Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

На двох стiльцях

29 квітня, 00:00

27 квітня виповнюється 100 днів як Степан Сенчук виконує функції глави Львівської облдержадміністрації.

Цей ювілей майже день у день збігається з іншим — рік тому його було обрано головою Львівської обласної ради. І в радісній бочці цих ювілеїв є одна ложка дьогтю: законом таке поєднання посад не передбачено. Львівська область є чи не єдиною в Україні, де є така практика. Кілька тижнів тому народний депутат України львів'янин Олекса ГУДИМА в інтерв'ю кореспондентові «Дня» висловив своє здивування з цього приводу:

— Влада перебуває в стані невпевненості. Незважаючи на титанічні зусилля на найвищому рівні — наприклад, шоу, що називається «Злагодою», куди, м'яко кажучи, не добровільно були звезені з областей її учасники, які два дні говорили, з одного боку, ні про що, а з іншого, що єдиним кандидатом має стати Леонід Кучма. Про те ж свідчать всі ті перегрупування після «Злагоди» з метою підтримки теперішнього Президента — створення нових депутатських груп, зокрема «Трудової України», якою керує Михайло Сирота. Тобто, з колишньої фракції НДП, яка досягала 100 депутатів, утворено дві групи — «Трудова Україна» та «Відродження регіонів», які між собою ідеологічно нічим не відрізняються. Я й далі вважаю можливим припущення відносно об'єднання Аграрної та Селянської партій. Хоча можливі й інші варіанти — АПУ, яка заявила про підтримку Леоніда Кучми й надалі проводитиме таку офіційну політику, а неофіційно підтримуватиме Олександра Ткаченка. А події останніх днів свідчать, що його таки буде висунуто. Йде шалений тиск на комуністів. Збір підписів може привести їх до усвідомлення, що Ткаченко буде єдиним узгодженим кандидатом. Або не буде. Поведінка Ткаченка свідчить про те, що він сподівається на велике число прихильників у Галичині. Я згоден з цим, і тих прихильників йому буде приносити не Селянська, а Аграрна партія, яка сьогодні є правлячою у Львівській області. На мою думку саме невпевненість, на сотому дні, перебування на посаді глави облдержадміністрації змушує Степана Сенчука поєднувати дві посади. І не дозволяє йому дати відповідь на моє запитання.

— Чи можна зробити висновок, що неофіційно Сенчук підтримуватиме Олександра Ткаченка.

— Я не хочу казати про нього, а про структуру АПУ, однак він є її членом. Одна справа декларувати гасла на рівні губернатора, інша — в конкретному аграрному районі з конкретними головами колгоспів. Ви знаєте, що теперішній голова обласної організації АПУ Володимир Снітинський говорив перед виборами до парламенту, що аграріїв — понад 100 тисяч. Олександр Ткаченко зараз у значній мірі контролює село. І навіть, якщо не дійде до єднання цих партій, це нічого в принципі не міняє.

— Скільки в такому разі голосів зможе взяти Ткаченко у Львівській області?

— Він не буде на останньому місці. Завдяки підтримці села він матиме більше, ніж Симоненко, Вітренко та Мороз. Звичайно, що він матиме менше, ніж Кучма, Марчук, Удовенко та Костенко. Він буде як мінімум у середині підсумкового списку. А це залежить від реальної допомоги селу в збиранні врожаю.

— Після вашої заяви пройшло вже чимало часу. Яка була реакція Сенчука?

— Була ціла розмова в літаку — 10 днів тому. Він хотів би, щоб Гудима мовчав, щоб вся Галичина мовчала. Він хоче, щоб уся Галичина мовчки проголосувала за Леоніда Кучму. А що я маю робити, коли я їду в свій округ — у місто хіміків Новий Роздол, де один з найвищих в Україні рівнів безробіття і бачу, що це — мертве місто. І я, приймаючи годинами тих виборців, знаю їх настрої. Вони, по-перше, не хочуть мовчати, по-друге, вони не хочуть голосувати за Леоніда Кучму, і по-третє, вони вимагають, щоб Степан Сенчук приїхав у Новий Роздол, щоб він як вища посадова особа області дав їм відповідь на десятки запитань, які вони ставлять мені. Там мова йде про виживання — ця проблема стоїть перед значною частиною мешканців міста.

— Сенчук поєднує дві посади, що є порушенням закону. Які негативні наслідки це може спричинити?

— У центрі виконавча влада всі списи повернула до Верховної Ради, яка критикує уряд, каже, що він мав би піти у відставку, оскільки його сформовано за невідомими їй принципами. У Львівській області того немає. Обласна рада ухвалює бюджет області, вона його контролює. Тобто виходить, що Сенчук має контролювати сам себе. Це теж, якби Кучма став головою Верховної Ради. В обласній раді є більшість, яка хоче мати Сенчука головою облради. Це не говорить про демократію, а про деякі ознаки диктатури партії влади, яка після виборів через недосконалість виборчого закону фактично сьогодні домінує. Але для держави це є мінус, а не плюс. Я не бачу нічого доброго, що в П'ємонті України демонструється ігнорування законів.

— Складається парадоксальна ситуація: є порушення закону, всі заангажовані в політику про це знають, однак зберігається загальне мовчання. Який вихід із цієї ситуації?

— Саме національно-демократичні сили мають домагатися, щоб у нас був не диктат однієї партії влади, а приходила до влади більшість національно-демократичних сил. Наприклад, ті партії, котрі представлено в міській раді — Рух, НДП та ПРП, — не виконують сліпо все те, що говорить Куйбіда. В обласній раді всі слова Сенчука виконуються автоматично.

— Чи є надія, що Сенчук добровільно подасть у відставку з однієї із цих посад?

— Ні, лише в другій половині листопада ми матимемо розділеними ці дві посади. Якщо переможе Леонід Кучма, то завдання буде виконано, і він залишиться главою облдержадміністрації. Якщо переможе інша фігура, то він на деякий час залишиться головою обласної ради. Поки новий господар не підбере собі нового голову облради. І всі аграрії та 21 лікар голосуватимуть так, як їм велітиме новий губернатор.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати