Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Політична арифметика

Ціни в Україні... знижуються
06 вересня, 00:00

Початок підготовки бюджету на 2004 рік, швидше за все, відбуватиметься у піднесеній атмосфері, створеній нещодавнім повідомленням про серпневу дефляцію (1,7%), яка полегшила для уряду завдання утримання інфляції в рамках, запланованих у бюджеті на нинішній рік (6%). У цих умовах народ повинен бути вдячний уряду за знижені на ринках ціни на картоплю, огірки та яблука, а уряду добре б подумати про те, як знизити ціни ще й на дитячі пальто, куртки, а також зошити та інше, оскільки тим, хто дешево продає цього року картоплю, буде нелегко придбати усе це своїм дітям (ціни виробників того ж серпня виросли на 1%, а з початку року — на 5,9%).

Інфляційно-дефляційні розрахунки у принципі доступні навіть школяреві молодших класів. Якщо, згідно зі статистикою, за минулі вісім місяців інфляція становила 2,7% (минулого року в той самий час — 3,3%), то, щоб вийти на її річний показник, теоретично досить розділити цю цифру на 8 (результат — менше 0,34%), помножити на 4 (результат — 1,35%) і потім додати до 2,7% (отримуємо 4,05%). Отже, 6% інфляції, закладені до бюджету нинішнього року, дають уряду чималий запас, щоб задовольнити як тих, хто найбільше турбується про незаможні верстви населення, і видати кілька сортів хліба за так званими соціальними цінами, так і тих, хто насамперед стурбований інфляційними можливостями орієнтованих на експорт галузей економіки. «Тепер ми вже не маємо жодних сумнівів, що ми вкладемося у ті розрахункові показники інфляції, які було закладено до державного бюджету і Програми соціально-економічного розвитку», — говорить з цього приводу М. Азаров.

Щоправда, деякі сумніви все ще існують. Серед них й ініціатива Нацбанку України достроково повернути Міжнародному валютному фонду $1,84 млрд. Голова Ради НБУ Анатолій Гальчинський, зокрема, вважає, що величина валютних резервів НБУ прямо і безпосередньо корелюється зі стабільністю національної валюти, натякаючи таким чином на можливість її девальвації, від чого всього один крок і до запуску інфляційного механізму. Тим більше, що стримувані, але все ж зростаючі хлібні ціни неодмінно заразять вірусом інфляції і молоко, і м’ясопродукти, і, зрозуміло, осінні овочі. Для паніки тут, природно, причин немає, але чи варто в цих умовах влаштовувати світові презентації України як країни, що передчасно віддає свої борги? Крім того, на думку А. Гальчинського, очікуваний на кінець нинішнього року обсяг валових валютних резервів НБУ ($7— 7,5 млрд.) не можна вважати достатнім для української економіки. Адже на кінець 2002 року резерви у Польщі становили $28,6 млрд., Чехії — $23,7 млрд., Угорщини — $10,3 млрд. У Росії обсяг валютних резервів зріс із $12,4 млрд. в 2000 році до $64,3 млрд. на 1 серпня 2003 року.

З іншого боку, уряд, безумовно, цього року має, як ніколи, сприятливі шанси, щоб тримати ситуацію під контролем. Називаючи у розмові з «Днем» позитивні результати, які має уряд, радник голови Нацбанку Валерій Литвицький сказав, що до них потрібно віднести грамотну бюджетну політику, непогані доходи від приватизації, позитивне сальдо поточного рахунку зовнішньої торгівлі, стабільність гривні та зростання валового внутрішнього продукту. При цьому він навіть відзначив, що у Нацбанку вивчають можливість зниження облікової ставки рефінансування банків. А це — важливий додатковий чинник підвищення ділової активності.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати