Перейти до основного вмісту

Об’єднуватися чи розчинятися?

Передвиборні перегони набирають швидкості
29 листопада, 00:00
НА ЗВ’ЯЗКУ З РЕГІОНАМИ: З’ЇЗД РУХУ ВИСЛОВИВ НЕДОВІРУ ГОЛОВАМ ВІННИЦЬКОЇ, ДОНЕЦЬКОЇ, ЛУГАНСЬКОЇ І ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАДМІНІСТРАЦІЙ І ЗВЕРНУВСЯ ДО ПРЕЗИДЕНТА З ПРОХАННЯМ ЇХ ЗАМІНИТИ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

З’ЇЗДОПАД

Минулі вихідні відзначилися, мабуть, рекордною кількістю партійних з’їздів. При цьому було створено два блоки: «іменний» Валерія Коновалюка й Український народний блок Юрія Костенка.

До блоку Коновалюка ввійшли партія «Трудова Україна» (яка не Сивковича й Кужель, а самого Коновалюка) та Всеукраїнська партія «Зелена планета». «Ми розраховуємо набрати не менше 5%», — сказав В. Коновалюк у ході позачергового X з’їзду партії.

Лідер УНП Юрій Костенко прогнозів не робив, лише припустив, що до першої п’ятірки блоку можуть увійти Іван Плющ, Олександр Слободян, «а також жінка». Крім того, він пообіцяв, що в прохідній частині списку буде багато молоді.

Братня для УНП партія — Народний Рух України — ще 25 листопада визначилася зі своєю електоральною долею. Борис Тарасюк підписав угоду про створення тактичного Блоку Ющенка «Наша Україна» спільно з Народним союзом «Наша Україна», Партією промисловців і підприємців України, Конгресом українських націоналістів, Християнсько-демократичним союзом й Українською республіканською партією «Собор» Анатолія Матвієнка. Таким чином, запитання, чи «розчинятися» в «Нашій Україні», чи все ж таки спробувати зберегти залишки власної партійної ідентичності, перед НРУ уже не стоїть. Свій вибір цей колись один із лідерів вітчизняного національно-демократичного руху зробив ще в 2002 році — перед попередньою парламентською кампанією. І, мабуть, він був остаточний.

«Безумовно, Народний Рух стане однією з основних складових блоку, що забезпечуватиме людський ресурс у виборчій кампанії та реально її здійснюватиме, особливо в західній Україні», — заявив Тарасюк у своєму виступі на XVI з’їзді Народного Руху України в неділю в Києві.

Партія «Єдина Україна» підтримає на виборах Тимошенко. Таке рішення прийняв VI з’їзд «Єдиної України».

А ось партія «Реформи та порядок» ніяк не визначиться: блокуватися з БЮТ чи ні. Головною новиною суботнього з’їзду ПРП став вихід із її лав Миколи Томенка. Причиною такого свого рішення він назвав бажання стимулювати ПРП до участі в Блоці Юлії Тимошенко. На його думку, однією з головних перешкод створення такого блоку є участь Віктора Пинзеника в уряді Єханурова. «Я робив усе, щоб переговори закінчилися успішно. І фактично залишається однією з принципових тем, чи братиме участь ПРП і надалі в уряді Єханурова», — сказав Томенко.

Слід сказати, що Томенко минулої суботи встиг побувати одразу на двох з’їздах. О 10.00 розпочав свою роботу закритий з’їзд «Батьківщини» в готелі «Київський», — там він пробув тільки 20 хвилин, а потім пішов прощатися з ПРП. Добре, що ХI з’їзд партії «Реформи і порядок» почався на годину пізніше.

В АТМОСФЕРI СЕКРЕТНОСТI

Безумовно, особлива увага була прикута до з’їзду партії-«важкоатлета» «Батьківщина», що відбувався за зачиненими дверима. Причину такої секретності учасники пояснили тим, що нічого особливого не відбувалося, вирішували «технічні питання». Мовляв, просто проголосували за створення Блоку Юлії Тимошенко, що природно, і висунули делегатів на міжпартійний з’їзд, що пройде 7 грудня в Палаці «Україна». А туди вже і журналістів запросять і феєрверк влаштують.

Водночас і там відчувався присмак скандалу: один із найактивніших учасників БЮТ, екс-лідер «Яблука» Михайло Бродський, попри рішення керівників БЮТ про внесення його до партсписку, категорично відмовляється від участі у виборчій кампанії, оскільки, як йдеться в заяві, його ім’я «вирішили виваляти у Волкові». Він заявив, що в жодному разі не погодиться бути в списку, якщо там будуть прізвища Олександра Волкова та Петра Димінського. «Протягом останніх днів, — зазначається в заяві, — з подачі Олександра Зінченка моє прізвище активно згадують у ЗМІ в одному контексті з прізвищем Олександра Волкова. Від цього мені і боляче, і соромно». «Бачачи, що мене і надалі «зв’язуватимуть» із Волковим напередодні виборів до Верховної Ради, та не бажаючи підставляти Юлію Володимирівну під контрудар президентських друзів і кумів, я ухвалив рішення не балотуватися до Верховної Ради за списками БЮТ», — повідомив політик. Щоправда, сама Тимошенко в коментарі журналістам заявила, що Михайла Бродського не відпустить.

Що ж, схоже, ситуація навколо формування партійних списків БЮТ стає дедалі напруженішою, і варто чекати, що з’їзд блоку 7 грудня буде вельми драматичним.

РОСIЙСЬКI ГАСТРОЛI

Головний конкурент Тимошенко, лідер Партії регіонів Віктор Янукович, цими вихідними побував на з’їзді своїх політичних побратимів — партії «Єдина Росія».

Там він подарував лідеру цієї партії Борису Гризлову «символ влади». Велику булаву з гербом Богдана Хмельницького.

Дуже прикро, що Віктор Янукович, який останнім часом позиціонує свою партію як проєвропейську і запевняє «ми — за Україну», не був цього дня зі своїми виборцями і не зміг запалити свічку на підвіконні. Прикро, що він не здогадався нагадати про необхідність визнати Голодомор геноцидом українського народу перед своїми російськими колегами. Є важливіші теми? Є важливіші теми. Скажімо, статус російської мови. Без цього ніяк. «Наш девіз: дві мови — один народ. Не може мова Пушкіна, Чехова, Толстого, Гоголя, Буніна вивчатися в українських школах як іноземна», — заявив лідер ПР.

Імовірно, політичне «блокобудівництво» триватиме до самих виборів, тому нудьгувати не доведеться. Боротьба за депутатський значок щойно розпочалася.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати