Паливо в Україні буде
Усупереч бажанню РосіїРосія продовжує свою агресивну політику обмеження ввезення нафти в Україну. Наслідком цього стала зупинка українських нафтозаводів, а ціни на солярку стали вищими ніж на 95-й бензин. Фактично сьогодні, коли в південних районах починається посівна, такого продукту в Україні як солярка — нема. Таку надзвичайно різку заяву зробив під час перебування минулих вихідних на Львівщині голова комітету ВР України з питань паливно-енергетичного комплексу Олекса Гудима. Депутат-енергетик повідомив, що минулого тижня було прийнято закон про зняття акцизів на світлі нафтопродукти. Саме тому Олекса Гудима переконаний, що паливо, всупереч бажанню Росії, буде. Адже уряд і банки знайшли схему оплати та кредитування поставок солярки з Азербайджану та Греції.
Однак основну частину прес-конференції Олекси Гудими було присвячено стратегічним питанням розвитку української енергетики. Народний депутат зробив низку заяв, які викличуть інтерес не лише в його земляків. На переконання пана Гудими Україна повинна мати свій неповний ядерний цикл і в найближчі роки повинна розпочати спорудження заводу ядерного палива. До речі, уряд вже визначився, що його буде споруджено в Жовтих Водах. Олекса Гудима назвав ідею попередніх урядів про спорудження заводу разом з Казахстаном та Росією на території Росії шляхом лобіювання інтересів Росії.
Другою важливою заявою депутата-енергетика стало повідомлення, що термінал у Одесі та нафтопровід Одеса—Броди буде збудовано 2001 року. Комітет, який очолює Олекса Гудима, взяв це під свій контроль. Підтвердження цієї дати Олекса Гудима отримав на загальних зборах акціонерів, які відбулися минулого тижня у Львові, де перший заступник «Нафтогазу України» Ігор Діденко передав повноваження Любомиру Буняку управляти державним пакетом акцій нафтотерміналу «Південний». У бюджеті на 2000 рік закладено кошти на завершення будівництва та терміналу. Олекса Гудима твердить, що наявність нафти в трубі Одеса—Броди — це справа політиків. При цьому йде мова не лише про каспійську, а й іранську нафту.
Олекса Гудима нагадав журналістам, що 1997 року він був ініціатором пікетування Львівською крайовою організацією Стрийського газосховища під гаслом «Не допустимо приватизації Росією газосховищ». Однак зараз він вперше виносить для дискусії нову ідею. Річ у тім, що підприємство «Львівтрансгаз» для його підтримання витрачає величезні кошти. Україна видобуває 28 млрд. кубометрів газу, який одразу йде на потреби бюджетних організацій. Тим часом обсяг газосховищ — 30 млрд. кубометрів. Стратегічно вони потрібні для забезпечення аварійної подачі газу в Західну Європу. Саме це дозволяє говорити про можливість продажу 49% акцій газосховищ. Олекса Гудима переконаний, що в такому разі Україна збереже над ними контроль, отримуватиме кошти за зберігання газу, а вартість проданих акцій перевищить ту суму, в яку три роки тому оцінила їх Росія, коли пропонувала розрахуватись ними за борги.
Олександр СИРЦОВ, «День»