Лялька для Катерини
Дружина Президента відзначила свій день народження
Перший день осені, перший день учбового року співпадає з днем народження першої леді країни пані Катерини Ющенко. І, не зважаючи на те, що пані Катерина є vip-жінкою, котра, в порівнянні з дружинами екс-президентів Леоніда Кравчука та Кучми, веде чи не найбільш публічний спосіб життя, це свято головна родина країни не афішувала.
Як стало відомо «Дню», свій день народження перша леді країни відзначила робочою поїздкою в Одесу. Там вона відвідала обласний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом. Пані Катерина зустрілася з дружиною президента Німеччини Евою Луїзе Кьолер, яка є патронесою ЮНІСЕФ. Вони спільно відвідали дитячий садок для ВІЛ-позитивних дітей, розташований на території Центру, ознайомилися з його роботою, поспілкувалися з батьками й дітьми. Дружини президентів також обговорили з медичним персоналом і соціальними працівниками Центру нагальні проблеми закладу.
Від імені фонду «Україна 3000» Катерина Ющенко передала дитячому садку іграшки та книжки до бібліотеки.
У цей же день прес-секретар Віктора Ющенко Ірина Геращенко провела брифінг для журналістів. Зокрема, речник глави держави відзначила, що святкувати день народження Катерини Ющенко президентська родина буде у вузькому сімейному колі. Ірина Геращенко зізналася, що подарувала дружині Президента ляльку — недорогу, але майстерно виготовлену. Ще, як нам стало відомо, у свій день народження перша леді отримала жовте намисто (від губернатора Київщини та давньої соратниці Віктора Ющенка Віри Ульянченко) та ікону (від родини).
ДІЯЛЬНІСТЬ ПЕРШОЇ ЛЕДІ
Пані Катерина Ющенко задіяна в доброчинній, історичній та культурній діяльності. Одним з її пріоритетів стало звернення суспільної уваги на складні соціальні проблеми, що турбують Україну сьогодні: стан медичного обслуговування, особливо дітей, безпритульність, діти-сироти, а також інтеграція в суспільство людей із особливими потребами. Для поширення доброчинних традицій в Україні благодійний фонд «Україна 3000», який очолює пані Ющенко, планує широку співпрацю з місцевими неурядовими організаціями через надання грантів.
Ще одним із пріоритетів Катерини Ющенко є підтримка української культури, мистецтва та історії як в Україні, так і за кордоном. На сьогодні фундація «Україна 3000» надає підтримку проектам, які працюють над темами фольклору, археології, музейної справи, музики, видавництва книг і зйомок фільмів.
«Україна 3000» працює над створенням збірки свідчень про геноцид українського народу під час Голодомору 1932 —1933 років. Фундація підтримуватиме зусилля уряду щодо створення музею й пам’ятника Голодомору. До 75-ї річниці тієї події планується організація міжнародної конференції, яка б ушанувала загиблих. Також планується друк книги про Голодомор.
Фонд, котрим керує пані Катерина Ющенко, започаткував стипендії для сімей тих журналістів, які загинули, виконуючи свої професійні обов’язки, а також премії для переможців щоквартальних конкурсів між регіональними журналістами. «Україна 3000» фінансує реабілітаційний центр і будинок для безпритульних дітей.
БІОГРАФІЯ
Катерина Ющенко народилася 1 вересня 1961 року в Чикаго, штат Іллінойс, у родині українських іммігрантів. Її батько, Михайло Чумаченко, народився 1917 року в селі Зайцівка, що на Харківщині, й був одним із 12 дітей у сім’ї. Він залишився також одним із небагатьох у своїй родині, хто вижив під час Українського Голодомору 1932— 1933 років. Михайло Чумаченко навчався на інженера-електрика в Лисичанську Луганської області. Пізніше служив у Червоній Армії, воював у Другій світовій війні, був захоплений у полон і вивезений 1942 року на примусові роботи до Німеччини. Мама Катерини Ющенко, Софія Чумаченко, народилася 1927 року в селі Літки, що на Київщині. У віці 14 років разом із багатьма своїми односельцями Софія Чумаченко була вивезена на рабську працю до нацистської Німеччини. Там батьки Катерини Чумаченко зустрілися й побралися. 1945 року в них народилася донька Ліда, старша сестра пані Катерини. Того ж року Михайло Чумаченко серйозно захворів і був змушений лікуватися вісім років у протитуберкульозному санаторії. 1956 року, на запрошення Української православної церкви в Чикаго, родина Чумаченків емігрувала до Сполучених Штатів Америки. До свого виходу на пенсію 1984 року Михайло Чумаченко працював електриком у Чикаго. 1987 року він перевіз свою родину до Флориди. Живучи в США, пан Чумаченко тричі подорожував до рідної України — 1991-го, 1994-го і 1995 років. Його мрією було повернутися до свого маленького села й вести там невелике власне господарство. Він упокоївся 1998 року, похований у Києві.
Катерина Ющенко познайомилася зі своїм чоловіком у Києві 1993 року. Одружилися вони в січні 1998-го, мають трьох дітей: семирічну Софійку, шестирічну Христинку й дворічного Тарасика.
ГРОМАДСЬКА РОБОТА
В університетах і коледжі Катерина Ющенко була активною учасницею багатьох громадських організацій: дітям, хворим на синдром Дауна, пані Катерина допомагала вести спортивні забави, провадила екскурсії в місцевій історичній бібліотеці, була активною учасницею організацій, які домагалися звільнення з радянських в’язниць українських борців за права людини. Пані Ющенко брала участь у роботі шкільних клубів і молодіжних об’єднань коледжу, таких як Російський клуб, Іспанський клуб; дописувала до місцевої преси. Вона приймала активну участь у благодійних заходах, організованих церквою, й була членом багатьох організацій української діаспори США, наприклад, Союзу української молоді.
У 1993—1996 роках Катерина Ющенко була активісткою Доброчинної групи, що діяла в складі Міжнародного жіночого клубу Києва. У 1995 році пані Катерина виступила співзасновницею Українського відділення організації «Приятелі дітей», діяльність якої спрямована на покращання життя сиріт. Фундація «Приятелі дітей» надає гуманітарну допомогу 200 сиротинцям України, влаштовує в Карпатах щорічні літні підліткові табори, надає сиротам стипендії для навчання в університетах. Фундація приймає кошти для своєї діяльності від громадян України, Канади й США. Пані Ющенко також є почесним членом Союзу українок.
Виявом відданості громадській діяльності та роботі в церковних організаціях пані Ющенко є її переконаність у тому, що кожен громадянин чи громадянка мають наповнити свою віру в Бога й суспільство служінням своїй громаді. У своїх публічних виступах та інтерв’ю Катерина Ющенко часто наголошує: «Коли бачиш людину, що потребує допомоги, першою твоєю реакцією має бути не «чому уряд нічого не робить для вирішення цієї проблеми?», а, радше, «що я можу зробити, щоб допомогти?» Це питання може викликати чудові ініціативи з боку окремих громадян, громад і церков».
Пані Ющенко завжди виявляла інтерес до української історії, культури й політики, хоча народилася й виросла в США. У свої юнацькі роки вона відвідувала лекції з українознавства, ходила до української церкви, молодіжних товариств, вивчала народні українські танці. Пані Катерина активно підтримувала Український правозахисний рух, звертала увагу громадськості на питання боротьби України за свою незалежність, на Голодомор 1932—1933 років, Чорнобильську трагедію, тисячоліття хрещення Київської Русі. Після закінчення університету пані Ющенко працювала директором Української національної інформаційної служби, очолювала Вашингтонське бюро Українського конгресового комітету Америки, де вона інформувала уряд США, американські ЗМІ та неурядові організації про Україну. Під час роботи в держдепартаменті США вона допомагала в складанні звітів про порушення прав людини в СРСР, упорядковувала списки українських в’язнів сумління й тих українців, що відмовлялися повертатися до України у радянські часи. Крім того, пані Ющенко проводила наукові дослідження, вивчаючи випадки утисків свободи віросповідання в Радянському Союзі. Під час роботи в Білому домі вона влаштовувала публічні заходи для всіх громад східноєвропейських націй, які мешкають у США. 1991 року пані Ющенко виступила однією з співзасновниць фундації «Україна — США», перекладала закони та іншу документацію для українського парламенту та уряду, організовувала навчальні тури. 1991 року пані Катерина переїхала в Україну для постійного мешкання, а у 2005 році отримала українське громадянство.
ОСВІТА І КАР’ЄРА
1982 року Катерина Ющенко закінчила з відзнакою факультет дипломатичних відносин університету Джорджтауна й отримала диплом бакалавра міжнародної економіки. У 1985 році вона закінчила Українські літні студії при Гарвардському університеті. У 1986 році в університеті Чикаго пані Ющенко здобула диплом магістра бізнес- адміністрування за спеціальностями «міжнародні фінанси» й «менеджмент громадських неприбуткових проектів».
Пані Ющенко пішла на роботу вже в 15 років. Щоб заробити кошти на навчання в коледжі, працювала офіціанткою. А вже навчаючись в університеті, пані Катерина працювала помічницею офіс-менеджера й нянею.
У 1983—1984 роках Катерина Ющенко була директором Української національної інформаційної служби. 1984 року закінчила двомісячне стажування менеджером у Митній службі США. Під час навчання в університеті Чикаго пані Ющенко працювала на півставки редактором публікацій Центру з вивчення проблем моралі та суспільної політики, що у Вашингтоні, й була практиканткою в Торговому департаменті штату Іллінойс. У 1986—1988 роках пані Ющенко працювала асистентом з особливих доручень у заступника держсекретаря з питань прав людини й гуманітарних справ. Із квітня 1988 до січня 1989 р. вона була заступником голови Офісу громадських зв’язків Білого дому. 1989 року пані Ющенко працювала в секретаріаті міністерства фінансів США, а потім, до травня 1991 року, економістом у спільному комітеті Конгресу США з питань економіки.
У 1991—1993 роках Катерина Ющенко була співзасновницею й віце-президентом фундації «Україна — США», а також директором Інституту Пилипа Орлика. 1993 року вона почала працювати в компанії KPMG Peat Marwick/Barents Group консультантом Банківської освітньої програми й менеджером українського підрозділу цієї компанії. Пані Катерина залишила цю роботу в серпні 2000 року перед народженням другої дитини.
Дружина Президента любить читати й пишається своєю бібліотекою, яку вона збирає ще з дитинства. Вона пристрасно колекціонує зразки українського мистецтва й побуту. Пані Ющенко збирає також церковні ікони із зображеннями Богородиці, а також світські зразки малярства з образами матері та дитини. Вона захоплюється дизайном приміщень та архітектурою.