Перейти до основного вмісту

Москва знову згадала про «Чорних Джеків»

09 червня, 00:00

Росія знову хоче придбати українські стратегічні бомбардувальники. Про це повідомила агенція Інтерфакс із посиланням на інформовані джерела в російському уряді. Проте й досі не існує одностайності в підходах, як саме Москва має розплатитися з Києвом за ці літаки.

Торг навколо важких стратегічних бомбардувальників Ту-160 та Ту-95 між Україною та Росією триває вже чотири роки. Декілька разів оголошувалось, що Москву ці літаки вже не цікавлять, а потім знову поновлювалися переговори про умови передачі цих літаків Росії.

Цього разу Москва хоче придбати в України 8 літаків Ту-160 та 10 Ту-95. Усього Україна нині має 19 літаків Ту-160 і 22 Ту-95. У Москви ці плани з'явились одразу після відомого засідання Ради безпеки Росії, на якому було ухвалено рішення щодо розвитку російського ядерного комплексу та посилення ядерних сил. Проте в Росії нині не вистачає потужностей, або посилити свою ядерну міць за рахунок нових балістичних ракет «Тополь- М». Коштів бракує і на виробництво нових зразків бомбардувальників типу Ту-160, які виготовляються у російському місті Енгельс. Відтак, домовитися про придбання літаків такого типу в Україні виглядає справою більш економною.

Москва пропонує варіант, за яким передача літаків має здійснюватись у рахунок погашення заборгованості України перед Росією за енергоносії.

Київ наполягає на тому, що за бомбардувальники Росія має надати українській військовій авіації запасні частини для відновлення винищувачів типу Су-27 та Міг-29. Або здійснити бартер — обміняти бомбардувальники на 10 військово-транспортних літаків Ан-22.

У Міністерстві оборони України стверджують, що остаточний варіант розрахунків поки що залишається неузгодженим. Як і те, з якої загальної вартості літаків слід виходити при здійсненні цієї оборудки. Але чим довше триватимуть переговори — тим менше часу залишається в Києва, так би мовити, для маневрів.

Усіх своїх бомбардувальників Україна має позбутися до кінця 2001 року. Так вимагає Договір СНО-1 про скорочення наступальних озброєнь. На сьогодні із сорока стратегічних бомбардувальників, якими володіє Україна, два літаки вже знищено. Якщо переговори з Москвою щодо передачі літаків Росії й цього разу зайдуть у глухий кут, то Києву доведеться значно прискорити справу розрізання бомбардувальників на металобрухт. Або терміново віддавати їх Росії, позаяк утримання бойових стратегічних літаків на території України після 2001 року буде розцінюватись як порушення міжнародної угоди про скорочення стратегічних наступальних озброєнь.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати