Перейти до основного вмісту

«Квартирне питання»

Об’єднало «реабілітовану» КПУ з її наступницею
28 травня, 00:00

Кореспондент «Дня» звернувся до лідера забороненої, реабілітованої, і нарешті самоліквідованої Компартії Станіслава ГУРЕНКА з проханням прокоментувати подію, що відбулася.

— Яким чином об’єднання компартій вплине на подальшу політику українських комуністів?

— Зміни політичного курсу не буде, оскільки обидві партії мають однакові стратегічні завдання, програмні цілі, однакові організаційні засади та соціальну базу. Об’єднання двох компартій — це питання забезпечення єдності комуністичного руху. Крім того, заборонена 30 серпня 1991 року компартія має багатий досвід, історичні традиції. Їх має продовжувати КПУ. Тому сьогоднішня подія має і велике символічне значення. Я дуже задоволений, що, як показало рішення Конституційного Суду, у нас в Україні усе таки можливе цивілізоване вирішення спірних питань.

— На з’їзді було чимало розмов відносно вступу до КПУ власників партквитків радянського зразка, котрі до сьогодні не виявляли бажання приєднуватися до офіційно діючої КПУ Петра Симоненка. В кулуарах робляться різні прогнози — хтось сподівається на приєднання кількох десятків тисяч «старих-нових» членів, хтось вважає, що в кращому разі таких набереться чоловік триста. Який ваш особистий прогноз?

— Звичайно, на прихід мільйонів сподіватися не доводиться. Однак я переконаний, що людей, котрі вичікували, принципово не бажаючи вступати в партію до реабілітації тієї, членами котрої вони були, є досить багато. Саме тепер настав час поновити квитки.

— У доповіді вами було заявлено, що відповідальність за розвал та незаконну заборону своєї партії ви пов’язуєте з іменами таких політиків, як Леонід Кравчук, Іван Плющ та Леонід Кучма. Вами була висловлена надія «дожити до того часу, коли винні за все, що сталося з КПУ, понесуть заслужене покарання». Про яке саме покарання йдеться?

— Малася на увазі кримінальна відповідальність. Її міру має встановити суд у відповідності з розміром заподіяних компартії матеріальних збитків та матеріальних втрат.

— А сама КПУ як повноправна правонаступниця компартії радянських часів готова нести історичну, моральну та юридичну відповідальність за свою політику? У першу чергу маються на увазі голодомор 1932 — 1933 років, масові репресії, інші злочини сталінської епохи?

— У 1989 — 1991 роках вже приймалися рішення нашого політбюро, де мова йшла про відповідальність партії. Ми чітко визначилися, що засуджуємо злочини сталінських часів і вважаємо що будь-яка особа, особисто причетна до їх скоєння, має бути покарана за законом.

Серед питань, котрі досить активно обговорювалися на об’єднавчому з’їзді (принаймні в кулуарах) — доля націоналізованого компартійного майна. Комуністів можна зрозуміти — коли в приміщенні райкому розмістились офіси процвітаючих підприємств, а нинішньому райкому доводиться тіснитися на квартирі першого секретаря, недалеко і до класової ненависті. Про те, що майнові питання КПУ розглядати буде, офіційно заявив її лідер Петро Симоненко. Більш детально прокоментувати «Дню» позицію партії погодився член керівництва КПУ, народний депутат Георгій КРЮЧКОВ :

— Виходячи із рішення Конституційного Суду, питання про повернення майна цілком природнє. Партію свавільно оголосили поза законом, над нею знущались, її принизили і обікрали. Невже було б несправедливо повернути вкрадене? Інша справа, коли мова йде про майно, яке компартія ще до заборони добровільно передала на використання під медичні, культурні, дитячі, освітницькі установи. На ці будівлі ми не претендуємо і не збираємось претендувати. Та якщо 50 млн. карбованців з компартійної каси 1991 року влада взяла на вибори, чому б їх не повернути?

— У які терміни КПУ планує розпочати майнові справи?

— Майнове питання для нас не головне, і ми не поспішаємо цим займатися. Спочатку ми створимо хорошу юридичну службу, котра розгляне всі нюанси правові рішення Конституційного суду і лише потім можна починати справу. Щоправда, при нашій владі та при такому галасі, котрий здіймають ЗМІ з цього приводу, сподіватися на щось дуже важко.

Не пройшли непоміченими на з’їзді і питання, що стосуються подальших дій КПУ в парламенті. За словами лідера КПУ Петра Симоненка, протягом останніх днів пропозицій від «Єдиної України» відносно узгодження кандидатур до керівництва парламенту не надходило. «Ми готові на копроміс із четвіркою. Тільки Віктор Ющенко принесе вибачення відносно своїх заяв у бік Компартії (Віктор Ющенко звинуватив фракцію КПУ у зриві домовленостей при голосуванні. — Авт. ) ми готові продовжити діалог в форматі КПУ — Наша Україна — Соцпартія — БЮТ». Отже, з’їзд засвідчив новий ситуативний «трикутник інтересів» комуністів: подальша експлуатація опозиційної ніші на політичному ринку, майно КПУ УРСР, розподіл парламентських портфелів. По жодному з цих питань (окрім традиційної антирежимної риторики) прозорої позиції комуністи не заявили. Очевидно, межа поступок КПУ у рамках цього трикутника буде визначатись в залежності від пропонованих владою компенсацій і політичної кон’юнктури.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати