Під вільнюський «шумок»...
Експерт: «Зараз іде активна підготовка до виборів 2015 року і, відповідно, влада робить усе, щоб зміцнити свої позиції»Трагікомедія в дії. Поки левова частка експертів, політиків та представників міжнародних кіл перебуває в передвільнюській ейфорії, вітчизняна влада повільно, але впевнено створює сприятливе підґрунтя для майбутніх президентських виборів. А весь шум навколо теорій імовірного провалу прийдешнього литовського саміту лише сприяє реалізації надуманого.
Нещодавнє показове звільнення низки регіональних керманичів яскраве тому підтвердження. Звісно, кадрова ротація стала можливою через збіг одразу кількох факторів, але основна мета цих перестановок для більшості експертів виглядає очевидною.
«У принципі, кадрова політика Адміністрації Президента полягає в тому, щоб ставити на ці посади людей, які радше проявили себе не як адміністратори в галузі управління територіями, а як люди, здатні вибудувати адміністративну вертикаль під майбутні президентські вибори», — поділився у розмові з «Днем» політолог Костянтин Матвієнко.
Тим більше, що «тонкий» натяк для початку занепокоєння роботою регіональних керівників з уст Президента пролунав ще в середині жовтня. Тоді Віктор Янукович пообіцяв «перспективу» звільнення для тих губернаторів, підсумки роботи яких за рік будуть свідчити про рівень «неефективності» їхньої діяльності. «Нікого не треба умовляти працювати, — констатував глава держави. — Ми багато вже пройшли разом часу, щоб розуміти, чи здатен ефективно працювати, чи ні, але від цього не повинні страждати люди».
Минуло менше місяця, і хвиля звільнень накрила перших представників регіонального істеблішменту. Спочатку під удар потрапив голова Львівської обласної державної адміністрації Віктор Шемчук, а вже через кілька днів свої крісла очільників обладміністрацій втратили і його колеги — одеський губернатор Едуард Матвійчук та івано-франківський керманич Михайло Вишиванюк. Останніх Віктор Янукович у день звільнення своїми наказами відразу ж призначив на інші посади — радників Президента. Тому питання щодо того, відправили Матвійчука і Вишиванюка на пенсію, перевівши на іншу посаду, чи, навпаки, підвищили, поставивши перед ними іншого рівня завдання, — однозначно констатувати зарано.
«Велику роль під час прийняття рішень про звільнення і призначення окремих голів адміністрацій відіграє фактор абсолютної відданості Віктору Федоровичу персонально, — розповів «Дню» політолог Тарас Случик. — Проте того ж Михайла Вишиванюка називають одним із найдосвідченіших адміністративних управлінців, які наразі є в Україні, а тому виглядало б не зовсім логічно, якби Президент прийняв рішення повністю забрати його з політичного життя держави. У сьогоднішніх політичних умовах це було б дуже великою втратою для Януковича». «Як кажуть, карти перетасовуються, перетасовуються, але з колоди не випадають, — сказав «Дню» експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. — Ніхто не погодиться «викидати» з обойми такі слухняні кадри. Є ж багато інших посад, на які потрібні віддані виконавці».
Синтезуючи, основною причиною «одеських ротацій» експерти одноголосно називають конфлікт, пов’язаний з арештом колишнього депутата Ігоря Маркова і бажанням влади відсторонити від важелів впливу нинішню політичну верхівку регіону. У тій же Партії регіонів будь-який ланцюжок зв’язку цих подій заперечують. Мовляв, за своєю суттю такі аналогії є, принаймні, абсурдними та алогічними. Утім, факти і семафорність подій свідчать про інше.
Щодо ситуації на Львівщині, то тут обізнані люди радять спочатку уважно подивитися на статистику звільнень губернаторів за період із 2010 по 2013 роки. Так, відповідно до наказів Президента Януковича, їх було вже п’ять. Таким чином, голів обласних державних адміністрацій при Януковичу, за підрахунками фахівців, найчастіше міняють саме у Львівській області. «Скоріше за все, критерієм заміни Шемчука на скандально відомого на Галичині Олега Сала стало те, що жоден із попередніх керівників області не зумів зробити так, щоб край перестав бути настільки радикально опозиційно налаштованим проти діючого Президента, — зауважує Олександр Солонтай. — Не секрет, що завдання, яке ставлять перед новим губернатором області Салом, полягає в, умовно кажучи, знищенні опозиції в регіоні напередодні 2015 року. Утім, це мірило для класифікації є далеко не єдиним».
Одначе, як переконує Тарас Случик, пов’язувати каскад звільнень винятково із наближенням кампанії 2015-го все-таки не слід. «Насправді, у політиці взагалі дуже рідко якісь рішення приймаються лише з однієї причини, а тому майбутні вибори Президента — лише один із можливих стимулів для кадрових перестановок у областях, — впевнений Случик. — Думаю, що наразі просто так співпало, що поміняли відразу трьох голів адміністрацій. Насправді поштовхи для змін окремо в Одесі, Львові та Івано-Франківську були різні. Передбачити, хто ж буде наступним у переліку звільнень також важко, бо логіки у цих рішень немає. Однак якщо найближчим часом (думаю, не раніше, ніж за півроку) буде замінено ще якихось губернаторів, то тільки тоді ми зможемо встановити бодай якийсь зв’язок між ними».
«Я б дуже уважно дивився зараз на Сумську, Полтавську та Луганську області», — дав свій прогноз «Дню» Костянтин Матвієнко. «Мабуть, враховуючи логіку Західної України по звільненню Вишиванюка, на черзі — звільнення Климчука, губернатора Волинської області, адже він один із старожилів місцевого управління, — спрогнозував Олександр Солонтай. — Це було б логічно, оскільки свідчитиме про якесь оновлення кадрів. Хоча у Львівській та Одеській областях навряд чи мало би сенс. Тому можна говорити про те, що в цілому зараз іде активна підготовка до виборів 2015 року, і, відповідно, влада робить все, щоб зміцнити свої позиції».
Насправді бачимо, що неефективність губернаторів, про що в своєму виступі згадував Віктор Янукович, стосується саме їх рівня ККД до і під час організації прийдешньої президентської кампанії, а зовсім не роботи в сенсах економічному, соціальному, культурному тощо. Робота голів облдержадміністрацій має бути спрямована на задоволення інтересів громади та покращення добробуту області.
Це, зокрема, говорить про те, що в Україні будь-який із губернаторів буде неефективним менеджером, а тому від перестановки прізвищ ситуацію з місцевим самоврядуванням не трансформувати. «У цій законодавчій, економічній, політичній і підкилимній ситуації ніхто не зможе реалізувати себе в ролі ефективного менеджера, — висловив свою позицію «Дню» директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко. — Насправді, я б порадив Януковичу відпустити місцеву владу у вільне плавання і провести реформу місцевого самоврядування. У даній ситуації треба перекласти всю відповідальність не на губернаторів, призначених «зверху», а на мерів».
«Гарант повинен реально керувати державою. Тільки тоді можна буде говорити про ефективність роботи конкретного керівника території, а не про безкінечні кадрові чистки на місцях напередодні чергових виборів», — підсумував експерт.
Варто пам’ятати, що реформа місцевого самоврядування і впровадження Україною положень Європейської хартії місцевого самоврядування є однією з вимог ЄС щодо підписання Угоди про асоціацію. Зокрема, це стосується і прийняття Концепції реформування місцевого самоврядування. Для прикладу, нещодавно оприлюднений у Страсбурзі звіт Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи дав цілу низку критичних висновків щодо стану місцевого самоврядування в Україні.
Доповідач Конгресу місцевих і регіональних влад РЄ по Україні Марк Куулс, який ознайомив із цим документом представників влади в українській столиці, наголосив, що зволікати із впровадженням реформи місцевого самоврядування Україні не можна. «Ми вважаємо, що не треба чекати президентських виборів, потрібно реалізовувати реформу вже зараз», — наголосив Куулс під час круглого столу в Києві.