Миколаїв: Майданівці проти антимайданівців
Експерт: «Ситуація може вийти з-під контролю»Тримісячні конфлікти й зіткнення в Києві перенеслися на південний схід України. У Миколаєві увечері 25 лютого в центрі міста на площі Леніна відбулися масові зіткнення між «майданівцями» й «антимайданівцями». За офіційною інформацією Управління МВС України в Миколаївської області, внаслідок конфлікту було затримано 15 осіб віком 18—25 років, в одного із затриманих був вилучений пневматичний пістолет.
Протистояння виникло між групою Майдану й групою людей, які позиціюють себе як захисники меморіального комплексу «Героям Ольшанцям» (нагадаємо, що десантники-ольшанці увійшли до історії Миколаєва навесні 1944 року, коли завдяки їхньому героїзму Миколаївський порт, найбільший у Європі, був врятований від руйнування, була прискорена операція визволення міста). Майданівці зібралися на традиційний мітинг, що проходить неподалік від пам’ятника, біля якого зібралися «захисники». Для упередження зіткнень правоохоронними органами група Майдану була заблокована від групи агресивно налаштованих «антимайданівців» для того, щоб «майданівці» могли безперешкодно піти з площі Леніна через пішохідний міст до супермаркету «Praktiker». Але група агресивно налаштованих людей почала переслідувати «майданівців», поки представники правоохоронних органів не почали затримувати хуліганів. За інформацією УМВС України в Миколаївській області станом на ранок 26 лютого до міліції не надходили заяви про завдання тілесних ушкоджень унаслідок вечірніх подій.
Варто зауважити, що напередодні, 25 лютого, голови фракцій ВО «Батьківщина» та Партії регіонів у Миколаївській міській раді зробили заяву про те, що ніякої загрози пам’ятнику Героям-Ольшанцям немає, а всі заяви про те, що йому щось загрожує, — провокації. Також 25 лютого на сесії Миколаївської обласної ради начальник УМВС України в Миколаївській області Юрій Сєднєв стосовно чуток про нібито радикально налаштовані групи, які приїхали й збираються зносити пам’ятник часів ВВВ, заявив, що інформації про це немає.
Максим КОВАЛЬ, голова Спілки юристів Миколаєва:
— Причина цього конфлікту — це чутки, що поширюються псевдополітиками про нібито якісь руйнування пам’ятників. Наскільки ми бачили, ніхто не збирався ні штурмувати ніякі пам’ятники, зокрема й пам’ятник Ольшанцям, ні їх зносити. Більше того, як я знаю, і новий голова облради, і виконувач обов’язків мера міста, сказали, що першими стануть на захист цього пам’ятника. Начальник УВС учора заявив, що немає жодних наїжджо-заїжджих гастролерів, тому, звісно, хтось підігріває натовп і шукає об’єкт, на який можна спрямувати енергію цього натовпу. Розв’язання конфлікту, я думаю, залежить від нас з вами. Якщо ми не піддаватимемося на провокації й не віритимемо чуткам, а перевірятимемо ще раз інформацію, ми, звичайні городяни, тоді у нас буде спокій.
Марина ДОКТОРОВИЧ, психолог, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри соціальної педагогіки й соціальної роботи Миколаївського державного університету ім. Сухомлинського:
— Це штучно спровокований конфлікт. Але в другої сторони накопичилося багато агресії. Пам’ятники — уособлення їхніх ідеалів, і вони вважають, що «пройшлися» по їхній думці. Тут викид усього: і те, що були не почуті, й обурення тим, що відбувається, й незгода з усім цим, бо всі «б’ються», мусується тема, що російськомовним зараз буде погано. Змішалося все. Розв’язати цей конфлікт може бути дуже непросто. Влада намагається все встановити, об’єднати, і Львів сьогодні говорить російською для того, щоб показати ось цю дружність, але атмосфера розжарена, ситуація може вийти з-під контролю. По суті, вона навіть і не контрольована. Може бути все що завгодно, особливо якщо хтось у цьому зацікавлений.