Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Муніципальне управління: відлік оновлення

07 вересня, 00:00

В інтерв’ю напередодні Всеукраїнських муніципальних слухань, які проходили в Судаку 30 липня — 2 серпня, Президент України Л.Д. Кучма підкреслив необхідність перерозподілу повноважень і ресурсів між центром і органами місцевого самоврядування. А також відмітив, що це вимагає від місцевої влади готовності взяти на себе додаткові повноваження.

Суть проблеми полягає в тому, що на даному етапі розширення повноважень і, отже, доповнення функцій місцевих громад можливо лише у разі значного підвищення ефективності управління: створенні організаційних, інституційних передумов для дійсного оновлення муніципального менеджменту, реформування кадрової політики.

Що в цьому напрямі найголовніше? Передусім, підготовка нової генерації керівників регіонального і місцевого рівня, які здатні працювати в умовах різкої політизації ситуації на місцях. Оскільки очевидно, що реформування вимагає не тільки система місцевого самоврядування, а й система підготовки та перенавчання управлінських кадрів.

Тому перший крок на шляху підвищення ефективності муніципального управління — це створення нової системи навчання і перепідготовки кадрів. Існуючій моделі ми повинні надати характеру сучасної навчальної системи, яка може змінюватися відповідно до нових завдань і логіки реформування законодавчо-нормативної бази.

Перед місцевою владою стоїть завдання підготовки не тільки фахівців в окремих галузях міського господарства, а й професіоналів у сфері державного управління всіх рівнів: національного, регіонального, галузевого. Тому, виходячи з наявного досвіду вдосконалення підготовки управлінських кадрів, Харківська міська рада виступає з ініціативою створення так званого «навчального трикутника» на базі укладення тристороннього договору між міським виконавчим комітетом, Академією державного управління при Президентові, і НТУ «Харківський політехнічний інститут» із підготовки професійних муніципальних управлінців. До участі в проекті ми плануємо також залучити вузи, що займаються підготовкою фахівців у різних галузях міського господарства: Харківська державна академія міського господарства, Харківський державний автомобільно-дорожній технічний університет, Харківський національний університет.

Очевидно, що основною перевагою даного проекту є можливість своєчасного синтезу теоретичного напрацювання і практичних рішень. У процесі його реалізації працівники кафедр профільних вузів будуть тісно стикатися з прикладною управлінською діяльністю, що ведеться в місті. Співробітничаючи з відповідними управліннями міськради, вони стануть безпосередніми організаторами практичних організаційно-управлінських рішень у тих галузях, вивченням яких займаються не один рік. Таким чином, ми забезпечимо студентів реальними знаннями основ сучасної муніципальної діяльності.

Вже сьогодні, починаючи з третього курсу, студенти вищеназваних навчальних закладів Харкова запрошуються для участі в підготовці міських програм. У результаті, до закінчення вузу вони підходять із практичним досвідом розробки конкретної теми у сфері забезпечення життєдіяльності міста. Такий випускник вже потенційно має робоче місце, а місцева влада отримує фахівця нового рівня.

Ми розглядаємо дану ініціативу як одну з «технологій забезпечення прозорості державної влади», про які йдеться в Указі Президента «Про додаткові заходи із забезпечення відкритості в діяльності органів державної влади». Запропонована система співпраці муніципальної влади та вузів повинна стати своєрідним індикатором професійної компетенції чиновників, їхньої здатності до співпраці, уміння працювати в новому інформаційному полі.

Реалізація запропонованого «навчального трикутника» передбачає створення Центру муніципальних управлінських технологій, який надаватиме консультаційні, технологічні, аналітичні та інформаційні послуги. З новими науковими розробками, можливістю їхнього випробування і коректування на практиці дана структура стане реальним механізмом підвищення ефективності управлінських рішень, що приймаються.

Запорукою успіху здійснення даного проекту є наявний досвід співпраці Харківського виконкому з вузами міста в підготовці муніципальних управлінців. Це, передусім, створений спільно з НТУ «Харківський політехнічний інститут» Центр підготовки професійних керівників для муніципальних служб і підприємств міста, який нещодавно здійснив пілотний проект із психологічного діагностування управлінського персоналу комунального господарства. У ході даного проекту перевірялися організаторські здібності, комунікативні та управлінські якості, особистісні здібності муніципальних службовців. Надалі планується використовувати цю методику при проведенні атестацій, організації перепідготовки, заміщенні вакантних посад і формуванні кадрового резерву. За результатами пілотного проекту міськвиконком уклав із НТУ «ХПІ» договір про розробку і впровадження системи експертної оцінки ефективності роботи управлінь і відділів міськвиконкому і служб муніципального господарства.

Крім того, є досвід спільної участі міськвиконкому, НТУ «ХПІ» та недержавної організації «Центр вивчення проблем еліти та лідерства» в проекті ТАСИС із теми «Інституційний розвиток» і напрямі формування ефективної кадрової політики органів місцевого самоврядування, діагностики та оцінки професійних і особистісних якостей працівників. Спільну роботу Харківського міськвиконкому і НТУ «ХПІ» було продовжено в рамках гранта Міжнародного фонду «Євразія» з проекту «Принципи й основи перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування» з подальшим використанням результатів у міськвиконкомі, його підрозділах та інших органах місцевого самоврядування.

Таким чином, сьогодні основна мета муніципальної кадрової роботи: формування найбільш працездатного складу виконавчих органів влади. Для цього ми повинні забезпечити притік в муніципальні управлінські структури нових професійно компетентних, ініціативних, відповідальних, енергійних керівників із системним мисленням і стратегічним баченням перспектив муніципального розвитку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати