Протестне голосування не поліпшить ситуацію в країні
У газетi «День», №41 за 2 березня 2001 р. було поставлене питання: що дала перебудова Україні?
1. Перебудова дала Україні свободу слова і преси, свободу їздити за кордон, що, коли воно є, мало ціниться. (Приклад: 1937—1938 роки. Мій далекий родич прочитав у двох московських газетах суперечливу інформацію і звернувся до вищестоящих органів, щоб з’ясувати, хто правий, i отримав за це 10 років таборів, які він і відсидів, мовляв, «не сумнівайся».)
Основне — Україна стала незалежною. А створити краще життя незалежному народу легше, ніж залежному, підкореному.
2. В України є шанс підвищити рівень життя. Але для цього треба розумне, культурне і етичне керівництво, від району до центру. Потрібна відкрита політика, демократія, що дасть можливість створити в країні численний «середній клас» і патріотичний виробничий капітал, незалежні суди і ЗМІ.
3. Заважали розвитку України як суб’єктивні, так і об’єктивні причини. Це колишня бюрократія, яка працює, в основному, на себе. Це і конфронтація з боку Росії, в тому числі й при розділі майна СРСР. (Днями М.Горбачов сказав, що майно СРСР за кордоном коштує більше, ніж борги СРСР на момент його розпаду, тому, мовляв, не варто говорити, що Росія платить «борги СРСР», бо майна вона привласнила більше, ніж ці борги. За таким же принципом Росія залишила собі й інші загальні цінності, в тому числі і ВМФ).
4. Скориставшись цією конфронтацією, у «каламутній воді» стали «ловити рибку» шахраї, аферисти і спекулянти, вивозячи iз СНД сотні мільярдів доларів, руйнуючи економічні зв’язки, по-хижацьки використовуючи сировинні ресурси, не вкладаючи кошти у виробництво, комунальну сферу і т.д.
5. Несприятливим виявилося й те, що у світі почалася «глобалізація», яка збагачує «золотий мільярд» і залишає 5 мільярдів жити в старих умовах, деяким навіть і гірше, і лише незначній частині дозволено заповнити ту або іншу нішу, піднявши свій рівень життя. Україна і повинна спробувати зайняти одну з цих ніш, щоб поліпшити життя в країні. До цього, на мій погляд, повинні прагнути народ, еліта, патріоти. Україна багато втратила за останні 10 років, бо керівництво і підвладні йому ЗМІ нав’язували країні «реформи», які спочатку були «тупиковими», бо проводилися «закрито», без обговорень, спираючись на нових «кумірів»: лібералізацію, приватизацію, інвестиції тощо. А все це могло дати користь, лише якби вони проводилися «відкрито», з користю для людей і країни, тобто якби враховувалися національні інтереси (що роблять країни Заходу) і етичний чинник.
Бо всяка аморальна політика хибна і карається, свідчення чому — історія.
6. Але такій розумній і етичній політиці чинили опір ті, хто молився одному Богу — наживі, прибутку й золоту. Вони й завели країну в глухий кут.
7. Молдавський сценарій — це протестне голосування, і це навряд чи зможе кардинально поліпшити ситуацію в країні.
Більш важливо, щоб українська еліта, ЗМІ більше уваги приділяли відкритості політичних і економічних процесів в Україні, здорров’ю населення, особливо дітям, екології та моралі. Керівництво країни вимагає омолоджування і залучення сюди більшої кількості жінок.
На ці питання, на жаль, звертають мало уваги як виконавча, так і законодавча гілки влади, як політологи, так і економісти.
А людський чинник — основний. І якщо як і раніше здоров’я народу підриватиметься тютюном і алкоголем, наркотиками і безробіттям, поганою екологією та етичним розтлінням, то ситуація в Україні не поліпшиться, і вимре за 50 років не 50% населення, що прогнозується, а практично всі.
Отже, шанси побудови демократичної України залишаються.
Справа за елітою, народом.