Опозиційним ЗМІ «пробачили» їх опозиційність?
Серед тих, про кого ми писали, були Чорноморська ТРК (Крим), телекомпанія «Симон» (Харків), канал СТБ (Київ). Через два тижні після виборів «День» вирішив з'ясувати, яка подальша доля цих ЗМІ? Чи й досі їх переслідують? Чи обгрунтованими були претензії держорганів — чи може ті після виборів і не приховують, що були лише інструментом у передвиборній боротьбі? Чи можна покладати надію на те, що президентська команда, задоволена перемогою, зробить кроки у бік демократизації своїх відносин із ЗМІ?
Лев КОКШАРОВ, генеральний продюсер телекомпанії «Симон» (Харків):
— Тиск на нас послабшав, але повністю оговтатися після виборів ми ще не змогли. («День» писав про те, що «Симон» десятки разів перевіряли, що у готелі, де розташована ТРК «Симон», взвод автоматників шукав «непрописаних» мешканців, а телеведучому Зурабу Аласанія неодноразово погрожували. — Авт. ). Арбітражний суд, який мав розглянути протест «Симона» на незаконне списання податковою інспекцією сум з розрахункового рахунку «Симона», перенесено, через те що податкова не підготувалася до суду (!). Що ж стосується нашого телеведучого Зураба Аласанія, то погрози на його адресу, здається, припинилися.
Юрій ІВАНЧЕНКО, голова кооперативу «Канал-5» (Нікополь):
— У п'ятницю 26 листопада у Нікополі пройшов мітинг на підтримку нашого кооперативу «Канал-5», до якого входять телекомпанія «Канал-5», радіостанція з такою ж назвою і газета «Никопольская правда». У ньому взяли участь більше тисячі чоловік. Напередоднi виборiв 14 листопада друкарня, де тиражувалися «Никопольские известия», відмовилася їх друкувати. Відмовилися й всі інші друкарні. Не вийшли два номери. А у цей четвер газету знову не доставили передплатникам — кудись зникла частина тиражу. З 5 по 10 листопада, перед другим туром виборів, у нас вилучили телевізійні передавачі, розгромили антенне обладнання. Ми сфотографували весь процес конфіскації, опублікували знімки у своїй газеті, звернулися в пошуках справедливості до виконавчих органів, до міліції, але вони удають, що нічого не сталося. (Навіть депутати парламенту, які приїхали до нас на мітинг, не змогли зустрітися ні з керівництвом міліції, ні з представниками СБУ і державною інспекцією електрозв'язку). І саме вкладку у «Никопольськие известия» з фотографіями нальоту на «Канал-5» багато з передплатників не отримали.
Наша телекомпанія і радіостанція зараз повністю виведені з ладу. Нині ми всю інформацію про те, що трапилося, виставили в Інтернеті.
Сергій ШОЛОХ, генеральний директор радіостанції «Континент» (Київ):
— Перед виборами на мою адресу і на адресу радіостанції лунали погрози, про що «День» писав. Нам блокували розрахунковий рахунок, щоб ми не змогли оплачувати роботу передавача. Мені погрожували по телефону, одного разу намагалися влаштувати автокатастрофу. А після виборів поки що все тихо. Щоправда, є відомості, що податковій адміністрації дали вказівку в перші місяці нового року зробити перевірку всіх телерадіокомпаній. Не виключаю, що особлива увага буде приділена тим ТРК, які проявили незалежність у період передвиборних баталій. Сподіваюся, що у нас все буде гаразд. Георгій Гонгадзе, який вів авторські передачі «Перший тур з Георгієм Гонгадзе», а потім «Другий тур...», призначений керівником інформаційного відділу «Континенту», готує нові проекти у стилі незалежної журналістики.
Тетяна КРАСІКОВА, новий президент Чорноморської ТРК (Крим) , говорить, що компанія уже веде мовлення у повному об'ємі. Її передавачі, відключені в липні за розпорядженням Укрчастотнагляду, були включені за чотири дні до другого туру виборів. Нагадаємо, що ще у жовтні Кучма публічно заявляв, що особисто дав вказівку розібратися з проблемами ТРК і підключити її передавачі.
Журналісти Артем Петренко та Іванна Коберник, які пішли з каналу СТБ після його політичної переорієнтації, працюють у іншому ЗМІ. Журналісти, котрi залишилися на СТБ, стверджують, що тиску на них, про який багато писалося і говорилося у розпал виборчих перегонів (зокрема, з боку Сергія Куцего, котрий увійшов до адміністративної ради СТБ), зараз практично непомітно.
Таким чином, ЗМІ, які, так чи інакше, постраждали під час передвиборної боротьби за свою опозиційність, зараз повернувся до нормальної діяльності. Проте, з іншого боку, підкреслимо ще один факт. Голова Спілки журналістів України Ігор Лубченко неодноразово звертався і до Міністерства внутрішніх справ, і до Генпрокуратури з вимогою провести розслідування з приводу численних випадків друку і поширення фальшивих тиражів газет таких, як «Сільські вісті», «Антена» (Черкаси) та ін., випуску образливих листівок тощо. Виявляється, за твердженням «Укрпошти», «Союздруку» та держпідприємства «Преса», «доставка названих номерів газет листоношами і поширення через мережу кіосків «Преса» не здійснювалися». Правоохоронці також таких випадків «не зареєстрували», нікого не було затримано, і «через відсутність об'єктивної інформації у порушенні карних справ відмовлено». До речі, минулої п'ятниці завершився суд над головним редактором скандальної газети «Політика» Олегом Ляшком, однак вирок йому оголошений не був. Його винесення відкладене на 10 грудня.
Думається, основний висновок про новий-старий стиль у відносинах преси і влади можна буде зробити, коли на початку наступного року податкові органи підведуть підсумок року нинішньому, і стане ясно, наскiльки серйозно сприйняла виконавча влада вчорашнi слова про нове ставлення до ЗМI.