будь-кого з незалежних політиків. Та і роль Державної думи в РФ суто декларативна - затверджувати ті рішення, які приймаються в Кремлі.

Цього разу там вирішили піти ще далі й залучити до голосування українських громадян із окупованих територій окремих районів Донецької та Луганської областей, попередньо роздавши їм російські паспорти. Ця практика не нова, бо, наприклад, окупований український Крим залучається до думських виборів уже вдруге, а голосування жителів невизнаного Придністров'я на російських виборах - це вже усталена практика.

За даними окупантів, участь у так званих виборах до Держдуми взяли 150 тис. жителів ОРДЛО. Про це заявив голова комісії з міжнародної співпраці Ради з прав людини РФ Кирило Вишинський. "Там величезна кількість людей - понад 650 тис. уже є громадянами РФ, отримали паспорти", - сказав Вишинський, додавши що з окупованих територій Донбасу було здійснено 1400 транспортних рейсів за три дні виборів.

"Я не голосував, адже не є громадянином Російської Федерації і паспорта не маю, - розповідає "Дню" луганчанин Василь Петренко (ім'я та прізвище з метою безпеки змінено). - Але багато хто мав можливість проголосувати через особистий кабінет удома. З ярмаркової площі та естакади в Луганську три дні поспіль автобуси безоплатно возили людей у Росію. Бачив у місті посадку на ці автобуси, а потім і їх колону. Автобусів сто, напевно. Все відбувалось організовано. Можливість проголосувати могли й ті, хто має обидва паспорти - український і російський. Для того, щоб взяти участь у виборах була також організована "гаряча лінія". Багато з тих, хто голосував, віддавав свій голос за "Единую Россию". Принаймні в Луганську".

Звичайно, кремлівські пропагандистські ЗМІ будуть розганяти зараз брехню про великий успіх у голосуванні Донбасу. Проте судячи з озвучених цифр, при всьому тиску і організації процесу (возили не тільки автобусами, а й потягами, плюс роздавали російські паспорти перед самим голосуванням), успіх мізерний. "Усього 200 тисяч із 650 тисяч власників російських паспортів виконали свій "громадянський обов'язок", - пише в ФБ журналіст, представник України в Тристоронній контактній групи Сергій Гармаш. - Цю цифру ділимо на виборців традиційної форми голосування - з виїздом у Ростовську область, і дистанційною - по інтернету. Перших 50 тисяч, других - 150 тисяч. А тепер давайте рахувати: багато це чи мало? .. 200 тисяч із 3 500 000 - це всього 5,7%. Так що говорити про те, що "весь Донбас голосував" - це пропагандистське перебільшення. Крім того, 200 тисяч "тих, хто проголосував" із 650 тисяч "нових росіян" - це навіть не половина. Попри погрози втрати роботи, місця навчання, цілодобову тотальну промивку мізків і, головне, витрачених РФ грошей ... Тобто навіть якщо не брати до уваги фальсифікації, овчинка з цих електоральних "овець" явно не коштувала грошей, які було витрачено на її вироблення. Люди беруть "паспорти", але не відчувають себе зобов'язаними за це чимось платити Росії. Навіть своїм часом. Тим паче, у вихідні. Ці "вибори" стали яскравим свідченням десакралізації російської "паспортини" з точки зору ідеології "русской весны". Вся цінність паспорта РФ звелася для жителів ОРДЛО до отримання матеріальних благ від окупанта, стягування, так би мовити, компенсації за зруйновані життя".

На відкриття виборчих дільниць у ОРДЛО Москва не наважилася, бо тоді це було б кричуще порушення Мінських угод. Тому вона, по-перше, організувала підвезення людей із Донецької та Луганської областей до Ростовської області РФ, а по-друге, пішла шляхом онлайн-голосування (умовою було реєстрація на російському порталі державних послуг і підтвердження облікового запису). Звичайно, все це також є порушенням не тільки Мінських угод, а й будь-яких моральних і правових засад.

"Те, що робить Росія, є найгрубішим порушенням Мінських угод, - коментує "Дню" блогер, журналіст, представник України в Тристоронній контактній групі Денис Казанський. - Я б навіть більше звернув увагу на те, що вперше на офіційному рівні визнано, що лідери двох угруповань "ДНР" і "ЛНР" - це громадяни Російської Федерації. Оскільки вони відкрито голосували на виборах до Держдуми РФ, визнавши це у відповідних телевізійних сюжетах, значить це є офіційне визнання того, що ОРДЛО керує окупаційна адміністрація. Якщо вони громадяни РФ, тоді їхня влада - це Володимир Путін. Тобто вже ніхто не грається з заявами про "внутрішній конфлікт". Як у таких умовах виконувати Мінські угоди? Фактично вони обнулилися, бо й представники окупаційної адміністрації, і Кремль визнали, що ОРДЛО керується Росією. З точки зору Москви, це таке собі покарання України за непоступливість. Мовляв, не захотіли йти на наші умови, то й не отримаєте Донбас". 

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба вже заявив, що Росія понесе відповідальність. "На жаль, такі випадки вже були (залучення жителів окупованих територій України до виборів у РФ. - Ред.), Росія в цьому випадку абсолютно свідомо порушує свої зобов'язання як держави-окупанта на цих територіях. Мінські домовленості Росія порушила вже таку кількість разів, що нічого нового принципово не сталось. Але нічого кращого за Мінські домовленості в нас немає. ... Що ми робимо зараз - ви можете побачити в найближчі дні реакцію світу, який не визнає ці вибори саме на окупованих територіях. Ми чітко зафіксуємо ці порушення. ... Ми зараз на стадії фіксації цих злочинів, прийде час і, я переконаний, Росія понесе за це відповідальність", - заявив Кулеба в ефірі одного з українських телеканалів.

Про нелегітимність виборів на окупованих українських територіях заявив і начальник ГУР МО України Кирило Буданов. "Ми повинні вжити низку контрзаходів щодо цих так званих виборів. Взяти в оперативну й слідчу розробку всіх організаторів і учасників виборів на окупованих територіях України, оголосити їх у міжнародний розшук, добиватися їхньої екстрадиції в Україну, щоб вони постали перед українським судом. Крім того, вжити жорсткі санкції проти тих іноземців, що брали участь у цих виборах як спостерігачі чи консультанти", - зазначив Буданов (gur.gov.ua).

Залучення Москвою українських громадян до російських "виборів" це не просто окупація, а крок до анексії ОРДЛО. Хоча навряд чи Росія на це наважиться, уготувавши, радше, для угруповань "ДНР" та "ЛНР" долю Абхазії та Південної Осетії. Подібні дії Кремля (невиконання Мінських угод, роздача паспортів, проведення виборів...) не мають залишатися без відповіді цивілізованого світу. Захід разом з Україною мають зробити все, щоби Росія понесла відповідальність за свої злочини, які з кожним разом усе більше знищують усталені міжнародні правила. Невизнання виборів на окупованих територіях України - це найменше, що може бути, потрібні серйозні економічні санкції, політичний тиск і репутаційні втрати для Росії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати