Нова Конституція з’явиться вже влітку?
Якщо представники різних політичних сил у Раді зможуть домовитисяОтже, конституційний процес рушив. Сьогодні в Секретаріаті Президента зберуться 97 «мудреців» на перше засідання Національної Конституційної ради.
Кадри для реформування Конституції підбиралися так: Президенту на розгляд запропонували майже 350 (!) кандидатур, з яких Віктор Ющенко й обрав 97 «конституційних мудреців». Слід сказати, увійшли практично всі кандидатури, запропоновані депутатськими фракціями. (Від Партії регіонів — 12 осіб, БЮТ — 9, «Нашої України — Народної самооборони» — 8, КПУ — 7, блоку Литвина — 5.) Не обійшлося без одіозних особистостей, скажімо, до складу ради увійшли Дмитро Табачник і Сергій Ківалов. Вони, звісно, пройшли за квотою Регіонів.
Учора на брифінгу Марина Ставнійчук також звернула увагу, що в складі Національної Конституційної ради «достатньо широко» представлена Національна академія наук — 12 осіб. «Такий збалансований склад має забезпечити ті сподівання, які Президент України покладає на Конституційну раду», — підкреслила заступник глави Секретаріату.
Проте що стосується «збалансованості», то тут не все так однозначно. «Зважаючи на те, що до складу Конституційної ради увійшли дві третини людей, душею й тілом відданих Президентові, зрозуміло, що ця Конституційна рада відстоюватиме насамперед позиції, близькі Президенту», — вважає Михайло Сирота (блок Литвина) теж, до речі, член ради.
Примітно, що деякі члени Національної Конституційної ради дізналися про своє членство лише вчора. Відомий український філософ Мирослав Попович у коментарі «Дню» чесно зізнався, що ще напевне не знає ні які функції будуть покладені на Національну Конституційну раду, ні як буде організована його робота.
Зате політолог Дмитро Видрін уже ознайомився зі списком своїх майбутніх колег по конституційному процесу, й цифра «97» його абсолютно не збентежила. Він саме працював над тезами для засідання, коли пролунав дзвінок «Дня».
— Моя перша професія — кібернетика або філософія кібернетики. Я працював з Геннадієм Михайловичем Дроздовим, ми створювали таку науку, як наукознавство. Точніше, він створював, а я йому допомагав як науковий співробітник. І ми тоді визначили формулу: у будь-якому колективі працює максимум 10%. Тому мене не бентежать великі колективи. Я знаю формулу 10%. Тобто реально працюватимуть приблизно 10 людей. А це, в принципі, нормальний склад для будь-якого проекту.
По суті, Дмитро Видрін виявився правим. Марина Ставнійчук учора повідомила, що на першому засіданні планується запропонувати членам Конституційної ради створити робочу групу, яка почне безпосередню роботу над текстом нової редакції Конституції. А також буде створено п’ять секцій або комісій, які працюватимуть в окремих напрямках.
На все відводиться 4—6 місяців. «Практично, до літа абсолютно об’єктивно виглядає підготовка нової редакції Конституції України», — спрогнозувала Ставнійчук.
Щоправда, вона уточнила, що йдеться не про створення абсолютно нової Конституції, а про реформування, вдосконалення, оновлення й збалансування положень чинного Основного Закону.
А що стосується сьогоднішнього засідання, то, швидше за все, на ньому будуть визначені загальні контури запропонованої реформи. За словами Романа Зварича, перше засідання ради проведуть для того, щоб «ця рада нарешті почала працювати».
Керівник Центру політико-правових реформ Ігор КОЛІУШКО вважає, що в нинішніх українських реаліях Конституційна рада все-таки необхідна:
— На жаль, ми зіткнулися з такою ситуацією, що вносити зміни до Конституції й таким чином розв’язувати проблеми конституційного врегулювання наші політики не можуть. Вони не можуть домовиться у Верховній Раді і з простіших питань. Напрошується тоді альтернативний варіант. Якщо неможливо, як то кажуть, «відремонтувати» чинну Конституцію, тоді народ має право ухвалити нову редакцію, й для цього, звісно, треба передбачити якусь процедуру її підготовки. І тут усе залежатиме від того, як буде організована робота. Якщо ця рада працюватиме досить прозоро, відкрито, почне з констатації наявних проблем, з аналізу того, чому Конституція не виконувалася, тоді є ймовірність, що її робота буде успішною. Тоді громадянам слід буде все пояснити й запропонувати варіанти, як ці проблеми розв’язати.
Кожний крок має бути дуже прозорим. Лише за таких умов Конституційна рада зможе виконати свою місію, дійти консенсусу щодо якогось із варіантів нової Конституції та винести його на референдум.
— І все-таки в цій раді зібралися дуже різні люди, з різними поглядами. Чимало політиків, які зараз не можуть домовиться у Верховній Раді. Як ви вважаєте, чи зможуть вони досягти компромісу в Конституційній раді й чи зможе ця рада продуктивно працювати?
— Представники парламентських політичних сил, звісно, необхідні в цьому процесі, без них неможливо вирішити питання оновлення Конституції, але якщо вони домінуватимуть, то це напевне повторить ситуацію в парламенті.
— Як ви вважаєте, нова Конституція допоможе вийти з перманентної політичної кризи?
— Це залежить від двох речей. Передусім, від того, як вона ухвалюватиметься й лише в другу чергу — від її змісту.
Чому я на перше місце ставлю процедуру ухвалення. Якщо Конституція не виконується, якщо її не розуміють, то далі вже годі й говорити. Дієвість Конституції залежить від того, яким чином її ухвалюватимуть. Якщо всі громадяни відчуватимуть свою причетність до конституційного процесу, будуть солідарні, то тоді є високою ймовірність, що вони виконуватимуть норми нової Конституції. А якщо це буде зроблене кулуарно, а потім нав’язане суспільству, то тоді шанси, що Конституція виконуватиметься, невеликі.
ТИМ ЧАСОМ
Зміни до Конституції розгляне Рада, але затверджувати їх буде референдум
Національна Конституційна рада сформує зміни та доповнення до Конституції, які будуть винесені на розгляд парламенту, але ухвалюватимуться вони на всеукраїнському референдумі, заявляє Президент України Віктор Ющенко. Про це він сказав у інтерв’ю журналістам у Дніпропетровську, передає Інтерфакс. «Я сподіваюся, що ми матимемо злагоджену роботу Конституційної ради, й через цю інституцію ми сформуємо зміни та доповнення, які будуть винесені на розгляд українського парламенту», — сказав В. Ющенко.