Перейти до основного вмісту

Плюс-мінус

Парламентські лобісти прилучилися до процесу вступу України у ВТО
19 жовтня, 00:00

Кабінет Міністрів представив аграрному та промисловому комітетам Верховної Ради аргументацію на користь вступу України у Всесвітню торгову організацію, що декларує принципи вільної торгівлі. Сьогодні на країни ВТО припадає 95% світової торгівлі. Віце-прем’єр Василь Роговий повідомив депутатам, що зняття митних бар’єрів призведе до підвищення конкуренції на українському ринку в інтересах споживачів, а також прискореного приходу в економіку країни нових західних технологій. При цьому якихось конкретних прогнозних розрахунків парламентарії на руки не отримали. Як запевнив урядовий куратор вступу України у ВТО держсекретар Мінекономіки Андрій Гончарук, уже в грудні такий прогноз буде готовий — його готує група експертів.

Як економічні аргументи на користь вступу у ВТО уряд навів дані, згідно з якими українська металургія втрачає через антидемпінгові розслідування до двох мільярдів доларів щорічно. Якби Україна була членом Всесвітньої торгової організації, цих втрат могло й не бути. Якщо ж наша країна так і залишиться за бортом ВТО найближчим часом, то Міністерство економіки оцінює потенційну загрозу збитків експортерів від антидемпінгових розслідувань на рівні 6 мільярдів доларів на рік. Також було зазначено, що у зв’язку з поступовим розширенням Євросоюзу зменшується кількість країн-сусідок, з якими Україна має договори про вільну торгівлю. Це призводить до втрати ринків. І знову ж цієї проблеми могло не бути, якби наша країна стала членом ВТО.

Найменшою мірою ці аргументи вплинули на позицію парламентських аграріїв. Вони чітко виступили проти вступу нашої країни до Всесвітньої торгової організації. «За нашими підрахунками, які ми провели самостійно, Україна втратить набагато більше, ніж придбає, якщо відкриє кордони для ввезення продуктів харчування», — заявила Катерина Ващук, яка неформально очолює лобі депутатів «від сохи». За її словами, рівноправна конкуренція з іноземними компаніями на сільськогосподарському ринку неможлива, оскільки вони отримують величезні дотації від своїх урядів. Зокрема, правила ВТО дозволяють широку підтримку насінництва, внаслідок чого, наприклад, французькі фермери зерно під посівну отримують практично безкоштовно. Безумовно, це дає їм конкурентну перевагу. Аграрії дали зрозуміти, що якщо й погодяться на вступ України до Всесвітньої торгової організації, то лише після реалізації заходів щодо підтримки АПК.

Держсекретар Мінекономіки Андрій Гончарук тут же спробував вселити в душі членів аграрного лобі хоча б крапельку оптимізму. За його словами, обмеження ВТО на державні дотації для українського села становить 1,37 мільярда доларів, а на сьогоднішній день ця цифра близька до нуля. Також Мінекономіки чекає, що після вступу в ВТО перед українським сільськогосподарським експортом відкриються нові ринки вартістю 2,5 мільярда доларів щорічно. До того ж Андрій Гончарук вважає, що негативних наслідків після приходу імпорту українському аграрному ринку боятися не варто, адже на сьогоднішній день 95% внутрішнього попиту на продукти харчування задовольняється вітчизняними виробниками. Й усе ж лідер аграрників Катерина Ващук (яка при цьому, щоправда, входить у фінансовий комітет парламенту) залишилася непохитною, заявивши, що аргументи уряду її не переконали. Варто зауважити, що інше впливове парламентське лобі, металургійне поки не має єдиної позиції щодо ВТО. Розуміючи вигоди від можливого розширення експортних ринків і скасування антидемпінгових обмежень, депутати-«металурги» все ще не мають прогнозних даних про наслідки для внутрішнього ринку. У той же час голова промислового комітету Юрій Єхануров виступив однозначно за вступ у ВТО, заявивши, що Україна повинна прагнути інтеграції в міжнародні структури передусім з політичних міркувань. Але й він визнав, що повного експертного аналізу можливих наслідків для нашої країни просто немає.

Представники уряду пообіцяли такий аналіз найближчим часом підготувати й попросили депутатів завчасно із цього приводу не нервувати. При цьому парламентаріям повідомили, що від них чекають прийняття пакету законів, що спрощують доступ іноземних компаній на українські ринки товарів і послуг. Запевнень у відповідь Кабмін не дочекався. Зазначимо, що на початку жовтня на французькому бізнес-саміті в Евіані керівництво ВТО оприлюднило оптимістичний сценарій, згідно з яким Україну чекають у цій організації до вересня наступного року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати