Немає прописки — немає виборця
Але тільки в тому випадку, якщо ВИ ПРОПИСАНІ де-небудь в Україні. Подається заява до дільничої комісії за місцем проживання про те, що ви хочете голосувати в іншому місці. Вам видадуть відкріпного талона, і тільки з таким документом ваш голос приймуть за місцем прописки. Однак, ви не зможете реалізувати своє виборче право, якщо ніде не прописані. Намагаючись урегулювати проблему, ЦВК свого часу звернулася до Верховного суду України з проханням узагальнити практику використання судами виборчого законодавства за досвідом парламентських виборів. Незважаючи, до речі, на протести Кабміну, ВСУ дійшов висновку, що «загальним документом, який засвідчує особу його власника, підтверджує громадянство України й реєструє постійне місце проживання громадянина, є його паспорт». Тобто місце проживання знову прирівняли до місця прописки. Незрозуміло, чому ВР ухвалила постанову, грунтуючись на підзаконному актові (прописка регулюється інструкцією МВС), незважаючи на те, що парламент 13-го скликання ухвалив Закон України про зміни в Трудовому кодексі, котрий скасував вимогу пред'являти прописку під час прийняття на роботу.
До речі, досить багато людей скористалося цим законним правом і серед них, в основному, молодь, яка втратила прописку після навчання, але через непотрібність її так і не отримала. Цих людей, як і багатьох інших, котрі втратили прописку внаслідок різних причин, Верховний суд фактично позбавив громадянських прав.
Можливо, Верховний суд вирішив «спростити» ситуацію, що виникла після позаминулих парламентських виборів, коли можна було проголосувати без прописки, і через це виникло безліч проблем. Зокрема, на цій підставі суди скасовували постанови виборчкомів щодо результатів голосування: адже люди без прописки потрапляли до розряду «мертвих душ». Суддям доводилося кожного, хто голосував, викликати на засідання для підтвердження факту голосування. Чи варте «спрощення процедури» позбавлення конституційних прав багатьох людей? Навряд чи виборці без прописки дізнаються до виборів про те, що їх позбавили права голосу, та й якби вони захотіли отримати прописку, щоб піти голосувати (що малоймовірно), зробити це за тиждень до виборів не є можливим.