Перейти до основного вмісту

Олександр КОВТУНЕНКО: «Два Віктори розводять одну Юлію»

29 березня, 00:00

Де-юре в опозиції, де- факто в коаліції. Саме в такому «підвішеному» стані перебуває нині народний депутат від фракції БЮТ Олександр Ковтуненко. Минулого тижня його заява про перехід до лав правлячої більшості викликала ефект інформаційної бомби. Адже аналітики в унісон заявляли про те, що вірогідними «емігрантами» від блоку Тимошенко до коаліції стануть представники великого бізнесу, такі як, скажімо, Богдан Губський або Костянтин Жеваго. Однак ніхто не очікував, що ідеологічні «обличчя» БЮТ — Олександр Ковтуненко, Олег Надоша, Володимир Ткаченко і Сергій Поліщук — залишать опозиційний стан. Однак ця історія вкотре підтвердила, що вітчизняна політика і послідовність — апріорі несумісні. В інтерв’ю «Дню» пан Ковтуненко спробував пояснити свій вчинок.

Підвіконня, робочий стіл і стіни кабінету Олександра Ковтуненка все ще прикрашають фотознімки пані Тимошенко...

 

Це фото вийшло в «Дні» 8 липня 2006 року (з текстівкою: такою Юлю ми ще не бачили...), в день, коли Верховна Рада обрала спікером Олександра Мороза, а в самому парламенті відбувся «системний зсув». Сьогодні, під час візиту у Францію, Юлія Тимошенко заявляє, що зволікання з розпуском парламенту є зрадою національним інтересам України, повідомляє korrespondent.net з посиланням на УНІАН. За переконанням Тимошенко, парламент потрібно було б розпустити «ще вчора, і те, що цього зроблено не було, відкидає Україну назад у демократичному розвитку». «У Президента, — говорить вона, — є всі підстави підписати указ про розпуск ВР та дострокові парламентські вибори». Як відомо, зазначила лідер БЮТ, відповідно до законодавства коаліція повинна бути сформована винятково парламентськими фракціями й участь у цьому окремих депутатів не передбачена, тому нинішня коаліція є нелегітимною. Також вона підкреслила, що розпуск парламенту Президентом правомірний на підставі статті 102 Конституції України (у ст.102 йдеться, що Президент є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, дотримання Конституції України, прав та волі людини і громадянина). За словами лідера БЮТ, оскільки формування конституційної більшості відбулося на корупційних принципах, йде масовий продаж посад в уряді і цих посад хронічно не вистачає, створюється враження, що незабаром уряду доведеться працювати в дві зміни, щоб вирішити питання працевлаштування усіх, кому потрібна посада за зраду демократичним принципам. Тому, зазначила Тимошенко, з кожним днем від діяльності цього уряду Україна втрачає можливості для демократичного розвитку країни, і тільки дострокові вибори дають нам шанс. На питання журналістів, чи не боїться вона, що спікер і прем’єр відмовлять Президента від дострокових виборів, лідер БЮТ відповіла: «Боюсь, тому швидко повертаюсь в Україну».

— Олександре Володимировичу, ваш перехід у коаліцію обговорювався з колегами по фракції чи бютівцями?

— Я не повідомляв заздалегідь про своє рішення. Увечері я прийняв рішення, а зранку Мороз зачитав заяву.

— А чи не вважаєте ви таку поведінку, м’яко кажучи, некоректною?

— Ви знаєте, коли я дізнався про те, що таємно від депутатів фракції БЮТ чотири співробітники апарату Тимошенко співробітничають з Вітренко, то про коректність якось не замислювався.

— Однак пані Вітренко публічно спростувала ймовірність будь-яких відносин із БЮТ.

— Повірте, вона скоро це підтвердить. Щойно команду відповідну отримає, так одразу й зізнається.

— Припустімо, таємне співробітництво між БЮТ і прогресивними соціалістами Вітренко було. Ви — вчорашній опозиціонер, сьогодні також працюватимете з тими, кого вчора називали ледь не зловмисниками.

— Після того, як я дізнався, що за спиною фракції триває співробітництво з прогресивними соціалістами, я зрозумів, що в політиці можливо все, навіть, здавалося б, найбільш неможливе. До речі, я припускаю, що співробітництво з Вітренко зовсім не єдина таємна спецоперація керівництва БЮТ.

— Що ви маєте на увазі?

— Наприклад, я до кінця ще не усвідомив, яким чином ми проголосували за закон про Кабмін і хто, власне, був ключовим перемовником між Партією регіонів і БЮТ. У мене є інформація про того, хто реально вів ці переговори, і якщо вона підтвердиться, повірте, це буде «бомба» на порядок потужніша, ніж співробітництво з Вітренко.

— Ви можете назвати прізвище цієї людини?

— Ні.

— А натякнути?

— Так: цю людину називають демоном української політики. Усе, я сказав усе, що міг.

— З ким із представників коаліції ви обговорювали свій перехід?

— Ні з ким.

— Тобто, іншими словами, депутат Ковтуненко ввечері приймає рішення перейти до табору правлячої більшості, і керівництво ВР та коаліції приймають вас у свої лави без жодних запитань? Морозу, Мартинюку, координатору більшості пані Богатирьовій не було цікаво дізнатися, чому такий затятий опозиціонер Ковтуненко раптом вирішив кардинально змінити свої переконання?

— Ні. Ніхто мене ні про що не запитував. Усі депутати, в тому числі й Олександр Мороз, знають про те, що я завжди працював і працюю на Українську державу. Тому моє прізвище сприйняли позитивно, оскільки я, наголошую, працюю задля національних інтересів, а не національного протистояння.

— Якщо, як ви кажете, ніхто з коаліціонерів не переконував вас перейти до лав більшості, то що привело вас до думки про необхідність зміни парламентської прописки?

— Знаєте, зовсім нещодавно на Бессарабському ринку до мене підійшла немолода жінка. Вона сказала, що підтримує Юлію Володимирівну, але разом із тим попросила: «Не зчиняйте громадянської війни». Я спробував з нею посперечатися, адже назвати перевибори, до яких закликає БЮТ, громадянською війною навряд чи можливо. Але вона наполягала на тому, що БЮТ провадить агресивну політику. Так от, я поспілкуватися з цією жінкою і забув нашу розмову, але в пам’яті цей діалог відклався. Очевидно, з цим настроєм я прийшов на засідання комітету, на якому розглядалося питання про зловживання колишнього керівництва НАК «Нафтогаз». Засідання вела Александровська (Алла Александровська, Компартія. — Ред. ). Усе відбувалося в жахливій атмосфері: опозиції не давали не те що права слова, але навіть відмовлялися надати документи в справі для ознайомлення. Тоді в мене, до речі, вперше в житті виникло сильне бажання задушити одного депутата з Партії регіонів, який сидів поруч зі мною. Так, я знаю, що це політика, але ця неадекватна реакція змусила мене замислитися над тим, що настав час негайно зупинити цей процес. Я задумався над питанням: що я роблю в житті? Що ми зробили разом у 2004 му? У 2006 році? Чомуми як політики ділимо країну на дві частини? Чому в нас немає лідера, який би об’єднав усю країну? Реально останні роки в Україні немає політики, оскільки йде боротьба «стінка на стінку», і я зрозумів, що така лінія — підштовхування до громадського протистояння... Можливо, мені не подобаються багато представників коаліції, можливо, мене сіпає лише при їхньому виді, але, разом із тим, я не хочу й надалі бути учасником чужої шоу-програми.

— Позиція БЮТ — це чужа шоу-програма?

— Позиція БЮТ виглядає таким чином: Тимошенко Юлія Володимирівна зустрічається з Віктором Андрійовичем і вважає, що він працює в режимі опозиції і обіцяє розпустити парламент найближчим часом. Хоча ми бачили, що реально Президент більше співробітничає з Віктором Федоровичем. І коли ми голосували щодо питання співробітництва з «Нашою Україною», то половина фракції не підтримала керівництво і висловилася проти, але, на жаль, ми схилилися до рішення лідерів фракції. Але ж ми бачимо — щойно ми з Ющенком, то програємо все, що можна програти! А коли блок Тимошенко виступає як самостійна політична сила, то виграє. Саме таким чином ми виграли Закон «Про імперативний мандат», у першому читанні Закон «Про опозицію». Але щойно ми стали в стійло до Ющенка, то почали знову програвати: ми знову опинилися в підвалі або в електрощитовій. Такі методи роботи — це не політика дорослих людей, це безвідповідальнa дитинність. Адже ми не повинні забувати про те, що в країні живе майже 47 мільйонів людей, і ми не маємо правa так поводитися! Знаєте, востаннє я вимикав світло в дівчачій роздягальні у сьомому класі... А тут не школа, тут — парламент, і за неадекватні дії потрібно нести відповідальність.

Адже ми як народні депутати давали клятву не партії, не лідеру партії, не Президенту, а народу України і державі. І в клятві чорним по білому написано, що ми повинні служити інтересам усього українського народу. Я наголошую, усього, а не тієї його частини, яка нас підтримала на виборах.

— Що, кому і навіщо ви, Олег Надоша, Володимир Ткаченко, Сергій Поліщук спробували довести, несподівано перейшовши до лав опонентів?

— Я вже зазначав, що БЮТ розділився на два табори. Тих, хто щиро вірив, що Ющенко працює на стороні Тимошенко, було близько 12 осіб, а тих, хто вважав, що ми повинні працювати як окрема політична сила, було на порядок більше. Так от, у той час, як більша частина фракції розуміє, що Ющенко нас використовує, Юлія Володимирівна дотримується інших поглядів. На превеликий жаль, а може щастя, той політичний десант, який ми здійснили, показав, що Ющенко грає не з БЮТ, а проти. Ми, перейшовши до коаліції, фактично створили передумови для розпуску парламенту. Адже індивідуальне членство в коаліції не передбаченo законом. Таким чином, ми чітко показали, на чиїй стороні грає Президент. До речі, мені стало відомо, що нову назву коаліції вигадав саме Ющенко і рекомендував застосувати її Віктору Федоровичу. Це один факт. Є і другий. Наприклад, у мене постає запитання: куди після звільнення з посади міністра економіки, яку віддали Кінаху, подівався пан Макуха? Я вам скажу, куди! Макуху попередньо мали відправити послом до Японії, а в решті-решт він став першим заступником Яценюка. А міністр закордонних справ — це ж повністю президентська квота! Після далекоглядного аналізу таких перестановок можна зробити висновок: зараз два Віктори розводять одну Юлію, от і все. До речі, той факт, з якою легкістю Яценюк утік від Президента до Януковича, також багато про що свідчить.

— Що означає втік? Віктор Ющенко саме вніс його кандидатуру.

— Я вважаю, все ж таки втік. Пам’ятаєте, як у цих молодих людей очі горіли, коли вони прийшли до Секретаріату? Тоді вони казали, що багато чого досягнуть, і що в результаті? Назвіть мені хоча б один результат Яценюка в Секретаріаті Президента!

— Що ви плануєте робити далі?

— Мені вже телефонували двоє регіоналів, які готові приєднатися до міжфракційного об’єднання, що ми незабаром плануємо створити. Знаєте, в Партії регіонів також є нормальні люди, які засуджують ескалацію та революційні дії. До нашої групи також приєднаються представники БЮТ, які не згодні з революційною риторикою і лінією поведінки керівництва. І ми «битимемо» по головах політиків з усіх таборів, які закликають до протистояння, бунта. А ми позиціонуємо себе як миротворці.

— Олександр Ковтуненко як суб’єкт коаліції голосуватиме в унісон із більшістю?

— Я голосуватиму в унісон із БЮТ, але завжди тверезо все зважуватиму, маючи при цьому власну позицію.

— Чи не замислювалися ви над тим, що ваш демарш, по-перше, завдав потужного удару як по позиціях об’єднаної парламентської опозиції, так і по фракції БЮТ, зокрема, і, по-друге, дав зелене світло депутатам від БЮТ і НУ, які хотіли перейти до коаліції, але не наважувалися?

— Не може один Ковтуненко зруйнувати всю опозицію. А взагалі, на мій погляд, до кінця тижня нам варто очікувати указу про розпуск парламенту, не даремно ж Балога вночі суддів КС збирав (інтерв’ю від 27 березня. — Aвт. ).

— Олександре Володимировичу, чи не здається вам, що ви самі собі суперечите. По-перше, називаючи себе миротворцем, очікуєте виборчої кампанії, яка аж ніяк не буде мирною. По-друге, кажучи про те, що Ющенко грає з Януковичем проти Тимошенко, заявляєте, що Президент здійснить заповітну мрію лідера БЮТ і розпустить ВР.

— У цьому випадку є два виходи з конфліктної ситуації. Перший — провести демократичні, прозорі вибори. Другий — крок на зустріч як з одного, так і з іншого боку.

— Ви справді всерйоз вірите, що другий варіант можливий?

— А третього не дано. На наступних президентських всенародних виборах у 2009 році при рейтингу Ющенка в 3%, навіть якщо його підтримає БЮТ, ми все одно програємо! Можете собі уявити, хто буде президентом, хто буде прем’єром? Де ми тоді будемо? А що робить Ющенко зараз? Він обумовлює для себе з Морозом і Януковичем право повторного президентства на дострокових виборах до парламенту.

— Віктор Ющенко публічно критикує перспективу обрання Президента в парламенті...

— Я впевнений, що незабаром ми побачимо, як коаліція одностайно підтримає Президента Ющенка в парламенті.

— Коли коаліція матиме 300 голосів?

— Віктор Ющенко поступово вводить голоси в коаліцію. Поступово, щоб не втратити свій електорат на заході. Спочатку був Кінах — як тест, незабаром побачимо ще, як мінімум, дві групи. На мій погляд, від «Нашої України» до коаліції перейдуть 40 осіб.

— А від БЮТ?

— Не в тому суть, хто перейде. Адже ми переходимо не в Держдуму або польський Сейм.

— Ви можете дати чітку відповідь на запитання: Олександр Ковтуненко зараз на чиєму боці?

— На боці України.

— А якщо говорити про лідерів?

— Я досі вважаю, що найкращий менеджер для України — це Юлія Тимошенко.

— Ви не шкодуєте про свій перехід до коаліції?

— Якщо цього тижня буде указ Президента про розпуск парламенту, я буду героєм.

— Лідер БЮТ заявила, що ціна вашого демаршу — мільйони доларів. Чи відомі вам факти підкупу бютівців чи це лише риторика Тимошенко?

— Швидше за все, риторика. Відверто кажучи, мені здається, що коли йдеться про великі гроші, людина судить так, як вона б вчинила в тій чи іншій ситуації. Тобто в цей момент кожен певною мірою фактично виказує свої мрії. Це психологія.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати