Перейти до основного вмісту

Повноцінна сенсація

Нові обставини у справі Щербаня
13 березня, 10:53
СКРИНШОТ ПРОГРАМИ «ЗНАК ОКЛИКУ» ТЕЛЕКАНАЛА TВi

Вбивство Щербаня — одна з найбільш показових і трагічних подій новітньої історії України. Актуалізувавши її сьогодні, нинішня влада знову розкрила старі рани «безмежних» років первинного накопичення капіталу і фізичної ліквідації політичних конкурентів. Черговою хвилею, яка сколихнула інформаційний простір України, стали сенсаційні заяви одного із засновників корпорації «АТОН», колишнього партнера загиблого депутата Юрія Дедуха в ефірі програми «Знак оклику» на телеканалі ТВі. Вперше ми почули свідка, який більш повно відтворив драматичну картину 90-х років і розповів про нові обставини, які вже не зможуть проігнорувати ні експерти, ні журналісти.

«Як не дивно, на той момент, скажімо, за збігом обставин і всіх моментів, смерть Щербаня була вигідна багатьом, — говорить Дедух. — Зокрема, ви знаєте таку структуру, як Єдині енергетичні системи, якою керувала Тимошенко. Це також Лазаренко. А якщо аналітично підходити до цієї ситуації, то дії (вбивство Щербаня — Авт.) в аеропорту не могли відбуватися без санкції перших осіб держави, маю на увазі тодішнього президента Кучму... Я впевнений на 90%, що ці люди брали безпосередню участь у замовленні вбивства Щербаня».

Вперше після активізації справи Щербаня, окрім імен Лазаренко і Тимошенко, яка й досі є головною «мішенню» для слідчих органів, відкрито як замовник убивства Щербаня називається колишній президент України Леонід Кучма. На думку Дедуха, слідчі органи на сьогоднішній день цікавить лише «питання безпосередньо по Юлії Тимошенко і Павлу Лазаренку, питання по Кучмі їх не цікавить». «Доказової бази немає, і довести це буде важко, тому їх цікавлять саме ці дві особи. Я намагався вивести на те, що думка не криється безпосередньо лише в двох персонажах — Тимошенко і Лазаренко. Такий «беспредел» без рішення зверху ніколи і не робиться», — відзначив бізнесмен.

І ще один дуже важливий нюанс. Доcі про нього не говорили. Дедух розповів, що перед смертю Євген Щербань виношував ідею відставки Кучми. «Третього листопада ми з ним не спілкувалися, — продовжив партнер покійного народного депутата. — Ми спілкувалися з Євгеном другого листопада, він саме був на ювілеї в Кобзона. Ми спілкувалися по телефону. Під час розмови він намагався мене попередити, що ситуація досить напружена, що він планує третього числа вилетіти до Києва для оголошення імпічменту тодішньому президентові Кучмі. Потім планував приїхати до мене в Таллінн».

Ми зв’язалися з ведучим програми «Знак оклику» Артемом Шевченком, аби передусім дізнатися — яка реакція? «Слова Дедуха широко цитувалися в інформаційній сфері, — коментує Шевченко. — Це логічно, тому що Юрій Дедух цікавий свідок, який мовчав тривалий час, починаючи з 1997 року, коли на нього було вчинено замах (перебував зі старшим сином Щербаня в автівці, яку розстріляли). Очевидно, що ця людина багато знає, є носієм інформації про ті події».

З другого боку, чи є заяви Дедуха правдою? «Навряд чи Кучма віддавав наказ знищити Щербаня, — каже політолог Віктор Небоженко. — Принаймні в ті роки, 1996-го, це не практикувалося. А ось пізніше, 2000 року політичні та економічні суперники вже знищувалися. Окрім того, в Дедуха є сильні аргументи. Справді, донецький аеропорт добре охороняється, навряд чи було можливо без певної співпраці з владою — високопосадових чиновників з організаторами вбивства, вчинити такий злочин. Чому слідство не пішло шляхом з’ясовування цих обставин? Силовики перебували в підпорядкуванні президента, але у слідства це не дістало розвитку».

Версія журналіста Артема Шевченка: «Не беруся судити, але наскільки я пам’ятаю звинувачення Кучми в різних злочинах, у тому числі, у вбивстві Щербаня, періодично звучали, зокрема, коли він ще був Президентом. Головне, що прозвучало із слів Дедуха — це те, що Щербань готував процедуру імпічменту Кучмі. Також Дедух повідомив мене (це не ввійшло до ефіру), що за його оцінками, Щербань як керівник Ліберальної партії, фракції «Соціально-ринковий вибір» контролював до 60% складу ВР. Мені здається, що інформація про імпічмент є дуже важливою для слідчих органів».

Дійсно, коли слухаєш Дедуха, то складається враження, що стався збіг інтересів: Щербань готував імпічмент Президентові Кучмі, вів переговори в Москві з газових питань, а в цей час Лазаренко на посту прем’єр-міністра просуває кампанію ЄЕСУ на газовий ринок України. Також всі ми знаємо, за плівками Мельниченка, «уміння» Кучми спілкуватися в президентському кабінеті (так би мовити, вирішувати проблеми). Не виключено, що всі ці складові призвели до вбивства народного депутата.

«Справа Щербаня — це відлуння всіх конфліктів середини 90-х рр., особливо 1996 року, — продовжує Шевченко, — бо вбивство Щербаня само по собі сталося після ряду злочинів, які були у великих конфліктах, — економічних, політичних. Вбивство в Києві глави української «Ітери» Шведченка, Момота в Донецьку, так званий замах на Лазаренка і, зрештою, вбивство Щербаня, яке, власне, є політичним убивством, а не бізнесовим. Це мій погляд після спілкування з багатьма джерелами, зокрема, з такими як Дедух».

У зв’язку з цим, згадується культовий російський серіал «Бригада», який явно недооцінено. Українські паралелі. Ті, хто прийшли з Дніпропетровська і захопили київський владний олімп — Кучма, Лазаренко, Тимошенко та інші — цілком відображені в ролі, яку зіграв актор Панін. А ось у ролі Бєлого виступає Євген Щербань, який хотів покласти край усій цій системі. І схоже, що сьогодні ми є свідками останнього акту серіалу: «дніпропетровські» проти «донецьких». Або навпаки. Тільки в чому тут інтерес українського народу, яка його роль?..

Невивчені уроки подій недавнього українського минулого повторюватимуться і відтворюватимуться. Доти, доки «десятиріччя» Кучми не закінчиться...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати