«Поле битви переноситься в Київ...»
Перевибори на Черкащині: експерти говорять про підкуп виборцівПеревибори в 194-му та 197-му округах (Черкаська область) були достатньо напруженими. І якщо в 197-му окрузі загалом не відбувалося надзвичайних ексцесів і конфліктів, то 194-й округ став доволі скандальним. За попередніми результатами, Михайло Поплавський перемагає опозиціонера Миколу Булатецького. Утім, представники опозиції звинувачують пана Поплавського в підкупі виборців, а владу — в»брудних технологіях», які використали для перемоги «співочого ректора».
«День» взяв коментарі в експертів, які спостерігали за перевиборами у 194-му та 197-му округах.
Максим МИХЛИК, голова Черкаської обласної організації Комітету виборців України:
— Перевибори в двох черкаських округах — 194-му та 197-му — можна назвати такими, що відбулись, але розглядати ситуацію варто окремо в кожному з них. У 197-му окрузі була досить спокійна виборча кампанія. Фактично в опозиційного кандидата Леоніда Даценка не було серйозних конкурентів на окрузі. Тож результат прогнозований, і Леоніда Даценка можна привітати з перемогою.
Що ж до 194-го округу, то вся виборча кампанія згрупувалася навколо конфлікту між опозиціонером Миколою Булатецьким і Михайлом Поплавським. Нервова, напружена й насичена технологіями виборча кампанія логічно завершилася напруженим днем голосування. Постійно надходила інформація про порушення виборчого законодавства. Цей округ став беззаперечним лідером за такими порушеннями. Активісти КВУ зафіксували понад сто різноманітних порушень. Це й численні факти підкупу виборців, і задіяння технологій спотворення результатів голосування, й «чорний піар», і силове блокування міліцією штабу Булатецького.
Саме недопущення активістів Булатецького на підрахунок голосів дозволяє опозиції стверджувати, що вибори сфальшовані. Відкликання опозиціонером своїх членів комісій стало лише подальшим логічним кроком. Але все ж цю ситуацію варто розглядати також і з юридичного боку, адже відкликання членів комісій не може зірвати вибори. 2/3 членів ДВК можуть дорахувати голоси й підписати протокол. Це в підсумку і сталося. Тому юридично процедуру підбиття підсумків голосування офіційно завершено. Прогнозувати розвиток ситуації зараз дуже важко. Очевидно, протистояння наростатиме, й опозиція спробує домогтися невизнання результатів виборів, оперуючи фактами порушень. Тепер поле битви переноситься в Київ — у ЦВК.
Вікторія ФЕОФІЛОВА, голова коаліції громадських організацій «Молода Черкащина»:
— Як спостерігач, у день перевиборів працювала на шести дільницях 194-го округу. Одразу впало в очі, що найактивніше голосують бабусі-пенсіонерки, котрі ледве ходять і майже не бачать. На 710997-й дільниці взагалі було справжнє масове «вторгнення» таких бабусь. Вони вимагали, щоб із ними до кабінки заходив ще хтось і показував, куди ставити галочку. Потім виявилося, що цих бабусь із Хуторів організовано підвіз автобус, який зазвичай возить людей на похорон. Якась жіночка розповіла мені, що бабусі самі склалися й попросили їх організовано привезти на дільницю.
Крім того, був, вочевидь, змобілізований так званий маргінальний електорат. Стільки людей із характерною зовнішністю (алкоголіків і «гопніків») я ніколи не бачила на дільницях, хоча це далеко не перші мої вибори.
Щодо роботи комісій, то тут у мене зауважень не було: ті, з якими я спілкувалася, працювали досить злагоджено. Загалом відчуття від виборів дещо гидкувате: продалися черкащани...
Також я робила моніторинг дільниць на доступність. В основному з цим біда. Майже всі дільниці недоступні для людей з інвалідністю.
Андрій ТОКАРСЬКИЙ, член Координаційної ради громадянської мережі «Опора»:
— Наразі жодних скарг, які могли б вплинути на результати виборів, окружна виборча комісія не розглядала. Але спостерігачами громадянської мережі «Опора» протягом дня перевиборів були зафіксовані факти, які свідчать про різні брудні технології. Це й підвезення виборців до виборчих дільниць. Поряд із дільницями ми фіксували людей, які мали списки виборців, і контролювали тих, хто голосував. Це може свідчити про те, що був підкуп виборців, а також про прямий контроль за голосуванням. Тому говорити про те, що вибори відбулися чесно, ми не можемо. Крім того, на одній із дільниць 194-го округу знайшли ручку, чорнило якої з часом зникає.
У 197-му окрузі «Опора» фіксувала випадки, коли чиновники — голови сільських рад, працівники місцевих адміністрацій — були присутніми на виборчих дільницях як журналісти. Ми розцінюємо це як адміністративний тиск. Тобто місцева влада контролювала виборчий процес і створювала певний психологічний тиск на членів виборчої комісії...
Таким чином, є факти, які можна оскаржувати, але на всі ці факти треба було складати протоколи і скарги в день виборів. Зараз уже вплинути на результати виборів неможна.