Меморандум про чесні вибори на Полтавщині: опозиція — «за», влада — визначається
Кілька місяців тому Полтавська регіональна платформа громадянського руху «Чесно» надіслала в обласні осередки сімнадцяти політичних партій критерії доброчесності при висуванні кандидатів у народні депутати України в одномандатних округах і списках. Серед цих вимог — відсутність фактів порушення прав і свобод людини; незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборів; відсутність фактів корупційної діяльності; особисте голосування в парламенті; прозорість задекларованих прибутків, майна і відповідність їх способу життя; участь у засіданні парламенту й роботі комітетів.
Після ознайомлення з принципами активісти ГР «Чесно» запросили партійців на круглий стіл, на якому вони мали б публічно задекларувати своє ставлення до запропонованої ініціативи. Утім, як засвідчило зібрання, що відбулося 5 червня, далеко не всі політичні сили Полтавського краю готові дотримуватися згаданих правил, адже на захід прийшли представники тільки семи партій, здебільшого опозиційного спрямування: ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «Громадянська позиція», Європейська партія України, Народний Рух України, Соціалістична партія України й «УДАР» (декого з присутніх здивувала відсутність делегатів «Фронту Змін», що претендує на вагому роль в об’єднаній опозиції).
Хоча, за словами координатора Полтавської платформи ГР «Чесно» Євгена Янкевича, це не означає, що решті місцевого політикуму тема чесних виборів не цікава. Він зауважив, що частина партій висловила згоду незабаром підписати меморандум («За Україну!», Народна партія), деякі не змогли прийти на зустріч, бо в них ще не сформовані вповноважені на це керівні органи в області («Україна — вперед!»), а хтось іще не вирішив, чи взагалі йтиме на парламентські перегони-2012.
З іншого боку, показовим стало те, що провладні Партія регіонів і Компартія України, яким також надіслали критерії доброчесності, на жоден контакт не йдуть. Тому під час заходу принципових зауважень до запропонованого документа не було висловлено. Натомість голова крайової організації НРУ Андрій Савельєв і перший секретар обкому Соцпартії Степан Бульба звернули увагу на те, що проект меморандуму не передали представникам «Совісті України». Вона, по суті, є політичним крилом ГО «Наш Дім — Полтава», лідери якого — Олександр Залужний і Володимир Макар — активно займаються задобрюванням виборців у Полтаві й Полтавському районі, що більше нагадує банальний підкуп. Координаційна рада ГР «Чесно» пообіцяла найближчим часом виправити цей недогляд, нагадавши «Нашому Дому» і про «Совість», і про чесні правила гри.
Особливу увагу, на думку першого заступника голови обласного осередку ВО «Батьківщина» Дмитра Хрістова, варто звернути на мажоритарників, частина з яких іде на вибори як начебто незалежні кандидати-самовисуванці, а потім, як показує досвід 2002 року, переходить у провладну парламентську більшість, фактично зраджуючи своїх виборців. У цьому контексті пан Хрістов процитував фрагмент статті «Не бійтеся!», опублікованої в газеті «День» (№61-62, 6 квітня 2012 р.), в якій професор Тетяна Палладіна аналізує одну з головних українських проблем: «Бути опозиціонером стало невигідно й небезпечно, й тому з неї тікають політики і бізнесмени, засвідчуючи цим, що кочубеївщина в Україні живе й процвітає. В більшості країн зрада покладає край політичній кар’єрі, але в Україні вона вважається вдалим тактичним ходом».
Учасників зібрання погодилися, що підписання меморандуму — це лише декларація про наміри, але не менш важливо забезпечити прозорий перебіг виборів і об’єктивний підрахунок голосів на дільницях. Тому полтавські опозиціонери закликали вже сьогодні створювати координаційний штаб, аби запобігти різноманітним порушенням, адже, за інформацією партії «УДАР», виборчі комісії на Полтавщині будуть на 80% сформовані з представників ПР і КПУ, що створює сприятливий ґрунт для отримання потрібних їм результатів.