Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Розчистити» Авгієві стайні

Крім багатьох кримінальних проваджень і проведення реформи прокуратури Ірину Венедіктову чекає іспит, який досі ніхто не склав — «справа Гонгадзе-Подольського»
17 березня, 18:07
ФОТО АНДРІЯ КРИМСЬКОГО

В Україні призначено нового генпрокурора. Верховна Рада проголосувала за кандидатуру Ірини Венедіктової, яка з кінця минулого року виконувала обов’язки голови Державного бюро розслідувань (перед цим була народною депутаткою від «Слуги народу»). За це рішення проголосували 269 народних депутатів: СН — 224 з 248; ОПЗЖ — 3 з 44; «За майбутнє» — 16 з 22; позафракційні — 13 з 21; «Довіра» — 13 з 17; «Євросолідарність», «батьківщина», «Голос» — 0 голосів. Як відомо, 5 березня парламент висловив недовіру генпрокурору Руслану Рябошапці, відправивши його у відставку. Обов’язки керівника ГПУ виконував заступник генпрокурора Віктор Чумак, який після призначення Венедіктової, написав заяву про звільнення.

«Я зроблю все для того, щоб ви ніколи не подумали, що це рішення було помилкою, — заявила Ірина Валентинівна під час виступу в парламенті. — Я обіцяю народу України  виконувати свої обов’язки добросовісно, чесно і сумлінно. Я обіцяю не продавати справи, не «зливати» їх. Я обіцяю не повертати прокурорських оборотнів. Я обіцяю прокурорам відновити потужну державну інституцію, щоб вони відчували себе незалежними, захищеними, потрібними цій державі. Я обіцяю стояти на засадах верховенства права. Я обіцяю будувати прокуратуру за міжнародними стандартами. ... Що стосується перших кроків. По-перше, це, звичайно, провести аудит і справ, і стану кадрового в прокуратурі. Ви знаєте, що на порозі стоять 226 прокурорів по люстрації, 400 прокурорів, які були звільнені восени, вже є судові рішення про поновлення. Тому необхідно прийняти дуже важливі і законні рішення для того, щоб, з одного боку, реформа прокуратури продовжувалася без перекосів, а з іншого, щоб все відбувалася таким чином, щоб прокуратура не лягла після того, коли відбудуться абсолютно законні процедурні рішення. Тому тут буде дуже велика робота. По-друге, кримінальні провадження. Ми всі з вами прекрасно знаємо, що координаційна робота правоохоронних органів останні півроку не відбувалася. Дуже багато є фактових справ, по одним і тим же провадженням відкриті провадження і в ДБР, і в НАБУ, і в СБУ. Тому дуже важливо зробити таким чином, щоб відбувалась координація, з тим щоб злочинність у нас знизилась суттєво і прокуратура стала ефективною державною інституцією». 

В самому парламенті під час виступів народних депутатів і подальшого обговорення активістами призначення нової очільниці ГПУ, основні критичні закиди на її адресу зводилися до наступного: в свій час не змогла скласти іспит на посаду судді Верховного Суду, а також під сумнів було поставлено її професіоналізм і почалися закиди в несамостійності та лояльності до президента. Ось один з подібних дописів у ФБ.

ФОТО АНДРІЯ    КРИМСЬКОГО

«Сьогодні Верховна Рада призначила Генпрокурором Портнова, — пише Мирослав Гай. — Далі події будуть іти тільки в бік ескалації. На жаль, нас чекає криза. Криза інституцій, конституції, про соціальну та економічну я вже мовчу. Україна знов повстане перед вибором між Заходом і Сходом, і цього разу, який би вибір ми не зробили, події 13-го-14-го років видадуться нам зимовою прогулянкою. Зрештою Україна стратегічно переможе і все буде добре, але доживуть до цього добре не всі».

Можливо деякі критичні зауваження, які прозвучали в парламенті, і мають місце, проте особливо цинічною виглядала критика з боку представників «Європейської солідарності». Варто нагадати лише один нюанс з їхньої минулої діяльності, який стосується призначення генпрокурором Юрія Луценка, коли спеціально «під нього» попередня влада навіть змінила законодавство, щоб він — без юридичної освіти —  міг зайняти відповідну посаду. 

А що стосується іспиту, який Венедіктова не склала, виявляється тут також є свої особливості. «Я сам багато критикую нинішню владу. Але. Я завжди використовую правдиві аргументи. І не можу пройти повз, коли бачу маніпуляції і неправду, — написав у ФБ народний депутат 8-го скликання Леонід Ємець. — Зараз Ірині Венедіктовій закидають що вона не пройшла конкурс до Верховного Суду. Нагадаю, це той конкурс де Ківалов і Козьяков взяли під контроль ВККС, провели псевдоконкурс та попроводили до Верховного Суду своїх друзяк. Тому, щоб дати чесну відповідь про якість кандидата дивитись треба на результат незалежних тестів, саме він показує реальні знання. Не пам’ятаю точно, але задається там у неї було 74 бали з 90. А це більш ніж достатньо для підтвердження знань на рівень судді Верховного Суду. Свого часу я сам пройшов ці процедури, щоб самостійно оцінити якість конкурсу. Знаю про що говорю. Про фальсифікації конкурсу прямо говорила Громадська рада доброчесності, при ВККС саме і створена щоб контролювати процес. Тому давайте так, я не захищаю пані Венедіктову, недостатньо для цього з нею знайомий. Але маніпуляцію результатом конкурсу до Верховного Суду вважаю неправдивою. ПС. Найкраща відповідь, та притягнення до відповідальності фальсифікаторів з ВККС буде відкриття усіх робіт для публічного ознайомлення».

Під час представлення кандидатури генпрокурора у ВР президент Володимир Зеленський відзначив, що «вперше в історії незалежної України генеральним прокурором може бути жінка. Але мені здається, що в історію України вона перш за все увійде як фахова і результативна людина». І тут одразу багато хто почав наводити приклад сусідньої Румунії, де генпрокурор Лаура Кевеш стала прикладом боротьби з корупцією і ефективної роботи.

У Ірини Венедіктової, дійсно, багато викликів. Окрім реформи і кримінальних проваджень, ще потрібно буде «розчистити» Авгієві стайні. Тут накопичення проблем відбувалося роками. Народні депутати під час своїх виступів і запитань у ВР згадували деякі справи, які, безумовно, важливі. Але чомусь ніхто з них (навіть колишні журналісти) не згадав про постійний іспит для генпрокурорів і президентів. Іспит «справи Гонгадзе-Подольського» досі ніхто не склав. В 2020-му виповнюється 20 років, але юридично в частині замовників в цій справі так і не наважилися поставити крапку. Тепер відповідальність, в тому числі, на Ірині Венедіктовій.   

«Нині вона є обличчям УСІЄЇ правоохоронної системи. Тому що процесуальне керівництво усіма провадженнями в країні — це її відповідальність, — пише у ФБ народний депутат 8-го скликання Ігор Луценко. — Що можна було б порадити їй зробити на цій посаді?

1. Ініціювати зміни в законодавство щодо повноважень прокуратури. В ідеалі — повернути прокуратурі функцію нагляду за законністю дій чиновників і правоохоронців. Але я сумніваюся, що дрімучість нинішнього керівництва країни дозволить відновити цей механізм захисту суспільного інтересу. Тому програма-мінімум — це зміни в КПК, котрі прокурору надають реальну владу над слідчим. Бо нині органи досудового розслідування імєлі прокуратуру ввіду. Конструктивне співробітництво досягається лише на особистих стосунках або шляхом торгу «ти — мені, я — тобі».

2. Переглянути нинішню недолугу «реформу» органів прокуратури, в ході якої прокурорів тестували на знання параметрів службового коня і властивостей купюр. Тим більше, що є вже прецеденти невизнання законності звільнень прокурорів з органів прокуратури — буде так, як з люстрацією, держава виплачуватиме мільйонні компенсації тим прокурорам, хто відмовився від застосування анонімок при оцінюванні їх придатності. З цим треба системно розібратися, і чим раніше, тим краще, то чим довше затягувати, тим більші гроші будуть виплачувати незаконно звільненим з бюджету. З «іноземними партнерами» слід сісти і все їм пояснити — як воно є насправді, а не як придумують різного роду авантюристи.

3. Створити реально незалежний орган, котрий оцінюватиме кваліфікацію і дотримання дисципліни прокурорами. В тому числі незалежний від керівника Офісу генпрокурора. Нехай керівниця повірить — це вигідніше, ніж брати на себе головну біль за сотні звернень по діям прокурорів, і ставати об’єктом службових інтриг з десятків центрів впливу.

4. Відновити роботу громадської ради при Генпрокурорі, повернути туди фахівців, котрі готові безкоштовно розробляти проекти нормативно-правових актів, будучи незалежними від вертикалі правоохоронної системи. Ці ж фахівці допоможуть спілкуватися з посольствами, котрі активно підтримують реформи правоохоронного сектору».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати