Перейти до основного вмісту

Микола Зарицький — людина, яка сказала «нi»

19 травня, 00:00

— Чому ви залишаєте партію?

— Партія перестала по суті бути соціал-демократичною. Фракція партії повністю самоусунулась від соціальних питань. Перераховуючи на з'їзді питання, які вирішила фракція в парламенті, Медведчук не назвав жодного соціального питання. З'явилися також сумніви щодо демократичності цієї партії, оскільки депутати, які не входили до керівництва, не мали ніякої інформації про те, а що власне робиться в партії, на засідання фракції вони не запрошувалися.

— Які є слабкі місця в такому підході в керівництва партії?

— Слабке місце в керівництва партії в одному з його найсильніших місць — наявність капіталів, можливість утримувати партію. Неможливість вищого керівництва партії (не тому, що вони депутати, а тому, що вони багаті люди), спілкуватися з людьми, зі своїм електоратом. З вікна «Мерседеса» ти ніколи не побачиш, чим живуть звичайні люди, це потрібно бачити з вікна тролейбуса. Друге слабке місце й у менталітеті людей, і в їхнiй власній позиції, в отриманні справжньої інформації про те, що робиться.

— Скажіть, ви вважаєте Медведчука соціал-демократом?

— Рік тому він був соціал- демократом. Сьогодні він еволюціонував як особистість у бік лібералізму, а я б сказав, можливо, пристосування до певних умов. Точніше сказати я не можу: чи він став лібералом за поглядами, чи пристосуванцем.

— Коли для вас стало ясно, що партія перестала бути соціал-демократичною?

— Я думаю, це трапилось на початку підготовки до президентських виборів, коли був взятий курс на входження партії у владу (само по собі це непогано), але виконувався він «навпаки» — не входження партії у владу, а входження представників влади, які не мають уявлення про соціал-демократію, у партію.

— Така ж історія була з НДП?

— Так. СДПУ(о) повторює повністю шлях НДП.

— Цікаво, що в той же день, коли ви пішли з партії, з'їзд НДП продемонстрував, чим закінчується така «співпраця» з владою.

— СДПУ(о) все ж таки не можна порівнювати з НДП. У НДП досить сильна внутрішня опозиція, власне, всі засновники НДП, вони — депутати Верховної Ради, їх не так легко «відсунути».

— Наскільки було зрозуміло, голова СДПУ(о) на з'їздi «кидав каміння в город НДП», кажучи про те, що вони пішли номенклатурним шляхом побудови партії, і що нібито СДПУ(о) врахувала цей досвід, почала будувати партію з регіонів, тому розколи у ній неможливі. Як би ви це прокоментували?

— Так, дійсно, наша партія пішла іншим шляхом на відміну від НДП. Близько 90 тисяч членів партії — це цифра, яка більш-менш відповідає дійсності.

— А чим було зумовлене таке бурхливе зростання, як воно забезпечувалося?

— Перше бурхливе зростання партії відбулося під час виборів. У партію йшли «під імена» — під ім'я Кравчука, Марчука, Суркіса, тобто партія мала першу п'ятірку яскравих особистостей, відомих на всю Україну. Зараз багато йдуть у партію під гроші — раз, під те, що, мовляв, це партія влади і є можливість отримати підвищення за посадою.

З іншого боку — в СДПУ(о) непогано поставлено роботу на місцях з рекрутування, в доброму розумінні, рядових членів партії. У НДП ця робота зовсім не провадилася. Їм достатньо було набрати керівництво й отримували колгосп без колгоспників.

— Чого ви чекали? Чому вирішили піти з партії саме на з'їзді?

— По-перше, я сподівався, що з'їзд покаже, що в партії є сили, які незаангажовані на певні кон'юнктурні інтереси. По-друге, я все ж таки заступник голови партії, обраний з'їздом, тому я вважаю, що саме з'їзд може звільнити мене від цих обов'язків. Для себе я вирішив вийти з партії десь із місяць тому.

— Чи важко зараз бути людиною, яка скаже «ні», коли вся партія готова одноголосно підняти руку?

— Мені дуже нелегко було просидіти три години в президії з'їзду, чекаючи, поки мені нададуть слово, щоб сказати це «ні». Психологічно це було дуже нелегко. Але, все одно, є ж якісь поняття про особисті погляди, совість. Якщо вже я пішов у політику, то потрібно мати залізні нерви, щоб інколи робити такі речі. З іншого боку, серед тих майже 300 делегатів з'їзду дуже багато людей голосували так тому, що «так прийнято», однак їх позиції при цьому зовсім інші.

— Ваша партія одна з найстаріших в Україні. Скільки залишилося в ній «старих кадрів», тих, хто створював партію?

— Дійсно, в нас свідоцтво про реєстрацію №3. Здається, з засновників партії залишилось троє.

— Ви могли б розповісти про себе і про те, як ви прийшли в Соціал-демократичну партію? Як це починалося?

— Як і більшість людей, які прийшли в політику, я почав свою політичну діяльність у Русі. Я був головою Руху в Залізничному районі Києва. Від Руху висунувся кандидатом у депутати районної ради, виграв вибори і на першій сесії став заступником голови райради. У Русі я познайомився з людьми, які в той час організовували соціал-демократію. Власне кажучи, вони мене й загітували вступити в Соціал-демократичну партію. З 90-го року я став її членом. Обирався на всі з'їзди і весь час був у керівництві партії.

— Скажіть, а що, на ваш погляд, підштовхнуло оголосити Кучму соціал-демократом? Можна ж заявити про свою підтримку, але зовсім не обов'язково заявляти, що він соціал-демократ. Є для цього якісь підстави?

— Я їх не бачу. Не бачу з двох причин. По-перше, навіть чисто на словах чи в пресі Кучма ніколи не заявляв, що він соціал-демократ. Він десь там схвально відгукувався про соціал-демократичні ідеї. Друге — його дії як нинішнього Президента аж ніяк не є діями людини, яка має соціал-демократичні погляди.

— А як би ви охарактеризували ці дії по суті?

— Він є породженням тієї політичної системи, за якої він став відомим в Україні як політик. Я маю на увазі «Нову Україну». Вона все ж таки була більш ліберального плану, а соціал-демократії там було мало.

— Але багато хто вважає, що наслідки і методи його дій дуже близькі до Комуністичної партії?

— Методи — так. І наслідки — також.

— Як ви розцінюєте процеси, які зараз відбуваються в Русі, у НДП? Багато хто драматизує розколи, інші кажуть, що це природні явища!

— Щодо розколів — мені здається, що ми до цього і йшли. НДП — партія, яка набиралася головами колгоспів без колгоспників. У Русі, навпаки, люмпенізація Руху — ось основна його біда. Коли Рух перетворився на партію, з нього пішов інтелект. А загальні причини — їх три — зацікавленість і підпільне сприяння цим розколам з боку влади (факти навести неможливо, але тенденція, мені здається, така є), друга — амбітність людей, які стоять у керівництві партій, третя — ставлення до другого термiну Кучми.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати