Новітні інформаційні технології — в управління державою
У наш час все більшого значення набуває інформація. Без достатньої інформації стає неможливим успішне вирішення будь-якого питання. Одночасно зростають і вимоги до інформації. Вона повинна бути повна, вірогідна, оперативна, релевантна та ін. Причому своєчасність надання потрібної інформації стає чи не основною вимогою. Усе це може задовольнити сучасна інформаційна мережа Інтернет. Появу такої комп’ютерної мережі порівнюють з інформаційною революцією. Досягнення її створюють усі необхідні умови для побудови більш досконалих інформаційних технологій, для забезпечення потреб користувачів інформації всякого рівня.
В середині липня в пресі опубліковано Указ Президента України «Про вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення Президента України та органів державної влади» (№ 887/2000). Указ викликав великий інтерес серед науково-технічних і підприємницьких кіл, пов’язаних із проблемами інформатизації, мережами передачі даних, програмно-технічними системами обробки інформації і прийняття рішень.
Ми звернулися з питаннями до одного з таких фахівців, генерального директора «Глобал Юкрейн» — компанії, що є одним із найбільших українських провайдерів послуг мережі Інтернет і працюючої на ринку створення й експлуатації відомчих мереж. Юрій КОРЖ люб’язно відповів на наші запитання.
— Як ви сприйняли указ? Чи вважаєте ви його актуальним?
— Із теорії управління випливає, що керувати складними системами, націлюючи їх на одержання бажаних результатів, можна лише за умови, якщо інформація про стан окремих ланок керованої системи об’єктивна, передається в центр прийняття рішень без істотних затримок і перекручувань, прийняті рішення обгрунтовані, їхні результати вчасно передаються у вигляді керівних впливів у виконавчі органи, і реакція на ці впливи стає відомою центру прийняття рішень (так званий зворотний зв’язок), і корегуються вони додатковими впливами. Указ Президента конкретизує шляхи вирішення саме цієї, надзвичайно важливої проблеми керування такою складною системою, якою є сучасна держава, а саме, удосконалення системи збору об’єктивної інформації про всі аспекти діяльності суспільства, забезпечення збереження її вірогідності при переданні в аналітичні центри, прийняття обгрунтованих рішень на основі цієї інформації, передачі прийнятих рішень у вигляді керуючих впливів у регіональні і локальні органи державної влади й одержання по зворотному зв’язку нової інформації про результати, отримані у відповідності з цими впливами.
Ці задачі актуальні завжди, а указ лише стимулює новий етап їх вирішення в конкретних умовах нашої країни.
Я хотів би особливо підкреслити один момент, пов’язаний з указом. В даний час збір інформації про стан тих або інших справ здійснюється звичайними державними службовцями, яких звикли називати чиновниками. Чиновник будь-якого рівня зацікавлений найпривабливіше представляти справу, за яку він відповідає. Тому він вільно або мимоволі подає інформацію, яка дещо відрізняється від реальної. У результаті в місця прийняття рішень надходить необ’єктивна інформація, на основі якої неможливо приймати оптимальні рішення. Максимально можливе виключення «людського чинника» із системи збору і передачі інформації з метою забезпечення її об’єктивності також є надто важливим завданням. Людський чинник поки ще неможливо виключити із процесу прийняття рішень. Але люди, які приймають рішення повинні опиратися на наукові моделі та соціальний досвід.
— За допомогою яких технічних засобів можна вирішити зазначені в указі завдання?
— Загальні технологічні рішення послідовно перераховані в самому указі. Можна лише конкретизувати їх, обираючи найбільш придатні із широкого спектра сучасних технологій.
Оскільки ми займаємося в основному мережевими технологіями, тобто системами передачі даних, то ми переконані, що для вирішення визначених завдань необхідно мати загальнодержавну мережу передачі даних, що також використовує найбільш розвинуті засоби відображення і зберігання інформації. Такими, на нашу думку, є технології, які використовуються в мережі Інтернет. Ми маємо значний досвід створення спеціалізованих мереж. Як приклад можемо назвати створену нами в найкоротші терміни телекомунікаційну підсистему Інформаційно- аналітичної системи «Вибори», що обслуговувала виборчу кампанію Президента України наприкінці минулого року. Мережа територіальних виборчих комісій, розташованих у всіх містах та районах України. Нами були розроблені і встановлені програмно-технічні засоби введення і передачі даних (що дозволили стежити за підготовкою і проведенням виборів), а також за підрахунком голосів у всіх цих комісіях у реальному часі. Отриманий нами досвід міг би бути успішно застосований і при вирішенні завдань даного указу.
— Ви говорите про створення загальнодержавної мережі передачі даних. Чи означає це необхідність прокладення нових каналів зв’язку в усі обласні і районні центри? Це потребує величезних витрат.
— Звичайно, було б непогано обновити існуючу мережу за рахунок прокладення нових каналів зв’язку, у першу чергу оптиковолокнистих. Але всі ми розуміємо, що здійснити це в найкоротший термін при нашому економічному становищі поки що неможливо. Тому, коли я говорю про загальнодержавну мережу передачі даних, то маю на увазі так звану віртуальну загальнодержавну мережу, тобто таку мережу, що використовує існуючі в країні мережі і канали зв’язку незалежно від того, кому вони належать.
— Якщо будуть використовуватися мережі загального користування, то важливою стає проблема захисту переданої інформації від несанкціонованого доступу до неї сторонніх осіб і організацій...
— Цілком слушно. Запобігання читанню інформації, її перекручуванню, вилученню або корегуванню несанкціонованими особами або установами — одне з важливих завдань.
Однак проблема може бути вирішена сучасними методами і засобами, що забезпечують високий ступінь захисту цієї інформації. В державі діють спеціальні структури, технічні засоби, законодавча база.
— Очевидно, що проблема передачі інформації не охоплює всі завдання, перераховані в указі...
— Безумовно. Завдання збору об’єктивної інформації, прийняття рішень на її основі та деякі інші, як я вже казав, являють собою окремі наукові і практичні проблеми, їх потрібно вирішувати у співпраці різних фахівців, про що, власне, зазначено в Указі. Ми з задоволенням приймемо участь у спільних роботах. Нам буде приємно прилучитись до виконання такого почесного завдання.
— Не могли б ви розповісти більше про свою компанію?
— Компанія «ГЛОБАЛ ЮКРЕЙН», мабуть, першою, ще на початку 1993 р., з’явилася на ринку послуг Інтернет України і впевнено утримує лідируючі позиції. Приємно підкреслити, що це незалежна українська компанія — національний виробник. Діяльніть компанії зорієнтована переважно на корпоративних користувачів послуг Інтернету. Крім того ми розробляєм і розміщуємо web-сторінки, розміщуємо рекламні банери, розробляємо відомчі мережі. Нами започатковане в Києві використання мережі кабельного телебачення для швидкісного доступу до Інтернету, застосування пластикових карток попередньої оплати послуг Інтернету та ін.
Серед наших абонентів — Адміністрація Президента України, Міністерство оборони, Інститут стратегічних досліджень. Національний банк України, МЗС, МВС, СБУ, іноземні представництва, національні університети, політичні партії та об’єднання, крупні міжнародні компанії та багато ін.
Важливим досягненням у діяльності Компанії ми вважаємо перемогу в тендері на інформаційно- аналітичне обслуговування виборів Президента України. Нашу роботу Центральна-виборча комісія та численні зарубіжні спостерігачі оцінили як «бездоганну».
— Як ви оцінюєте кадровий потенціал компанії ?
— За час діяльності компанії у нас створилась команда фахівців найвищого гатунку. Це — наше основне надбання, яким ми можемо пишатися. Наші працівники успішно пройшли випробування у дуже складних умовах впровадження новітніх технічних засобів, сучасних інформаційних технологій, у процесі розробки нових оригінальних проектів тощо. У складі команди є академік Академії зв’язку, доктори та кандидати наук, висококваліфіковані фахівці світового рівня, досвідчені інженери, техніки. З такою командою ми впевнено впораємося з завданням будь-якої складності при гарантованій високій якості, з дотриманням світового рівня.
На підтвердження цього хочу повідомити, що наші розробки висунуті на здобуття Державної премії України в галузі науки і техніки за 2000-й.
— В чому ви бачите свою участь у виконанні вимог Указу Президента?
— Нам здається, що ми можемо на новій основі вирішити деякі проблеми, пов’язані з виконанням Указу, маємо для цього необхідний досвід та «ноу-хау», зорієтовані переважно на створення та експлуатацію мереж Інтернет та Інтранет з гарантованим забезпеченням високого рівня захисту інформації.
— Дякую за інтерв’ю і бажаю вам успіхів у вирішенні проблем розвитку і удосконалення телекомунікаційних та інформаційних систем нашої держави.
Випуск газети №:
№138, (2000)Рубрика
Подробиці