Провокація агресора
«Істерикою навколо судна "Донбас" росіяни спробували відвернути увагу від резолюції ООН щодо Криму та розмови президентів України та США», - експерт
Коли ворог окупував частину території сусідньої держави і постійно нависає над її кордонами багатотисячним угрупуванням військ, це означає не лише агресію, шантаж та тиск, а й небезпеку постійних провокацій. Саме це й сталося увечері 9 грудня в Азовському морі, де Росія дозволяє собі дуже багато, порушуючи міжнародне право та українське законодавство. Якраз під час телефонної розмови між президентом США Джо Байденом та президентом України Володимиром Зеленським, у ФСБ Росії заявили, що український корабель «Донбас», прямуючи до Керченської протоки, «не виконує вимог змінити курс» та «створює загрозу безпеці судноплавства».
Паралельно на росТБ місцеві пропагандисти за вказівкою «згори» почали планово божеволіти, розганяючи черговий Армагедон нібито Україна мало не напала на Росію, тому треба відповісти по повній. І, звичайно, це відбувається за вказівкою зі Сполучених Штатів, тому що по-іншому окупанти вже просто не в змозі думати.
Насправді ж виявилося все дуже просто. Кремль злякався беззбройного судна ВМС Збройних Сил України «Донбас». В ООС одразу коротко повідомили, що судно «не заходило до чутливих зон, корабель виконує завдання у своїх територіальних водах».
Трохи пізніше ситуацію ширше прокоментував міністр оборони України Олексій Рєзніков: «Чергове інформаційне вкидання з боку Росії. Дуже дивно, що російські спецслужби побачили загрозу з боку пошуково-рятувального судна – судна без зброї, тоді як кораблі ФСБ постійно перебувають за 2 кілометри від Маріуполя та Бердянська. Російські кораблі озброєні гарматами 30 мм. А загалом – Азовське море – це акваторія спільного користування, ми там знаходимося на законних підставах. Те, що вони уявляють відстань 18 миль (30 км) як небезпеку для них, говорить лише про чергові маніпуляції» (pravda.com.ua).
Тобто, бачимо чергову провокацію, коли росіяни традиційно гадять усюди, де можуть. «23 листопада джерела групи ІС повідомили (і про це написав сайт "ФЛОТ2017"), що росіяни готують провокацію на Азові. За нашими даними, вони збиралися імітувати "атаку" українського прикордонного катера на цивільне судно, після чого потопити "агресора". З подальшою ескалацією, звинуваченнями на адресу України та всією цією лабудою, - пише у ФБ експерт Олексій Копитько. - Вчорашня істерика щодо "Донбасу" - це трохи видозмінений сценарій провокації. Абсолютна дичина з поясненнями для російської сторони не важлива, бо вона мала кілька цілей: - відвернути увагу від резолюції ООН по Криму; - відвернути увагу від розмови президента України із президентом США. Ну, і загальне підвищення градусів істерики відповідає їх поточним інтересам. Немає жодних сумнівів, що вони будуть дивувати на Азові і далі, намагаючись зруйнувати весь трафік у наші порти, а також фізично вичавити нас на берег, створюючи нові і нові провокації. Також їх дратує ідея збудувати у Бердянську військово-морську базу. Баланс сил вона докорінно не змінить, але ускладнить завдання росіянам. Нам своє робити. Акцентуємо увагу на порушенні свободи судноплавства. Якоїсь миті це накопичиться до тієї межі, після якої можна буде ловити російські судна в іноземних портах. Або системно підвищити витрати для російських перевезень».
Кремль, звичайно, може продовжувати розповідати своїм підданим страшні казки, щодня піднімаючи їх «в атаку» проти України та Заходу, але днями путінський режим отримав дві серйозні відповіді від цивілізованих країн.
Перша. Генеральна асамблея ООН схвалила посилену резолюцію щодо мілітаризації Росією окупованого Криму. Резолюція містить важливу підтримку Кримської платформи, закликає РФ припинити перекидання на півострів зброї та військових, припинити порушення свободи судноходства у Чорному та Азовському морях. «Я вдячний усім державам-членам ООН, які підтримали документ. Він консолідує міжнародну підтримку Кримської платформи та її цілей, протидіє наростальній мілітаризації Криму, надсилає сигнал стримування на тлі нарощування військової присутності РФ вздовж нашого кордону та у Криму», - написав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Twitter.
Друга. Після телефонного спілкування американського та українського президентів, Білий дім у своєму комюніке повідомив, що Байден передав Зеленському глибоке занепокоєння США та європейських союзників агресивними діями РФ і запевнив його, що Захід відповість сильними економічними та іншими заходами у разі подальшої військової інтервенції Росії. «Президент Байден чітко зазначив, що США, союзники та партнери віддані принципу "ніяких рішень чи обговорень про Україну без України". Лідери закликали Росію до деескалації та погодилися, що дипломатія – найкращий спосіб для прогресу у вирішенні конфлікту. Президент Байден наголосив на готовності США долучатися до заходів розвитку довіри для просування реалізації Мінських домовленостей на підтримку Нормандського формату», - йдеться в американському комюніке (eurointegration.com.ua).
У свою чергу, в Офісі президента України повідомили: «Володимир Зеленський наголосив, що у нас є чіткі пропозиції щодо розблокування мирного процесу, і ми готові обговорювати їх у різних форматах. Глави держав також предметно обговорили шляхи безпеки, фінансової та політичної підтримки України у протидії гібридній агресії, що триває», - зазначають у комюніке. Крім того, Зеленський порушив питання енергетичної безпеки та російського газопроводу «Північний потік-2». Він наголосив, що українська сторона розглядає проект «Північний потік-2» виключно крізь призму енергетичних та гарантій безпеки, а його просування позбавляє Україну важливого чинника стримування російської агресії. «У зв'язку з цим були обговорені конкретні кроки, які можуть бути здійснені для посилення енергетичної стійкості України», - зазначають в ОПУ.
Вже наступного тижня Президент України Володимир Зеленський може зустрітися із президентом Франції Еммануелем Макроном та новим канцлером Німеччини Олафом Шольцем на саміті «Східного партнерства», де обговорять активізацію роботи Нормандського формату. Сьогодні глави української та французької держав поспілкувалися телефоном.
Отже, західні партнери та українська сторона знову намагаються обдурити Кремль, який невпинно гне свою неоімперську лінію. І який швидше за все не збирається виконувати ні Мінські, ні будь-які інші домовленості. Принаймні так було завжди. Хоча частина експертів схильні вважати, що Путін домовився з Байденом натиснути на Зеленського щодо виконання угод Україною. Така нібито ціна нейтралітету Москви у протистоянні США та Китаю. Наскільки це правильне припущення, ми дізнаємося найближчим часом. Поки що можемо точно констатувати, що свої війська Москва не збирається прибирати, ні з української території, ні з наших кордонів. І, схоже, це вже постійний фактор тиску та шантажу з боку Росії.
«Всі обговорюють повідомлення Associated Press про тиск США на Київ з метою надати ОРДЛО "часткову автономію", - пише у себе у ФБ журналіст, представник України у Тристоронній контактній групі Сергій Гармаш. - Не думаю, що Вашингтон піде на такий крок з огляду на можливі наслідки у вигляді внутрішньополітичної дестабілізації в Україні, які можуть дати Путіну привід для дій "а-ля-2014". Тим більше, що проблема Мінських переговорів не в особливому статусі (його можна трактувати і з користю для України), який, мабуть, розуміється під терміном "часткова автономія", а в тому, що нема з ким вести переговори про нього. Росія не визнає себе стороною конфлікту, а Київ не може піти на діалог з маріонетками Москви з "республік", оскільки це призведе до того, що через ОРДЛО Росія керуватиме Україною. І США це розуміють. … Сам факт того, що наша делегація вчора, незважаючи на всі геополітичні аспекти, не пішла на задоволення вимог Росії (визнання ОРДЛО стороною конфлікту, шляхом їхньої легітимізації у складі СЦКК та ведення прямої взаємодії з ними без посередництва ОБСЄ – ред.), якраз і говорить про те, що ніхто не диктує нам, з ким і про що домовлятися щодо долі Донбасу. А якщо й намагаються диктувати, то ми (принаймні поки що) керуємося своїми інтересами».
Author
Іван КапсамунРубрика
Подробиці