Назар ХОЛОДНИЦЬКИЙ: «Я повністю налаштований на співпрацю з НАБУ»
В Україні нарешті з’явився антикорупційний прокурор. 1 грудня Президент Петро Порошенко та Генеральний прокурор Віктор Шокін представили керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького. Цьому передували гострі та тривалі баталії. А все через те, що між антикорупційною прокуратурою і Національним антикорупційним бюро є прямий зв’язок.
За словами відомого конституціоналіста, який входив в конкурсну комісію з обрання кандидатів на посаду голови НАБУ, Віктора Мусіяки («День», № 179 за 1 жовтня 2015 р.): «Первісно роль спеціального прокурора у законі була не такою. Це потім внесли зміни, які означають, що без цього прокурора сьогодні взагалі нічого неможливо. Фактично ця людина буде контролювати діяльність НАБУ».
Сам директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник після призначення Холодницького заявив, що це був тривалий та довгоочікуваний процес. «Тепер важливо, щоб якнайскоріше з’явилися переможці на інші адміністративні посади Спеціалізованої прокуратури, призначення яких забезпечить ефективну роботу Антикорупційного прокурора», — сказав він.
Шокін фактично обирав з двох кандидатів, яких йому запропонувала конкурсна комісія, — Назаром Холодницьким та Максимом Грищуком. Останній — львівський прокурор, який свого часу захищав Донецький аеропорт в рядах 81-ї окремої аеромобільних бригади.
Чому Холодницький? «Сьогодні є тверда впевненість суспільства в тому, що ця людина незалежна, професійна, бо подолала цілу низку конкурсів, тестів, які готувалися не лише в Україні, а й за участі великої кількості наших партнерів як із Сполучених Штатів Америки, так і Європейського Союзу», — зазначив Президент.
Проте в ЗМІ одразу з’являлися звинувачення на адресу антикорупційного прокурора. «Він повинен наглядати за антикорупційним бюро, яке очолює Артем Ситник, — пише у себе в ФБ керівник проекту INSIDER Сергій Щербина. — Ситник — партнер Юрія Гайсинського. Холодницький, згідно з офіційною біографією, починав свою кар’єру в 2006 в органах прокуратури Київської області. Тоді прокурором Київщини був саме Гайсинський». «Я не перебуваю під впливом будь-яких особистостей», — відповів мас-медіа сам Холодницький.
Як працювала конкурсна комісія? Чи обрали найкращого? І чи варто чекати справжню боротьбу з корупцією?
«ЗА НАЙБЛИЖЧІ ДВА ТИЖНІ Я ЗМОЖУ ПРЕДСТАВИТИ ВЕСЬ КЕРІВНИЙ СКЛАД АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ПРОКУРАТУРИ»
Назар ХОЛОДНИЦЬКИЙ, заступник генерального прокурора України — керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури:
— Мені, так само як і у кожному з 46 мільйонів українців, немає куди діватися. Я буду ходити до магазину за продуктами, дивитимусь людям в очі. Тому у мене є мета реально показати результат. Можливо, одним махом не вдасться побороти корупцію, але якщо чиновники братимуть хабарі і боятимуться, тому що з-за дверей можу вискочити я разом із Ситником, це вже буде досягнення. І ми робитимемо все, щоб досягти запланованого результату.
Та поки я хочу розпочати роботу і за тиждень-два показати, що зроблено. Зараз ми майже знайшли приміщення для роботи, а треба ще знайти техніку, отримати доступ до держтаємниці і тощо.
— Днями Президент пообіцяв, що вже з 1 грудня ГПУ може розпочати передачу справ до Антикорупційної прокуратури. Тож чи не поспішив він із заявою?
— Президент сказав все правильно і все відбувається саме так. Але почати розслідувати справу та спрямувати її до суду за день не вдасться. Зараз ми працюємо над цим, але ще потрібно почекати. Бо зараз я сиджу геть один у пустому приміщенні і у мене поки немає співробітників та підлеглих.
— Чи зустрічалися ви з головою Антикорупційного бюро Артемом Ситником? Адже саме з його структурою ви тісно співпрацюватимете.
— Так, з Ситником я зустрічався на представленні. Через «мексиканський серіал» із обранням антикорупційного прокурора, який відбувався зі скандалами та інтригами, суспільство та громадськість переключилися саме на цей процес. Але всі забули про головне: це не НАБУ створене для антикорупційної прокуратури, це наша прокуратура створена, щоб запустити Бюро. Мені вже дорікають, що я працюю в органах прокуратури 10 років, і клеймлять «старим корупціонером», але в НАБУ працюють повністю нові люди. Тож наша задача — забезпечити роботу Бюро, законність їх дій та нагляд у формі процесуального керівництва за їх діяльністю. Особисто я повністю налаштований на повну співпрацю з НАБУ, сподіваюсь, що вона буде. З розмови із Артемом Ситником у мене немає підстав очікувати якихось непорозумінь.
Оскільки станом на вівторок було відомо, що мене призначено, можна було сміливо подавати кандидатів на посади першого заступника та заступника антикорупційного прокурора. Але конкурсна комісія вирішила спробувати це зробити у середу. Від часу, коли вони відберуть 3 прізвища, я навіть не буду чекати їх офіційного листа — послухаю, що ці кандидати говорили на першій і другій співбесіді із комісією, подивлюсь, які в них були бали і потім буду приймати рішення.
— А як щодо ваших колишніх найбільш відомих конкурентів — Каська та Грищука?
— Особливість нашої прокуратури така, що я не можу призначити нікого, окрім секретарки, прибиральниці і водія. Жодна прокурорська посада від мене не залежить — я можу обирати лише серед тих, кого мені запропонує комісія. Сподіваюсь, за найближчі 2 тижні, коли я вирішуватиму всі організаційні питання, я зможу представити весь керівний склад антикорупційної прокуратури. Першим лакмусовим папірцем у роботі нашої прокуратури стане те, чи виділить Кабмін нашій прокуратурі фінансування на 2016 рік. Є визначені законодавством норми по зарплатах. Але якщо керівництво антикорупційної прокуратури отримуватиме зарплатню у $300—400, далеко у своїй боротьбі ми не зайдемо. А от якщо буде зарплатня у 30 тис. грн. у місяць для людей, які мають відповідальність та розуміють, наскільки це великі гроші для України, тоді буде результат.
«У СУЧАСНОЇ ВЛАДИ ДЛЯ МАЙДАНІВЦІВ, ДОБРОВОЛЬЦІВ І КІБОРГІВ Є МІСЦЯ ЛИШЕ У ТЮРМІ, А НЕ В ПРОКУРАТУРІ»
Віктор ШИШКIН, член конкурсної комісії, суддя Конституційного Суду (2006—2015 рр.):
— Призначеного керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури я б не хотів коментувати. Сам процес (конкурс) проходив максимально демократично із дотриманням законодавства. За ним могли спостерігати всі. Результат — це вже інше питання і сфера. Я не міг знати — кого обере Шокін, це було на його совісті, але кандидатури ми внесли достойні. Я публічно заявляв, що підтримую кіборга (Максим Грищук. — Ред.). Вже сам факт, що у рейтинговому голосуванні він набрав максимум голосів — 11 і в остаточному більше за всіх — 9, вказувало на те, що позитивні зрушення в системі можуть бути, але рішення ухвалюють керманичі. Вони призначили не кіборга. У сучасної влади для майданівців, добровольців і кіборгів є місця лише у тюрмі, а не в прокуратурі.