Неясності у справі «агента ФСБ»
«В історії з Красновим багато дивного з усіх сторін», - правозахисник
Цього тижня бійцями СБУ був затриманий Станіслав Краснов разом з подругою за підозрою в намірах скоєння терактів. Насправді звинувачення на адресу члена «Азова» офіційно звелися до переховування зброї (зокрема 30 кг пластиду), а на загал СБУ заявило, що Краснов є агентом ФСБ. Керівник апарату представника СБУ Олександр Ткачук повідомив, що Краснов передав своєму куратору в РФ списки полку «Азов», а також отримав від російських спецслужб завдання підготувати вбивство активіста на адмінкордоні з Кримом для дестабілізації ситуації.
Історія із затриманням Краснова за кілька днів набула достатнього розголосу зокрема й унаслідок багатьох незрозумілостей. По-перше, так як Краснов був добровольцем і брав активну участь у блокаді Криму, його справа одразу набула політичного характеру, особливо в руслі теми боротьби влади з добровольцями. Справу почали коментувати політики, в тому числі і ті, хто самі перебувають під підозрою, зокрема й у корупції.
По-друге, ЗМІ оприлюднило фотографії затриманого з побитим обличчям. Сам Краснов заявив, що він потерпав вісім годин від тортур. Цей момент ставить питання – чи справді побиття відбулося, і якщо це так, то як можна кваліфікувати дії СБУ?
По-третє, після того як СБУ назвало Краснова «агентом ФСБ», українська спецслужба відпустила його перед самим засіданням суду в ніч проти середи, що є очевидно незрозумілим. На блозі полку «Азов» повідомляється, що «внаслідок того, що протягом трьох діб Станіславу Краснову не було висунуто звинувачень, його відпустили».
По-четверте, у справі Краснова фігурують записи весни 2014 року, коли головою СБУ був Валентин Наливайченко, який заявив днями, що нічого не знає про цю історію. Більш того Наливайченко назвав дії Служби безпеки непрофесійними.
Є і ще одне запитання стосовно того, що протягом року відбуваються затримання рядових персон, як з боку добровольців, так і з боку російських терористів. Натомість, поза увагою залишаються ключові персони, які стояли у джерел війни і втрати територій. Отже, чи не є такі «гучні» справи методом відволікання уваги від відсутності системної роботи щодо знешкодження тих, хто й досі є диверсантом державного масштабу?
«ЯКЩО ДОБРОВОЛЕЦЬ НОСИТЬ НЕЗАКОННО ЗБРОЮ, ТО ВІН МАЄ ВІДПОВІДАТИ»
Олег МАРТИНЕНКО, директор Центр досліджень правоохоронної діяльності:
- Якщо людину побили, то треба проводити експертизу і відновлювати ситуацію, як і за яких умов були нанесені ті чи ті тілесні ушкодження. Це могло бути і закономірне застосування прийомів рукопашного бою при затриманні, що допустимо. Водночас треба ретельно дослідити наскільки професійно було застосовано силу. Адже може бути така ситуація, як на прикладі нещодавнього розстрілу BMW, коли зброю було застосовано законно, але непрофесійно, і внаслідок цього правоохоронцю доведеться відповідати перед законом. Для цього і має бути призначено експертизу та проведено службове розслідування. Чи було застосування сили до Краснова законним і доцільним – це питання. Важливо не політизувати цю історію. Якщо доведено, що доброволець, патріот носить незаконно зброю, то він має відповідати навіть якщо він Герой України.
«ЦЯ СПРАВА, ЯК І БАГАТО ІНШИХ, ОДРАЗУ ПОЧАЛА ПОЛІТИЗУВАТИСЯ»
Євген ЗАХАРОВ, правозахисник:
- В історії з Красновим багато дивного з усіх сторін. Якщо Краснова справді побили, то виникає запитання чому про це не заявляє його адвокат, а фотографії побиття оприлюднює Мосійчук. Якщо інформація про побиття підтвердиться, то це безумовно ганебно для правоохоронців. Хоч ким би він був, піддавати тортурам людину не можна. На жаль, СБУ останнім часом так себе поводить часто. Подібні побиття трапляються не вперше. Але щодо Краснова треба питання дослідити уважно, адже є багато неясності. Далі – куди поділася дівчина, яку було затримано разом з Красновим? Чому ми про неї нічого не чуємо? Крім того, незрозуміло чому підозрюваного відпустили перед засіданням суду, при тому, що СБУ заявляє про те, що Краснов є агентом ФСБ. Можливо, це прийом оперативної роботи, але таких дивних речей, які не вкладаються в звичайну логіку правоохоронних органів, трапляється дуже багато і в інших випадках. На жаль, ця справа, як і багато інших, одразу почала політизуватись і вже має в ЗМІ маніпулятивний характер.
Author
Валентин ТорбаРубрика
Подробиці